Miksi kaikilla ei ole samalaisia mahdollisuuksia viettää sapattia Adventtikirkossa? Milloinkas saadaan tänne Utsjoelle Adventtikirkko, että voisi viettää sitä oikeata sapattia?
Ovatko adventistit pieni kaupunkilaisten
3
92
Vastaukset
Eiköhän Jeesusta tarpeeksi piinattu elävien ihmisten
puolesta. tämä palsta on tarkoitettu asialliseen ja
rakentavaan keskusteluun. Emme etsi erimielisyyttä
vaan yhteisymmärrystä ennemminkin.
Jes 53:6-8 - HÄNTÄ PIINATTIIN
6
Me vaelsimme kaikki eksyksissä niinkuin lampaat, kukin meistä poikkesi omalle tielleen. Mutta Herra heitti hänen päällensä kaikkien meidän syntivelkamme.
7
Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
8
Ahdistettuna ja tuomittuna hänet otettiin pois, mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli? Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta; minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä.- sytyttänyt
Täällä on kerrottu, että ainoastaan sapatinviettäjät pelastuvat. Voiko sapattia viettää ilman Adventtikirkkoa, niin ettei menetä pelastustaan, kun jää sapattikoulut käymättä, eikä tiedä mitään oikeasta sapatinvietosta. Kaikki tietohan on adventistien hallussa, ainoastaan heillä on profetian henki ja jeesuksen todistus. Ainoastaan he noudattavat Jumalan lakia ja kaikki muut ovat laittomia.
sytyttänyt kirjoitti:
Täällä on kerrottu, että ainoastaan sapatinviettäjät pelastuvat. Voiko sapattia viettää ilman Adventtikirkkoa, niin ettei menetä pelastustaan, kun jää sapattikoulut käymättä, eikä tiedä mitään oikeasta sapatinvietosta. Kaikki tietohan on adventistien hallussa, ainoastaan heillä on profetian henki ja jeesuksen todistus. Ainoastaan he noudattavat Jumalan lakia ja kaikki muut ovat laittomia.
Mutta eivät ne vaadi eivätkä edes tiedä sapatin
sisältöä. ( Olen koettanut udellakin). Heille riittää, että päivä on se ainoa
oikea, Ellen GW:n vahvistama.
Yksin autiolla saarellakin riittää, että
leikit tietäväsi, että juuri se ja se päivä on
lauantai ja sapatinpäivä. Ja tunnustat sen asian.
Niinkuin kristityt tunnustavatm, että Jeesus on
heille kaikki kaikessa.
Niin lauantaisapatti on kiihkomieliselle
adventistille kaikki kaikessa. Ja sunnuntain
hyväksyjä on saatanallinen koira, jonka kanssa ei
pidä syödä samassa pöydässä edes pinaattikeittoa.
Kyllä sinun aloituksessasi oli ajatusta paljonkin.
Mutta se ei uppoa adventistiin juuri siksi, että
he eivät näe minkään arvoiseksi paketin sisältöä.
Vain sillä käärepaperilla on heille merkitystä.
Se täytyy olla ihan tiettyä.
Ei mitään joulutontun kuvioita tms. vaan
sapattisinetein koristeltua sen on oltava aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909