Tissuttelu

häiritsee....

Eli mies tissuttelee n. joka toinen päivä. Kovia kännejä hän vetää harvoin, n. kerran tai kaksi kuussa. Asutaan eri paikkakunnilla ja silloin kun minä en ole hänen luonaan, käy etenkin nyt kesäaikaan kavereineen futismatseissa ja kaljoittelemassa. Näinä iltoina kuuluu 2-4 tuoppia. Niin ja saunakalja (0,5 l) on saatava aina, vaikka oltaisiin vain kaksistaan kotona. Ei väliä, onko työpäivä edessä vai ei, mutta ei hän koskaan ole töistä pois jäänyt.

5

831

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apjn

      Oma avokkini juo myöskin helpostas kaljaa. Arkisin onneksi nykyään vähemmän nalkutukseni ansiosta, mutta heti perjantaina kun pääsee töistä niin täytyy avata kalja. Perjantaisin hän juo kaksi tai kolme. Lauantaina töiden jälkeen tapahtuu sama, mutta kaljaa kuluu about 12-20 tölkkiä. Riippuu miten väsynyt hän on. Joskus hän on selvinpäin lauantaina, jos sunnuntaina on menoa. Kalja aiheuttaa ristiriitoja. Itse juon nykyään aika vähän, en tiedä mistä johtuu. Vai johtuuko sitten siitä, että "holhoan" miestäni.. Varsinkin baarissa joudun toppuuttelemaan häntä. Mutta perus suomalainen mies on sellainen.. Voimia sulle!

    • ...........................

      "saunakalja saatava aina vaikka olisimme kaksistaan kotona"..? Hei eihän siihen seura vaikuta...
      ihan sama vaikka olis yksin, saunakalja on saunakalja. Minusta olet hieman nipo.

      • kaljasauna

        No kyllä mäkin saunakaljan tai jonku muun juoman saunan jälkeen juon, ehkä toisenkin... ei se nyt vielä tee ihmisestä alkoholistia, eikä siitä kannata nipottaa. Millainen se siippasi sitten on juovuspäissään? Haastaako riitaa, tuleeko siitä muuten vaan ärsyttävä?


    • juttua

      Saunakaljaa en pidä pahana, mutta muuten mun mielestä alkoholi ei kuulu jokapäiväiseen käyttöön.Jos kerran viikossa ottaa hieman enemmän, ei sekään oo vielä niin hälyttävää. Oma avokkini juo joka ilta töistä tullessaan 3-6 kpl 0,5 olutta ja ottaa kunnon kännit nykyisin kahdesti viikossa. Kaljaa menee siis ainakin reilu korillinen viikossa ja siihen päälle baarin viskipaukut ym. Eli suurkulutuksella ja tissuttelulla on vissi ero.

    • ..N

      Oletko varma että ettet nipota ihan turhasta?
      Mikä sinua tässä tissuttelussa ärsyttää?
      Muuttuuko miehesi silloin jotenkin?

      Itse ainakin miehen kanssa tissutellaan joka ilta, tai joskus vaan toinen tai ei kumpikaan. Eikä kumpikaan ota mitään stressiä siitä tissutteleeko toinen vai ei. Käytös pysyy samalla tasolla, ei muutu agressiiviseksi tms. niin samapa tuo onko se nyt ottanu muutaman bissen vai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      93
      5984
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2085
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe