painonpudotus

Itse olen syönyt vain ruokia, joissa ei ole lainkaan hiilihydraatteja useita kuukausia.

Nakkeja, maustamatonta lihaa, light limuja yms.

Atkinsin dietti ei ole purut minuun toivotulla tavalla

Painoni on yli 150 kg (mies).

Kysymyksenä on?

Onko ainoa painonpudotuskeinoni ampua aivoni pihalle?

Voi niitä raukkoja, jotka joutuvat kantamaan minut.
162404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Onnistumisen mahdollisuuksia on monia, ja henkilökohtaistakin apua saatavana. Missään nimessä ei kannata antaa periksi, vaikka vaikealta välillä tuntuukin.

Äänestä

totta, että nakeissa ei ole hiilareita?

Äänestä
  • Jos ei ole samaala tavalla A-luokan nakkeja kuin makkaraakin. Niin nakeissa on erittäin epäedulliset ravintoarvot.
    Niin kuin B-luokan makkarassakin, nakissa on leijonan osa vehnäjauhoa* ja rasvaa samassa paketissa. Ei hyvä yhdistelmä.
    Jos pystyt noudattamaan "vähä hiilihydraattista" diettiä, niin kyllä tuosta painosta voi vuodessa odottaa 30kg:n tappiota.
    Katso kaikista tuotteista mitä syöt, ettei niissä ole tuota vehnäjauhoa.
    Tsemppiä vaan. :peukku:

    *Kirosana

    Äänestä


Jos todella haluat laihtua, sinun pitää syödä riittävästi...ja juoda ! Elimistösi on saatava kaikki mitä se välttämättä tarvitsee. Sen jälkeen jaksat. Alat saada voimia, ja jaksat sitä mikä sinua kiinnostaa. Ruoka ei tule joka hetki edes mieleen....ja kun taas tulee, annat sille kaiken välttämättömän, mutta ei mitään ylimääräistä. Alat muutenkin voida paremmin...kilotkin putoavat, mutta luuviuluksi ei tarvitse tulla....lihakset alkavat kasvaa.

Äänestä

Jos haluat tosissasi laihtua niin unohda nuo atkins- ja hiilihydraatti-hömpät.

Sinulla on varmasti sama vika kuin minullakin oli/on, syöt aivan liikaa ja erityisesti liikaa rasvaa. Vähennä siis nauttimasi ruoan määrää rutkasti ja luovu _kaikesta_ näkyvästä rasvasta. (esim. sydäninfraktin jälkeen päivittäin saa saada rasvaa (näkyvä näkymätön) enintään 20 g, ihanne olisi vielä vähemmän). Rasva se on joka lihottaa (ja tekee ruoan maukkaaksi). Mieti jokaista ateriaasi, eli mistä se muodostuu, paljonko siinä on rasvaa ja arvioi myös kilokaloreita. Pyri pitämään päivän kilokalorit alle 1.000:n.

Pelkkä ruokavalio ei kuitenkaan auta mitään, vaan sinun pitää alkaa kuluttuaa enemmän kuin syöt, muuten elimistö ei kajoa rasvavarastoihin. Siis alat harrastaa liikuntaa.

Minä aloin viiskymppisenä hölkätä. Edellisistä juoksuaskelista oli noin 30 vuotta, eli alku oli aikalailla tuskaa, nyt käyn kolme kertaa viikossa reilun kahden tunnin lenkillä. Tuosta osan kävelen, mutta juoksen siitä yhtäjaksoisesti n. 2 * 45 minuuttia. Paino putoaa n. kilon viikossa. Liikun muutenkin, kävelen työmatkani ja kävelen ja pyöräilen muutenkin, mutta näin olen tehnyt aina ja silti kiloja kertyi.

Eli, yritä löytää aikaa lenkillä käyntiin (ymmärrän että se ei ole kaikille mahdollista).

Olen havainnut tuon lenkillä käynnin erittäin tehokkaaksi. Sillä pystyy myös korvaamaan mahdolliset repsahdukset, eli kun joskus on 'aivan pakko' syödä pitkästä aikaa kunnon pihvi. Vaikka yhdestä parin sadan gramman pihvistä ei voi järjellä ajatellen tulla vaaassa näkyvää painonlisäystä (asteikko 0,5 kg: tarkkuudella), niin pyrin korvaamaan ne aina ylimääräisellä tai rankemmalla lenkillä.

Viikonloppuna, heti aamulla ennen aamupalaa tehty lenkki on erittäin tehokas. Elimistön on melkeinpä pakko polttaa rasvaa, kun oikein muuta ei ole. Eli viikonloppuna ylös sängystä samaan aíkaan kuin viikollakin, lasi vettä huiviin ja lenkille.

Laihtuminen vaatii kieltäytymistä ja itsekidutusta. Oikotietä ei ole.

Äänestä
  • Poppakonsteista en ole puhunut mitään. Jos elimistö ei saa välttämättömiä ravinteita...reagoi se aivan varmasti tavalla tai toisella. Sairaana, väsyneenä ja huonosti voivana ei paljon lenkkeillä.

    Äänestä

  • Ensinnäkin 150kg:n henkilö ei lenkkeile paljoa edes kävellen. Se on jo nivelillekkin rankkaa, vaikka sisua riittäisikin.
    Toisekseen 150kg:lle henkilölle kalorit ei tule olemaan ongelma. Olettaen että hän elää normaalisti. Eli käy töissä/koulussa, kaupassa yms. ns. normaalia liikkumista, eikä syö koko ajan
    Kolmanneksi rasva on erittäin hyvä energian antaja. Vaikka siinä on paljon kaloreita se antaa energiaa pitkään ja tasaisesti-> pitää verensokerin tasaisena.
    Hiilareiden myötävaikutuksella rasvankin energia kyllä saadaan varastoitumaan. Monimutkaista, mutta toisaalta yksinkertaista. Opiskelee vaan asiaa pikkuhiljaa ja varmasti kannattaa.
    Suuri osa vitamiineista on rasvaliukoisia, eli ei imeydy ilman rasvaa.

    Äänestä

  • Seuraavanlaisesta (mieheni tiputti tällä -20 kiloa,pahemmin urheilematta):

    Syö 3 ateriaa päivässä:
    aamiainen (lautasellinen puuroa,2-4 palasta ruisleipää,tuoremehua)
    lounas (kokoa lautaselle yli puolet kasviksia,1/4 osa perunaa,riisia tai pastaa ja 1/4 osa lihaa,kalaa tai kanaa
    päivällinen (sama kuin edellä,ota mukaan lisäksi 2-4 palasta leipää)
    Käytä leivän päällä halutessasi kevytlevitteitä,vähärasvaista juustoa tai keittokinkkua.
    Syö välipalaksi hedelmiä,banaania tms. tai lautasellinen kaurapuuroa
    Älä napostele aterioiden välissä syö vain nälkääsi.

    Toivottavasti löydät itsellesi sopivan konstin pudottaa painoa,tsemppiä syksyyn!

    Äänestä

  • Ida kirjoitti:

    Seuraavanlaisesta (mieheni tiputti tällä -20 kiloa,pahemmin urheilematta):

    Syö 3 ateriaa päivässä:
    aamiainen (lautasellinen puuroa,2-4 palasta ruisleipää,tuoremehua)
    lounas (kokoa lautaselle yli puolet kasviksia,1/4 osa perunaa,riisia tai pastaa ja 1/4 osa lihaa,kalaa tai kanaa
    päivällinen (sama kuin edellä,ota mukaan lisäksi 2-4 palasta leipää)
    Käytä leivän päällä halutessasi kevytlevitteitä,vähärasvaista juustoa tai keittokinkkua.
    Syö välipalaksi hedelmiä,banaania tms. tai lautasellinen kaurapuuroa
    Älä napostele aterioiden välissä syö vain nälkääsi.

    Toivottavasti löydät itsellesi sopivan konstin pudottaa painoa,tsemppiä syksyyn!

    Vesi unohtui, 2-3 litraa päivässä!

    Äänestä

Noi atkinsit muut kusipää huijaajat on ihan täyttä paskaa!! Niitten dieetit perustuu loppujen lopuks siihen, et kun ihmiset alkaa kyttää mitä lautaselleen laittaa vaikka vaan varoakseen niitä muka hurjan haitallisia hiilareita, niin tulee väkisinkin syötyä vähemmän. Ja sit jengi huokailee että ai ihanaa tohtori A, kyllä olet nero!!
Eli perussääntö: syö vähemmän kuin kulutat, käytössä painonvartijoissa, jossa laihdutin yli 45 kiloa vuodessa, takuu varma!! Ja mitään muuta ei vaadita kuin tahdonvoimaa, jos sitä puuttuu, ei voi syyttää kuin itteään!

Äänestä
  • Mitä teet sitten kun olet päässyt tavoitteeseesi?
    Syötkö lopun ikääsi pisteitä?
    Olen seurannut sivusta kuinka moni laihtuu painonvartijoissa hyvin mutta on vuoden päästä taas samassa tilassa.
    Kusetusta se on koko painonvartijat, siinä ei ole tarkoituskaan saavuttaa pysyvää painonpudotusta, vaan joko elät lopunikääsi pisteillä tai sitten tyydyt jojo-ilmiöön.
    Niin ja ohjelma on suuniteltu jo alunperin niin
    ettei mitään pysyvää tulosta saavuteta vaan ihmisiä rahastetaan vuodesta toiseen.

    Äänestä

  • YxKax kirjoitti:

    Mitä teet sitten kun olet päässyt tavoitteeseesi?
    Syötkö lopun ikääsi pisteitä?
    Olen seurannut sivusta kuinka moni laihtuu painonvartijoissa hyvin mutta on vuoden päästä taas samassa tilassa.
    Kusetusta se on koko painonvartijat, siinä ei ole tarkoituskaan saavuttaa pysyvää painonpudotusta, vaan joko elät lopunikääsi pisteillä tai sitten tyydyt jojo-ilmiöön.
    Niin ja ohjelma on suuniteltu jo alunperin niin
    ettei mitään pysyvää tulosta saavuteta vaan ihmisiä rahastetaan vuodesta toiseen.

    No mä nyt ainakin olen ollut kolme vuotta tavotepainossani, enkä syö pisteitä vaan tavallista terveellistä kotiruokaa ja silloin tällöin herkkuja. Mutta niinkun jo sanoin, on painonpudotus ja tuloksen pitäminen kiinni omasta tahdonvoimasta. Kukin kykyjensä mukaan!!

    Äänestä

Kuule,tällä laihtuu:liikuntaa,rasvat ja sokerit pois. Ei rasvaa leivälle,ruoan laittoon,vähärasvaiset tuotteet käyttöön.Paljon kasviksia,hedelmiä,viljatuotteita,rasvatonta maitoa,rahkaa.Ananas pistää nesteet kiertoon joko purkista tai kapseleina.Liikuntaa kuten kävelyä päivittäin ja jos jostain saat Painonvartijoiden pisteet niin hyvä on.Perunaa,leipää,riisiä,makaronia kohtuudella,broileria,kalkkunaa,seitä,siikaa ja muita em. paljon.Useita aterioita ja kunnon ateriat säännöllisesti.Pulla parempi kuin viineri.Kyllä sinä onnistut,olen minäkin.Tsemppiä elämääsi.

Äänestä

Oletteko "läskit" ikinä ajatelleet että ette todellakaan pysty kehittämään energiaa tyhjästä,se on fysiikan lakien mukaan mahdotanta...(jos todella pystyt siihen,ota kiireesti yhteyttä tiedemiehiin,saatat ratkaista koko maailman energiaongelmat...)laihduttaminen on hyvin yksinkertaista;kuluta enemmän kuin syöt,niin laihdut,ihan sama syötkö nakkeja vai vaikka paskaa.Mikä siinä on kun se ei mene päähän,täälläkin vuodesta toiseen porukka säälii itseään,pitäis koko ajan olla maha täynnä ja silti laihtua,kai järkikin sanoo että se on mahdotonta...

Äänestä
  • Periaatteessa helppoa laihduttaminen on, mutta ei kyllä nakkeja tms syömällä onnistu. Jos pelkkää p:tä syö, sairastuu, eikä varmasti jaksa eikä pysty kuluttamaan....mitä nyt punkassa maatessa kuluu. Se ei ehkä ole useimmilla tavoitteena. Sitä paitsi jos elimistö ei saa tärkeitä välttämättömiä ravinteita, varastoi kaiken syödyn rasvaksi, ja sehän monella näkyy.

    Peruslähtökohta mielestäni on, että syöt kaikki välttämättömät elimistölle tärkeät ravinteet, sen jälkeen kulutuksen ja tavoitteen mukaan lisää. Ei se kuitenkaan sen vaikeampaa ole. Vaatii tietenkin jotain....ei ihan sormia napsauttamalla käy.

    [email protected]

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


LÄSKI kirjoitti:

Itse olen syönyt vain ruokia, joissa ei ole lainkaan hiilihydraatteja useita kuukausia.

Nakkeja, maustamatonta lihaa, light limuja yms.

Atkinsin dietti ei ole purut minuun toivotulla tavalla

Painoni on yli 150 kg (mies).

Kysymyksenä on?

Onko ainoa painonpudotuskeinoni ampua aivoni pihalle?

Voi niitä raukkoja, jotka joutuvat kantamaan minut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu