Kokemuksia kokopeitteestä

Onko kenelläkään kokemusta auton kokopeitteestä. Sanovat jotkut että se naarmuttaa auton maalipintaa. Uskoako vai ei? Näkeehän noita talvella seisomassa talon nurkilla mutta uskallanko uutta autoa laittaa peitteen alle?
7664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Koita tumpsutta näitä vesivärillä maalattuja uusia autoja vaikka matolla satakertaa. Jääkö jälki. Talvella tuuli paukuttaa pressua tuhansia kertoja. Malausliikket tykkää!

Äänestä

mulla metallivärinen audi ja ei ainakaan mitään näkyviä jälkiä tullu talvella kun olin muutaman viikon etelässä. Tosin lunta oli tullu aika paljon katolle ja konepeitolle. Muualta oli valunu pois. Kokopeitteen keskimmäiset kylkinarut oli irronnu ja muovikiinnikkeet hakkasivat tuulessa auton kylkeen oven alaosaan mutta mitään jälkiä ei ollu tullu.
Ooppeli oli ennen ja siinä jos pyyhkäsi säämiskällä autoa kuivaksi niin se tuli punaseksi (auto oli palokunnan punanen).

Äänestä

Itse en laittaisi muovipressun alle autoa, koska
a)muovipressun alla ei ilma vaihdu, l. maalipinta tarvitsee "happea" ettei synny pigmenttivaurioita.
b)Tuuli liikuttaa pressua, jolloin maalipintaan kohdistuu jatkuvaa hankausliikettä.

Itse olen tuhonnut yhden auton maalipinnan muovipressulla.
Oli kallis, mutta tehokas opetus.

Äänestä
  • Kyllähän minäkin epäilin että tuuli se heiluttelee sitä pressua pintaa vasten vaan paras kysellä kokeneilta ja näin siinä kävi etten taatusti mene pressua ostamaan. Näin sitä oppii aloitteleva autoilija.

    Äänestä

  • Tuo oli minulle uutta.

    Itse pidän mopoa hupun alla ja olen havainnut seuraavaa:

    Ei tarvitse pestä kovin usein, joten pesussa tuleva hinkkaus jää maalipinnalta pois.

    Aurinko ei pääse haalistamaan maalia.

    Itse suojaisin auton pinnan vedeltä, paskalta ja auringolta. Luulisi että on pitkäikäisempi siten. Jos pressu on tiukasti auton päällä ei se paljon hinkkaile.

    Todellista haittaa on pressusta silloin jos se ei yhtään hengitä. (Goretex kalvo olisi poikaa). Nimittäin penkit homehtuu ja auto kerää kosteutta jos on aivan tiivis peite päällä.

    Korjatkoon ne jotka on eri mieltä ja osaavat vielä mielipiteensä perustella.

    Äänestä

Naarmutti tai ei, miksi käyttää moista riepua haittana? Lämmittimellä saa ikkunat sulaksi, eikä lumen harjaamiseen mene minuuttiakaan. Olen usein naureskellut puoli-irrallaan lepattaville räteille, joita ihmiset ovat virittäneet autojensa suojaksi. Jos tulen naapurini kanssa autoille yhtä aikaa, minä olen jo menossa, kun hän vielä taistelee rievun ja tuulen kanssa.

Äänestä

auton sisään ns kuivapallo eli kosteuden poistaja joka omee kosteuden astiaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


max kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta auton kokopeitteestä. Sanovat jotkut että se naarmuttaa auton maalipintaa. Uskoako vai ei? Näkeehän noita talvella seisomassa talon nurkilla mutta uskallanko uutta autoa laittaa peitteen alle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu