Tennessee waltz

Rose of Tennessee

Siis voiko joku auttaa tietämätöntä? In America (Yhdysvalloissa) on hyvin suosittu tuo Tennessee valssi, mutta sen rinnalla on toinenkin valssi joka ei ole ihan yhtä suosittu, mutta hyvin tunnettu kuitenkin. Kappaleen nimessä on muistaakseni jokin osavaltio tai sitten ei...mutta siis sävelkulku on paljon keinuvampi mitä TN-valssissa. Voisiko joku auttaa?

Olen yrittänyt googlettaa tuota kappaletta tuloksetta. Toisinaan kappaleen kuulee jossain leffassa soitettavan jonkin tivoli yms. kohtauksen yhteydessä.

7

1267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko kyseessä Texas yellow rose. Tämän niminen biisi on suosittu jenkkilässä

      • Rose of TN

        kyllä ehdottamasi kappaleen, mutta se ei ole kyseessä. Hakemani kipaleen nimessä esiintyy sana waltz. Muistaakseni se on tyyliä: Georgia waltz tai vaikka Waltz of Alabama.


      • Rose of TN kirjoitti:

        kyllä ehdottamasi kappaleen, mutta se ei ole kyseessä. Hakemani kipaleen nimessä esiintyy sana waltz. Muistaakseni se on tyyliä: Georgia waltz tai vaikka Waltz of Alabama.

        Hank Williams Sr:llä ainaski on Alabama waltz niminen piisi.Oiskohan sama?


    • Olavi K

      mahdollisesti laulua "When we were marching through Georgia". Se ei ole valssi mutta ei kyllä oikein marssikaan. Keinumista kyllä riittää. Melodiaa on laulettu Suomessakin muistaakseni arkkiveisuna "Laiva Toivo, Oulu"

    • tätiliini

      Marty Robbinsin laulama EL PASO, ja sitten ROSE OF SAN ANTONIO (en muista onko valssi:()

    • We were waltzing

      Bill Monroen Kentucky Waltz saattaisi olla avaimesi onneen. On levytetty samalla nimellä aikoinaan suomeksikin...

      Menee jotenkin jotta: We were waltzing that night in Kentucky. It was a beautiful harvest moon...

      • Rose of TN

        Anteeksi kiitoksen viipyminen. Olen iki kiitollinen, että kappaleen nimi löytyi lopulta. Kentucky, ei toivottavasti pääse enää unohtumaan.

        Tuo toinen ehdotus Albamasta oli myös hyvä, muttei valitettavasti oikea, ja kappale onkin minulle melko tuntematon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      63
      1782
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      128
      1277
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      917
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      339
      849
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      674
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      653
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      65
      625
    Aihe