Kummalla enemmän rahaa

virka = rahaa

Kummalla enemmän rahaa: työttömillä vai sosiaalitädeillä...?

Työtön 390 eur/kk

Sosiaalitäti: 2200 eur/kk

2

2872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Temp

      Liekö kompa, toinen ei tee mitään mistä ansaitsisi palkkion, toinen tekee. Toisaalta, toinen saa siis mitään tekemättä rahaa, toinen työskentelee arviolta 160h/kk. Kaikkihan riippuu siitä mihin vertaa, joten näitä kahta verraten työtön tienaa törkeästi enemmän.

      • taloustiede

        kommunismissa ei ole mitään keinoa sanoa onko joku tuotantolaitos (kuten työkkäri, sosku) yhteiskunnalle tarpeellinen. vastaavasti ei voida sanoa tuottaako jonkun julkisrahoitteisen henkilön työpanos mitään lisäarvoa yhteiskunnalle.


        Sosialismiin kuuluu työn esittäminen, eli työnteon teeskentely. Siksi on väärin sanoa että sosiaalitäti tekee 2200 euron edestä työtä, koska hänen työnsä arvo voi olla vaun 150 eur/kk.



        eli on hyvin mahdollista että helppoa kontrrityötä, maksulähetteiden näpyttelyä tekisi joku työtönkin vaikka 500 eur/kk palkalla.


        eli sosiaalitäti ei tee työtä'


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      525
      2013
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1907
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      19
      1561
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1498
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1277
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe