mahdoton yhtälö!?

Miten on mahdollista että kun painan 144kg ja laskennallinen kulutus jossain 3000kcalorin kieppeillä, syön max2000kcl/pvä ja kulutan liikunnalla n.500kcla/pvä niin paino ei ole pudonnut viimeisen viikon aikana edes 100g????
Mulle ei mene nyt jakeluun tämä, painonhan pitäisi tippua ainakin kilo viikossa, eikö???
5351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ikävä kyllä tässä asiassa ei päde mitkään kaavat.
Joskus vain käy näin.
Itse olen monta kuukautta jumitellut painon kanssa.
Syön vaihtelevasti 1000-1800 kcal/vrk.
Yhtään päivää ei mene täysin ilman liikkumista.
Painoa on nyt 138 kg.
Yhdellä viikolla paino laskee, seuraavalla nousee :(
Nestettä minulle ei kerry elimistöön tavallista enempää, että siinä ei voi olla selitys.
Tännäkään en ole vielä muuta syönyt kuin kaurapuuron aamulla klo 6,30
Kohta otan ehkä omenan ja jugurtin.
Ruoan syön klo 15-16 välillä.
Syön aina puoli lautasellista salaattia ruoalla.
En juo alkoholia ollenkaan.
Syön 1-2 hedelmää päivässä.
Illalla syön kevyen iltapalan. 1-2 palaa leipää. Kevyttä leikkelettä, esim. kinkkua tms.
Päivällis-salaatin jämät yms.
En käytä rasvaa leivällä. En juo maitoa.
Käytän rasvatonta maitoa puuron kanssa.
En syö perunaa juuri ollenkaan.
En tiedä mitä seuraavaksi keksin.

Äänestä
  • aamulla syömättä ja paista kananmunia. Myös ne leivät voit unohtaa illalla jos keyttä iltapalaa haluat. Valitettavasti vain on niin ettei ne kevyet vaihtoehdot laihduta, päinvastoin. Puoli lautasellista salaattia on hyvä asia mutta mitä se toinen puoli on? Ettei vaan riisiä tai pastaa ole lautasella jos perunaa et syö. Kokeile hiilihydraattien vähentämistä, se minulla ainakin auttoi laihtumaan. Katso myös mitä hedelmiä syöt. Niissä on monissakin yllättävän paljon sokeria.

    Äänestä

Hei!

Oletko selvästi lisännyt liikunnan määrää entisestä elämäntyylistäsi? Silloin lihaksiisi kertyy aluksi nestettä liikunnan seurauksena. Ilmiö on aivan normaali. Painosi lähtee kyllä lähiaikoina selvään laskuun jos jatkat nykyisellä tyylilläsi. Tsemppiä!

Äänestä
  • Olen kyllä huomattavasti lisännyt liikuntaa entiseen elämäntyyliin verrattuna, n.kuukauden ajan ehkä ollut jatkuvassa kasvussa liikkuminen. Kunto on selkeästi jo kohentunut ja siksi ihmettelen että miksi paino ei ole laskenut!

    Äänestä

  • iso-miekkonen kirjoitti:

    Olen kyllä huomattavasti lisännyt liikuntaa entiseen elämäntyyliin verrattuna, n.kuukauden ajan ehkä ollut jatkuvassa kasvussa liikkuminen. Kunto on selkeästi jo kohentunut ja siksi ihmettelen että miksi paino ei ole laskenut!

    Nyt kun olet kuukauden ajan lisännyt selvästi liikuntaa, niin pari taukopäivää liikunnasta olisi varmaan paikallaan ihan kunnon kehityksenkin vuoksi. Kun parin-kolmen lepopäivän jälkeen käyt vaa'alla, tulisi suurimman osan liikunnan aiheuttamasta nesteturvotuksesta olla poissa ja näet, onko rasvaa palanut. Jos painosi on edelleen ennallaan, on syytä tarkastaa ruokavaliota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iso-miekkonen kirjoitti:

Miten on mahdollista että kun painan 144kg ja laskennallinen kulutus jossain 3000kcalorin kieppeillä, syön max2000kcl/pvä ja kulutan liikunnalla n.500kcla/pvä niin paino ei ole pudonnut viimeisen viikon aikana edes 100g????
Mulle ei mene nyt jakeluun tämä, painonhan pitäisi tippua ainakin kilo viikossa, eikö???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu