Olen lukenut, että joissain limppareissa on makeutusaineena aspartaamia, joka kuulemma liikaa nautittuna voi olla haitaksi terveydelle. Esimerkiksi Pepsi Maxista sitä löytyy ja olen juonut sitä melko usein.
Kokis Lightissa on kuitenkin aspartaamin sijasta suklaroosia, ja siinä ei ole todettu olevan mitään terveydellisiä haittoja, ainakin kaiken lukemani perusteella. Mietinkin tässä, että kokis light olisi ehdottomasti parempi vaihtoehto, enää ei kiinnosta tuota pepsi maxia juoda.
Kokis Lightissa on kuitenkin aspartaamin sijasta suklaroosia, ja siinä ei ole todettu olevan mitään terveydellisiä haittoja, ainakin kaiken lukemani perusteella. Mietinkin tässä, että kokis light olisi ehdottomasti parempi vaihtoehto, enää ei kiinnosta tuota pepsi maxia juoda.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikään limppari missään muodossa ei voi olla hyväksi ihmiselle. Miksi sellaista keinotekoista paskaa pitäisi juoda, tunkea sisäänsä, olipa se sitten makeutettu millä tahansa. Kaikki ne ovat sitä paitsi ei vain epäterveellisiä, vaan myös vahingoksi hampaille - kaikki niistä.
voi kenellekään suositella. Siinähän on natriumbenzoaattia ja askarbiinihappoa, joiden on todettu aiheuttavan syöpää bentseenin muodossa. Aineet E211 ja E300 yhdessä saavat sen aikaan. Englannissa aineita on ruvettu jo korvaamaan muilla vähemmän haitallisilla.
samat myrkyt. Olkaa erityisen tarkkana!
informaatiota;http://www.taloussanomat.fi/markkinointi/2008/05/30/coca-cola-poistaa-kohuaineen/200814726/135?rss=4
Onnistuin sen avulla pudottamaan 10 kiloa, kun aina pullon juomisen jälkeen oksensin kaksi pullollista ja joskus kolmekin.
hetimiten aloittaa kokeilu. Tavoitteena on parikymmentä kiloa näin aluksi.
myös vähentää syöpäriskiä, joten ei se hukkaan mene.
kukkarolle, voit toki käyttää ihan vettäkin. Hukkaanhan se periaatteessa menee, mutta kilojen pudotus ei. On paljon helpompi oksentaa, kun mahassa on riittävästi nestettä. Muuten menee kurkkukin verille eikä tarvii laittaa sormea sinne. Riittää, kun painat pään pyttyyn ja haistat.
Asbartaami on vaarallinen hermostomyrkky ja "paha" karsinogeeni, siis syöpää aiheuttava aine. Välttäisin myös suklaroosia. Samaten urheilujuomat- ja nergiajuomat sisältää näitä vaarallisia aineita.
Tässä EVIRAn sivuilta kopsattuna:
Aspartaamin hyväksyttävä päivänsaanti (ADI) on 40 mg painokiloa kohden. ADI- arvo on saatu jakamalla sadalla se annos - 4000 mg/painokiloa - jolla ei oltu todettu haittavaikutuksia. ADI-arvon perusteella laskien ja olettaen, että juomaan on käytetty suurin sallittu määrä aspartaamia, voi 60 kiloa painava henkilö joka päivä juoda aspartaamilla makeutettu juomaa neljä litraa eli kahdeksan puolen litran pullollista ilman, että ADI-arvo ylittyy. Suomalaiset juovat keskimäärin1,5 litraa erilaisia juomia päivässä.
http://www.evira.fi/portal/fi/elintarvikkeet/elintarviketietoa/lisaaineet/aspartaami/
Jotta ongelmia muuten ok-kuntoiselle henkilölle tulisi, niin tuo vähintään 4 litraa vuorokaudessa päivästä toiseen on kyllä melkoinen määrä...