Miksi miehet eivät hallitse

nainen....

hyviä käytöstapoja? Herrasmiehiä on vähän liikkeellä, tosin he saavat naisen eteensä polvilleen...

16

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pena2

      näin tasa-arvon aikana. Fiksuja leidejä on vähän.

    • scale

      jos olen saanut naisen eteeni polvilleen, on usein ollut kysessä esiaviollinen seksi (nykyänn se on jo aviollista) :)

    • ovat vieneet

      miehiltä motivaation käyttäytyä herrasmiesmäisesti.

      • Hyvät tavat

        Lähtevät ihmisestä itsestään. Ne lähtevät siksi, että hän tietää mitä haluaa olla, jos tuntee hyvät tavat tärkeiksi ja arvostaa niitä, niitä viljelee vaikka muut eivät niin tekisi. Itse olen nainen ja aukaisen oven mummoille ja papoille, liikuntaesteisille, tervehdin ihmisiä rapussa ja sanon huomenta bussikuskille. Jos miehellä on kädet täynnä tavaraa avaan oven hänelle sen kummemmin miettimättä tasa-arvoa. Minun mielestä hyvät tavat ja kaunis käytös kuuluvat jokapäiväiseen elämään luonnostaan, mutta juntti keksii selityksiä, miksi käyttäytyy huonosti.


      • tavat lähtevät
        Hyvät tavat kirjoitti:

        Lähtevät ihmisestä itsestään. Ne lähtevät siksi, että hän tietää mitä haluaa olla, jos tuntee hyvät tavat tärkeiksi ja arvostaa niitä, niitä viljelee vaikka muut eivät niin tekisi. Itse olen nainen ja aukaisen oven mummoille ja papoille, liikuntaesteisille, tervehdin ihmisiä rapussa ja sanon huomenta bussikuskille. Jos miehellä on kädet täynnä tavaraa avaan oven hänelle sen kummemmin miettimättä tasa-arvoa. Minun mielestä hyvät tavat ja kaunis käytös kuuluvat jokapäiväiseen elämään luonnostaan, mutta juntti keksii selityksiä, miksi käyttäytyy huonosti.

        ihmisestä aika nopeasti, jos vaikkapa kiitokseksi oven avaamisesta saa vihaisen mulkaisun, kuten tyypilliseltä suominaikkoselta ja -vanhukselta.


      • ihan
        tavat lähtevät kirjoitti:

        ihmisestä aika nopeasti, jos vaikkapa kiitokseksi oven avaamisesta saa vihaisen mulkaisun, kuten tyypilliseltä suominaikkoselta ja -vanhukselta.

        rauhassa olla tuota mieltä, itse en ole tuollaista juuri kokenut, ehkäpä siksi kun itse hymyilen. Sitäpaitsi mä en tee kauniita eleitä sen vuoksi, että saisin kiitosta muilta. Teen koska koen, että hyvät tavat tärkeitä ja vaalin niitä. Jos toinen on juntti se on juntti, en minä sillä päätäni rasita. Käyttäydyn niin kuin koen itselleni sopivan ja mitä itse arvostan. Ei minua saa juntiksi se, että toiset käyttäytyvät juntisti.


    • kröhhhöööm

      Olen Herrasmies. Suomalainen sellainen....mutta kun tapaan suomalaisen naisen hänen ennakkoasenteensa on, että suomalainen mies: "ei voi olla Herrasmies".

      Suomalaiselle naiselle on taas itsestäänselvyys että JOKAINEN ulkkismies, taas on Herrasmies.

      Koska hän odottaa että jokainen Ulkkismies on herrasmies, se näkyy, ja näin ulkkismiehet vaikka eivät olisikaan Herrasmiehiä yrittävät ja tekevät parhaansa ollakseen herrasmiehiä saadakseen naisen suosion.

      Eikä ulkkismiehen paljoa kyllä tarvitse tehdä jotta suomalainen nainen häntä herrasmiehenä pitää: riittää kun mies sanoo "My name is John, how do you do"

      Kaltaisesi naiset kohtelevat Suomalaista miestä ennakkoasenteella "se on suomalainen, se on juntti se ei voi olla Herrasmies koska on Suomalainen".

      Voin kertoa että kaltaiseni miehen on hyvin vaikea kohdata tällaista naista.....ylipäätään yhtään mitenkään...edes päästä juttusille. Se ei onnistu.

      Suomalainen nainen odottaa että mies tulee naisten piiriin pubissa vähintään promillen humalassa ja kehuu naisten ulkonäköä ja itseään ja heittää läppää.

      Herrasmies ei näin tee, ei suomalainen eikä ulkomaalainen. Vai tekeekö sinun mielestä?

    • Aurinko79

      Mahtuuhan sitä kumpaankin sukupuoleen niitä, jotka eivät hallitse käytöstapoja. Ei siis ole ainoastaan miehet, jotka käyttäytyy törkeästi vaan kyllä meistä naisistakin niitä törkyläisiä löytyy.

      Mun kokemuksen mukaan enemmän on kuitenkin herrasmiehiä liikkeellä. Lähes päivittäin joku mies avaa oven tms, joten aika harvassa ne oikeasti törkeästi käyttäytyvät on.

    • ....

      suomalaiset äidit eivät edelleenkään osaa kasvattaa lapsiaan. siksi pojat ja tytöt sekä miehet ja naiset ovat huonokäytöksisiä. ja eihän herrasmies saa ketään polvilleen, jos herrasmies ei ole komea.

      • Jos äidit eivät mukamas osaa opettaa käytöstapoja lapsilleen, niin mikseivät isät sitten tee sitä? (Vai onko kysymykseni taas femu-propagandaa?)


      • mariina
        Ratikkakuski kirjoitti:

        Jos äidit eivät mukamas osaa opettaa käytöstapoja lapsilleen, niin mikseivät isät sitten tee sitä? (Vai onko kysymykseni taas femu-propagandaa?)

        Äidin kasvatuksella on tietysti paljon merkitystä, mutta poikalapset ottavat mallia omalta isältään. Joten on todella tärkeätä että isät yhtälailla kasvattavat lapsiaan. Tyttölapset tarvii isältään hyvän miehen mallin ja paljon rakkautta. Silloin hänestä kasvaa itseään arvostava nainen eikä hänen tarvii etsiä isän korviketta vanhemmista miehistä heti kun täyttää 15v.


      • ne opettavat
        Ratikkakuski kirjoitti:

        Jos äidit eivät mukamas osaa opettaa käytöstapoja lapsilleen, niin mikseivät isät sitten tee sitä? (Vai onko kysymykseni taas femu-propagandaa?)

        vaikkeivat ehkä tietoisesti, mutta mallia antavat kuitenkin, vaikka vain sohvalla löhöömällä.


    • se kerrotaan miksi naiset ovat edessäni olleet kontillaan.
      Kuvittelin aina heidän etsivän kadonnutta piilolinssiä tai muuta pientä.

    • Frederico

      kuin sinne huudetaan...

    • oikea laitalinkki

      ovat peräisin parin sadan vuoden takaa, jolloin yleinen käsitys oli, että naiset olivat vähä-älyisiä ja heikkoja lapsen kaltaisia olentoja joista piti pitää huolta kun eivät ressukat itse kyenneet. Sieltä on lähtöisin käytännössä kaikki niin sanotut "herrasmiestavat", en ymmärrä miksi niitä pitäisi edelleen noudattaa.

      Itse en moiseen pelleilyyn ala koska äitini opetti minut näkemään naiset tasavertaisina ja pystyvinä ihmisinä. Muutoinkin jos tuollaiset käytöskoodit ovat odotettuja, niin eihän siinä silloin ole edes kyse mistään kohteliaisuudesta vaan pakollisista sirkustempuista jotka miehen pitäisi tehdä jotta nainen edes vaivautuisi olemaan miehen seurassa. Mikä arvo niillä silloin on?

      • hfgdywj

        Hyvät tavat ovat sosiaalista koodia, joiden tarkoituksena on ikävien tilanteiden ennalta ehkäiseminen. Ne ovat ennalta sovittuja käyttäytymistapoja, joiden tarkoituksena on auttaa ihmiset luontevaan kanssakäymiseen. Esimerkiksi surunvalittelu, kättely, tervehtiminen, ne kaikki ovat helpottamassa elämäämme tällä planeetalla. Ei niillä ole mitään tekemistä tasa-arvon kanssa.

        Hyvät tavat tekevät naisen siinä missä miehenkin. Aikuinen täyspäinen ihminen osoittaa kunnioitusta toista ihmistä kohtaan hyvillä tavoilla, kohteena voi olla mies, nainen, vanhus, lapsi. Minun mielestä sekä naisen että miehen tulee ymmärtää hyvien tapojen olevan osa sosiaalista kulttuuria, joilla viestimme arvomaailmaamme ja teemme itsestämme helposti/vaikeasti lähestyttäviä. Suomalaiset ovat helposti moukkamaisia ja tylyjä kun hyvät tavat ovat unohtuneet. Sitten ihmetellään miten solmia kontakteja, saada uusia ihmisiä elämään kun ei edesosata hymyillen tervehtiä.

        Herrasmiestavat tulisi olla jokaisella, sukupuoleen katsomatta ja niitä tulisi viljellä paljon, niin kaikilla olisi mukavampi olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1957
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1685
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1312
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1139
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1015
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      918
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      903
    Aihe