Lada Combi vm-95 i-tyyppi oikuttelee maantiellä, eivätkä remonttimiehet oikein tunnu tietävän konstailun syytä. Ajossa kesken kaiken vauhti ikään kuin jähnää kiinni ja kun kaasua hellittää, niin ongelma poistuu hetkeksi, mutta tulee kohta taas uudestaan päälle. Kaasupolkimen jatkuvaan hienoiseen pumppaamiseenkin alkaa tässä jo kyllästyä. Nopeuden saa pysymään siinä 90-100 vauhdissa, mutta vaivalloisesti. Alamäessä menee paremmin, mutta ylämäessä oikuttelu pahenee. Pienillä vaihteilla ajossa ongelma väheni, kun lamba-anturi uusittiin. Silti vika ei varsinaisesti poistunut. Itse en ole mikään auto-asiantuntija ja joudun olemaan remonttimiesten armoilla. Delta-autokin tuntuu suhtautua näin vanhaan Ladaan jotenkin vieroksuvasti. Tietäisikö kukaan antaa vinkkiä, jos vika ei olisikaan tyyristä sorttia...?
Lada hidastelee maantiellä
9
2264
Vastaukset
- jostain
ooppeli korjaamosta kun ladassa on sama ruisku järjestelmä kuin joissain oopeleissa
- tossa...
ole vielä se sähköisin suuttimin oleva kaasari axtek. Taitaa olla yksi hankalimpia tapauksia.. Voisiko olla ihan perinteinen roska kaasarissa? Niin, ja kannattaa myös tarkistaa johtojen liitoksia, myös oikean etupenkin alta axtekin ohjausyksiköstä.
- lukihäiriöni
tossa... kirjoitti:
ole vielä se sähköisin suuttimin oleva kaasari axtek. Taitaa olla yksi hankalimpia tapauksia.. Voisiko olla ihan perinteinen roska kaasarissa? Niin, ja kannattaa myös tarkistaa johtojen liitoksia, myös oikean etupenkin alta axtekin ohjausyksiköstä.
..siis i-tyypistähän juuri olikin kyse. Sitten toi em. ei taida auttaa.
- Kysyvä vähemmän eksyksissä
En ole vielä saanut Ladaani korjautettua, mutta sinun Ooppeli-vinkkisi ilmeisesti tuottaa tulosta. Testausta on tehty ja elokuun puolella remonttimies ehtii töihin. Tässä samalla on selvinnyt sekin, että v:n 95 Ladaan maahantuonnin jälkeen on tehty entrausta täällä Suomessa EU-määräysten vuoksi ja siinä yhteydessä Ooppeli on tullut mukaan kuvioon.
Terveisin "Kysyvä eksyksissä", vaikka jo ilmeisesti oikeilla jäljillä.
- _vw
se on lada kun siellä tiellä hidastelee
- .,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,....
Mikähän ihme siinä on että harvempi voi sietää edellä ajavaa Ladaa? Nopeusrajoituksella ei tunnu olevan väliä, kunhan vaan väkipakolla väännetään ohi Idän Ihmeestä. Itse ajelen satasen alueella n. 110-120km/h ettei jatkuvasti joku olis puskurissa kiinni, mutta silti näitä ohittelijoita riittää. Toinen mielenkiintoinen ilmiö on se, kun itse lähden ohittamaan niin ohitettavalle tulee kiire löytää kaasupoljin... Onko se itsetunto niin pienestä kiinni? Eipä siinä, 1.5i riittää kiidättämään Ladaa riittävän ripeästi.
- Latukka-95
- £££
Ise ajelin 1,5i 97 samaralla 105tkm.
Luulenpa että bensasuodatin on vaihdontarpeessa.
Pitäisi vaihtaa 30tkm välein. Jos olet
käyttänyt "merkkiliikeessä" ei välttämättä vaihdettu
koska pahassapaikassa tankin edessä (samara) - vodgapulloa
väliin,kun astut rattiin,niin Lada ei enää hidastele.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "402445SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past942010Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851315Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301159Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80784Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43675