Nuorena haaveilee kaikenlaista ja ehkäpä monella haaveet esim. unelma-ammatista onkin käynyt toteen...Mutta tasan ei käy onnen lahjat..työssäkään.
Oletko unelma-ammatissasi?
9
1391
Vastaukset
- on tehtävä....
Joo, nuorena sitä haaveili ties mistä, lentäjä taisi olla ykköstilalla! Eipä tullut lentäjää, ei kiinnostanut koulunkäynti sitten tippaakaan siinävaiheessa kun sitä olisi oikein tosissaan pitänyt alkaa opiskella.
Ammattikoulu sentään tuli käytyä ja sitä työtä nyt on takana 25vuotta. En mene kyllä sanomaan unelmaksi, mutta toisinaan se on ihan kivaa.
Työpaikalla oli hengennostatus-viikonloppu. Siellä tuli tutuksi ilmiö Work-flow, tarkemmin ajateltuna se on tosi asia, välillä pääsee fiiliksiin että työ kulkee, kaikki sujuu kuin itsekseen, se tuntuu mahtavalta. Silloin voi hetken kuvitella olevansa unelma-ammatissaan! - Miako00
ikimaailmassa uskonut päätyväni hetkeksikään tälle alalle, missä nyt olen ja jopa viihtymään! =)
Itse pidän työstäni, varsinkin työpaikastani ja työkavereistani, aivan ihania =) - Mies-25
En kyllä ole unelma-ammatissani. Ammatissa joutuu käyttämään paljon vaarallisia koneita, joita hieman olen alkanut pelkäämään erään tapaturman jälkeen. Palkka on myös hävyttömän huono.
Sinänsä ikävää, koska noin muuten työ on ihan kohtuullisen mukavaa ja työpaikka itsessään hengeltään loistava. - <<<<
OLISI UPEAA OPISKELLA JA SITÄ KAUTTA LÖYTÄÄ ITSENSÄ
- Hyvä maa
OLEN UNELMA-AMMATISSA.
Olen koko ikäni- ensimmäistä kolmea kuukautta lukuun ottamatta - ollut unelma-ammtissani. Olen yrittäjä. Kukaan ei määrää mitä teen. Tosin se on 25 tuntinen työpäivä ja 8-päiväinen viikko, mutta loppu on vapaa-aikaa. Ja se on kivaa, haastavaa, antoisaa. Saa tuottaa ihmislle tuotteita ja palveluja joita he haluavat ja tarvitsevat. Ja sillä elää. Suomi on hieno maa. Suomalaiset ovat rehellisiä ja maksavat laskunsa. Ei ole tsunameja, maanjäristyksiä, tulivuorenpurkauksia, hirmumyrskyjä, tuhotulvia. Suomi olisi hyvin turvallinen maa elää, ellei olisi tuomareita. - Sangre de Toro
Heaven on Earth. Neste Oil ja Neste Oilin bonusjärjestelmä. Ei paljon hommat puristele, talven saa matkustella lämpimissä maissa, pitkät kesälomat .... ja joka kevät napsahtaa tuloksesta riippumaton parinsadantonnin bonari kuin manulle illallinen. Ja mikä parasta, koko paska veronmaksajien piikkiin. Yksi on jota en vaihda!
- *****
olen, olen unelma-ammatissa :)
- avustaja -80
No en ehkä aivan täysin unelma-ammatissa ole, mutta minulle kävi kuten Miakoolle. Iltakoulun alussa aloitin tämän työni, jonka piti olla vain opintojen kestävä ansaintatapa, mutta toisin kävi. Olen jäänyt kyseiselle alalle, koska paikka on melko rento, ainakin useimmiten. Ainut mikä harmittaa, on huono palkka.
- Anonyymi
Pakkasvarasto on viileää ja palkitsevaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3062700Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä512565- 1211700
- 1181390
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301245PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441211- 691070
- 741069
- 701010