Olen ollut naimisissa rakastamani vaimon kanssa jo useita vuosia. Olemme hyvin samanlaisia monessa asiassa ja tiedän hänen rakastavan minua täysin. Tältä osin suhde on erinomaisessa kunnossa.
Sen sijaan vaimoni ei osaa helliä kosketuksin eikä välitä seksistä. Kerta kuukaudessa kovin mekaanisena suorituksena riittää hänelle. Omien sanojensa mukaan olisi onnellinen kanssani vaikka emme harrastaisi seksiä lainkaan. Itse sen sijaan kaipaan hellyydenosoituksia ja hellin vaimoani aina kun mahdollista. Seksiä haluaisin vaikka useamman kerran viikossa, mutta en halua pakottaa vaimoani. Olemme keskustelleet asioista aina avoimesti ja hän on antanut minulle luvan käydä muualla tyydyttämässä halujani, mitä en kuitenkaan ole vielä tehnyt.
Nyt lähelleni on ilmestynyt toinen nainen, joka on taholtaan parisuhteessa missä heillä ei ole hänen mukaansa lapsien lisäksi muuta yhteistä säpinää. Hän on sanonut haluavansa minua ja osoittanut sen myös teoin.
Kyseessä siis olisi tahoillaan avioliitossa olevien, seksuaalisesti vajaalle jääneiden ihmisten välinen hellyys ja seksisuhde mihin olen saanut jopa luvan. Kuulostaa todella hyvältä ratkaisulta sillä tällöin olen muilta osin erittäin hyvässä avioliitossa rakkaan vaimoni kanssa ja samalla saisin kaipaamaani intiimiä suhdetta.
Pelkään vain että tämän toteutuminen voisi pahimmillaan aiheuttaa toisen perheen hajoamisen missä lapset joutuvat kärsimään.
Mitä mieltä
7
987
Vastaukset
- oli saman
Lainen vaimo kuin sinulla, jutut oli aivan samat.
Ajattelin vuosikaudet, että tämä on minun osani elämää, yritin joskus keskustella asiasta, muttei se johtanut mihinkään. En painostanut häntä mitenkään, elin itse elämätöntä elämää, kunnes tänä keväänä paljastui että hänellä oli pitkään jatkunut suhde työtoverin kanssa.
Joten, unohda vaimosi tarinat ja ota elämä haltuun. - wilma60
Vaikka nyt tuntuu siltä, että sinä rakastat vaimoasi ja seksi toisen naisen kanssa olisi vain tarpeiden tyydyttämistä. Mutta siinä voi käydä niinkin, että kun tarpeeksi usein tapailette niin tulee mukaan tunteita molemmin puolin. Myös oma avioliittosi on vaarassa jos tuohon leikkiin ryhdyt. Mutta päätöksen teet sinä ja kannat siitä myös vastuun.
- kokenut olen
Kehotan tarkasti miettimään asiaa. Vaimon "lupa" voi tarkoittaa jotain ihan muutakin. Pahimmillaan olet käsittänyt koko luvan väärin, kenties innoissasi ymmärsit väärin, kenties vaimo uskoi, ettet takuulla petä. Tai sitten vaimo koettelee sinua - oletko ollut joskus uskoton ja asian käsittely on jäänyt puolitiehen?
Lähes satavarma olen, että uuteen suhteeseen kaatuu avioliittosi, saattaa kaatua kaksikin liittoa. Mieti siis siltä pohjalta.
- Shannon-71
Harkitse tarkkaan...Intiimi suhde toiseen naiseen ei ehkä kuitenkaan sovi vaimollesi. Vaikuttaa ajatuksena hyvältä että voisit pitää vakiokumppanin molemmissa asioissa - avioliitossa sekä seksissä. Pidemmän päälle tunteet tulevat mukaan ja joku teistä neljästä; muuttuu mustasukkaiseksi tai rakastuu ja haluaa eron. Soppa onkin sitten valmis.
Mun liittoni on samanlainen - ainoa ero on se että riutuva osapuoli olen minä ja se tilanteeseen tyytyväinen on mieheni. Vaihtoehtoja olen miettinyt ja kaikki päättyvät samaan ratkaisuun: ero. - LopunAlkua
Kyllä seksi kuuluu parisuhteeseen, hyväilyt ja hellyyden osoitukset myös, niinkuin sanot tekeväsikin. Mutta vaimosi luultavasti on haikaillut muualle jo pidemmän aikaa. Niin minulle kävi... Nyt ero edessä.
- lahkoon
kuulutte ja miten yleensä olette menneet naimisiin, vai oliko tämä provo?
- ap.
Emme kuulu lahkoon, menimme naimisiin kirkossa kuten lähes kaikki muutkin, eikä tämä ole provo.
Onko pitkään avioliittoon sitoutuminen, vaimolleen uskollisuus ja epäröiminen jos vierasta mutta houkuttelevaa naista olisi tarjolla merkki uskonlahdollisuudesta? Olisiko minun mielestäsi pitänyt ampua ensin ja kysyä vasta sitten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1036673
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875037Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113289Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p313158Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272338Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191696Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961331Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391282Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311196- 48964