SAK, herätys on LAMA!

Miksi Suomen yksi suurimmista LIITOISTA ei julkisesti ollenkaan puutu kansalaisten edunvalvontaan lama-aikana? Pahin inflaatio 16 vuoteen, korot nousee, matkakustannukset nousee, ruoka kallistuu kaikki kallistuu ja palkankorotukset jo syöty ennenkuin vuosi edes puolessavälin! Hallitus ym vain suunnittelee lisää kuluja kansalaisille, nopeusrajoittimia, polttoaineveroa ei alenneta, tietulleja, katujen meluvalleja, musiikkitaloja - jo on riemu ylimmillään hyväosaisilla!
6850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juttujen mukaan siihen pystyy vain muutama henkilö, mutta eivät hekään mahdottomiin pysty (Jeesus ja Elisa).
Kuolemasta on jo liian kauan aikaa.

Äänestä
  • myös SDP on kuollut.

    Äänestä

Jokinaika sitten kirjoitin länsiväylän areenaan asiasta lama on jo nurkan takana. Kuten huomata saimme tuo aimmin mukailtu pienituloisten palkankorotus oli vain silmänlumetta jolla hetkeksi saatiin hyvänolontunne pienituloisten alojen työntekijöille. Ja miten jatkossa eläkeläiset pärjäävät ja ne jotka asuvat vuokrakämpissä kun asumiskustannuksetkin nousevat. Polttoaineiden korkeat hinnat nostavat vain kaikkien tuotteiden hintoja ja loppua ei ole näköpiirissä. Väitän että lama iskee tolella rajusti lähiaikoina ja se on jo näköpiirissä jo nyt. Mikä se herrojen on ollessa kun on millä mällätä. Ja ne päättäjät kun saavat ajella virka-autoilla ja verottomalla polttoaineella. Kevään aikana muuan ministerikin sanoi dieselautoista sen, että kun dieseleiden autokanta kasvaa riittäväksi niin tulemme surutta nostamaan polttoaineiden hinnat samoille luvuille kuin bensiini ja käyttövoimaveroa ei otettaisi pois. Jatkossa seurrn mihinkä kurjuustilanteemme johtaa.
Terv LW

Äänestä

aio enää vaarantaa, siksi SAK:ssakin on hyvin, hyvin hiljaista.

2000-luvulla suomessakin on ajettu läpi toimintavat, jotka ovat tuttuja Argentiinasta 90-luvulla, jolloin sikäläinen AY-liike petti täydellisesti jäsenistönsä

Mellakoiden jälkeen tilanne Argentiinassa korjaantui, mutta suomalaiset vain nuolevat haavojaan.

Äänestä

on työnantajan per...nuolija! Tekee niinkuin suurimmat työnantajat haluavat. Työntekijällä ei ole asiassa mitään sanomista. Siksipä ihmettelenkin, että vielä niin moni kuuluu ammattiliittoon!

Äänestä
  • todellakin työnantajan asialla!työntekijöillä hätä,mutta eihän sillä näytä olevan mitään väliä.sitten kun toimitusjohtajat saneeraa minkä kerkiää duunareita pihalle ja osan on pakko,ennenkuin löytää uutta työtä ottaa liiton rahaa,niin sielläkin vain lyödään jo lyötyä,voi saatana sanon minä ja pitäs vielä kaiken nöyryytyksen keskellä järkikin säilyttää...ja itsekin maksoin niin nöyrästi aina ajallaan liitonmaksut tilistä.Eikös se pitäisi toimia molemmin päin???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurjistumme! kirjoitti:

Miksi Suomen yksi suurimmista LIITOISTA ei julkisesti ollenkaan puutu kansalaisten edunvalvontaan lama-aikana? Pahin inflaatio 16 vuoteen, korot nousee, matkakustannukset nousee, ruoka kallistuu kaikki kallistuu ja palkankorotukset jo syöty ennenkuin vuosi edes puolessavälin! Hallitus ym vain suunnittelee lisää kuluja kansalaisille, nopeusrajoittimia, polttoaineveroa ei alenneta, tietulleja, katujen meluvalleja, musiikkitaloja - jo on riemu ylimmillään hyväosaisilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu