oisko minkäänlaisia vinkkejä kun värjäilee raitoja kotona? ja sellasista vähän paksummista raidoista.
vinkkejä raidotukseen..
maamiz
2266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"kun värjäilee raitoja kotona? "
Eli siis oletko värjäämässä vanhoja raitoja uudella värillä vai tekemässä uusia? Tuosta voi saada kahdenlaisen kuvan mutta varmaankin tarkoitat että olet tekemässä uusia.
Nyt pitää olla tarkkana kun tekee paksuja raitoja. Välit pitää olla hyvät koska sitä helposti laittaa raitaa vieri viereen ja mikähän on lopputulos. Eli sitten näyttää että päällimmmäisesti hiukset on kokonaan vaalennetut/värjäytynyt (riippuu teetkö raidat värillä vai vaalennusaineella, useimat marketeissa myytävät raitapaketit sisältävät vaalennusainetta) ja hiukset eivät silloin näytä raidoitetuilta. Se on yleisin virhe mitä kotivärjäilijät tekevät. Jätä reilu sentti niiden raitojen välille. Sitä raidaksi menevää hiusta ei kannatta ottaa kamalana kimppuna vaan siitä päältä katsoo sen leveyden ja ottaa ohuelti sitä hiusta siitä. En tarkoita siis että tekisi leveydeltään ohuita raitoja vaan että sitä hiusta ei kannata ottaa sellaisena kimppuna siitä.
Raitoja voi aina lisätä mutta sitten jos pitää ruveta korjailemaan ja peittämään liian paksuja raitoja niin se on sitten taas oma työnsä. Eli mielummin aluksi aloittaa varovaisesti eikä tee liikaa raitoja. Raitapaketista kannattaa sekoittaa toiseen astiaan (ei metalliseen!!) aluksi puolet kehitteestä ja puolet vaalennusjauheesta niin sitten on seuraavaa kertaa varten puolet jäljellä jos tulee tehtyä liian vähän raitoja aluksi. Eli ei kannata sekoittaa siitä paketista koko annosta. Jos haluat tehdä folioraitoja niin kannattaa välillä kurkata sinne folion sisään ja tarkistaa väri. Kaveri olisi hyvä olla raidoituksessa apuna.
Mutta jos teet raitahupulla raitoja niin silloinkin jätät väliä sillä joskus niissä hupuissa ne reikien paikat on liian lähellä toisiaan jolloin tulos on taas kuin olisi vaalentanut päälimmäiset hiukset kokonaan. Jos hupussa ei ole valmiita reikiä niin sitten voi itse arvioida paremmin niiden raitojen paikkaa ja väliä.
kiitoksia neuvoista :) ja tosiaan, ihan uudet raidat.. :D