Liikennepolttoöljyllä

Joku tuossa traktoripuolella kyseli, voiko dieselautossa käyttää moottoripolttoöljyä. Tilatankkiin kun oli jäänyt ylimääräistä ainetta. Tietenkin täytyisi maksaa joku lupa, tai lisävero tai hinnanerotus valtiolle, mutta saako sellaista lupaa ettei tullin pojat anna isoja sakkoja? Samaa dieseliähän se muuten on, värjättyä vain.

Entäpä kun luopuu öljylämmityksestä ja säiliö jää puolilleen. Mitenkähän sen voisi käyttää autoiluun?
6557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • Joo, katsoin. Tuo hinta "autoilla 330 – 1 500 euroa/päivä" kuulostaa käsittämättömältä. Saako sitä edes kuorma-autolla kulumaan tuon rahan edestä.

    Traktorilta 5,-/pv olisi ihan kohtuullinen h-autollekin.

    Äänestä

En tiedä ketään jolta olisi otettu näyte polttoaineesta. Harvinaista on eikä poliisia kiinnosta, koska tutkiminen maksaa paljon enenmmän kuin mitä valtio saa veroja ja sakkoja.

Äänestä
  • Lähentelee kalleimillaan jo euroa /litra.

    Itse olen ollut pari kertaa, kun tulli otti tankista näytteen.

    Tuskin normaali ihminen riskeeraa, ainakaan henkilöautoilla.

    Voihan vaikka myymälävarkautta ihannoida jotkut porukat. Mutta eikö se jo ole vähän vinksahtanutta ..

    Äänestä

sellanen diesel auto jossa ei ole käyttövoima veroa ollenkaan esim.linja-autoksi rekiströity MB.vito tai vastaava ei ole juurikan isompi kuin tila autokaan ja kulutuskin on kohtuullinen. ja niin ei siina ole ajoneuvo veroakaan ei edes saksasta tuotuna.

Äänestä

Jos tankissa on vanhaa polttoöljyä, se voi olla kelvollista dieseliin, mutta nykyisin ne ovat eri ainetta, ei pelkästään värinsä ja tunnisteaineensa puolesta. (ns. setaaniluvut yms.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajaminen kirjoitti:

Joku tuossa traktoripuolella kyseli, voiko dieselautossa käyttää moottoripolttoöljyä. Tilatankkiin kun oli jäänyt ylimääräistä ainetta. Tietenkin täytyisi maksaa joku lupa, tai lisävero tai hinnanerotus valtiolle, mutta saako sellaista lupaa ettei tullin pojat anna isoja sakkoja? Samaa dieseliähän se muuten on, värjättyä vain.

Entäpä kun luopuu öljylämmityksestä ja säiliö jää puolilleen. Mitenkähän sen voisi käyttää autoiluun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu