kannattaako hankkia uusi kitara

fender16

Moi!

Niin,olen tässä soitellut kaks vuotta samalla fenderillä niin,että kannataako hankkia uusi kitara?

10

969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JJK90

      .......Fender sul o

      • fender16

        ...squier star.


      • JJK90
        fender16 kirjoitti:

        ...squier star.

        joku halpajuttu :D

        en tie tost sit,vaiha ihmees


    • fenkku penkku

      Ite aloin jo vuoden soiton jälkeen miettimään että ostaisko uuden kitaran. Kesätäöihin en päässy niin odotin sitten seuraavaan kesään asti. En päässyt sinäkään kesänä töihin niin odotin vielä seuraavaan vuoteen. Tänäkään kesänä en päässyt töihin niin odotetaan nyt vaikka vielä muutama vuosi niin jos sitten ostais.

      Jos se sun kitara on siis Fender niin kyllä sillä luulis ainakin soittelevan.

    • ImYourMama

      paljonko soitat ja kiinnostaako soittaminen ylipäätään tulevaisuudessa. Sinäänsä totuus on kitarasankareille se, että AINA kannattaa ostaa uusi kitara;) Itsellänikin on jo kuusi kitaraa, en tosin mikään sankari ole...

      • fender16

        Kiitos miekipiteistänne:D


    • Kuitaristi

      Miksi hankkia uusi kitara?
      Onko nykyinen kitarasi huono soittaa tai jotain muuta?

      Oikeasti, turhaan pojat juoksentelevat uusien kitaroiden perässä (ellei se oma oikeasti ole aivan kakka), niitä oikeasti esitellään sitten vain kavereille, ovat eräänlaisia m****n jatkoja.

      Jossain vaiheessa tajua soittavansa vain yhdellä kitaralla, muiden lojuessa käyttämättöminä.

      Jos olet nykyiseen kitaraasi tyytväinen, se soi hyvin, on sustainia jne, ei ole syytä ostaa uutta.

      Monet hakevat uutta kitaraa muuttuneiden musiikkisuuntaustensa takia, turhaan. Jopa puoliakustisella sujuu metallin vääntäminen ja kaikki muukin soitanta.

      Eräs muusikkotuttavani saalisti kitaroita, vaihteli ja etsi. Oli kiikarissa joku harvinainan ja kallis peli, muuhan ei välttämättä kelpaa. Sitten eräänä päivänä sattui kokeilemaan soitinliikkeessä erityisen halpaa korean kitaraa. Yllätys yllätys, se hakkasi kevyesti muut kitarat soittevauudellaan jne. Nyt ko. kitara on ainoa jota hän käyttää. Siis ööö.... voit etsiä uutta kitaraa, mutta ne helmet saattavat löytyä niistä halvimmista. Eri asia on tietysti se, että ilkeääkö sitä näyttää kavereille tai viedä keikalle, kun kaikilla muilla on miljoonaziljoonan sähkökepit.

    • Kahta en vaihda

      Jos Fenderisi on kaikinpuolin kunnossa, ei ole mitään syytä ostaa uutta tai vaihtaa toiseen. Esim. Fender Stratocaster on eräs maailman monipuolisimmista kitaroista mitä koskaan on tehty. Se sopii lähes kaikeen musaan.

    • Vanha Kettu

      Meinaan soittaa Fenderilläni vielä vanhainkodissakin. Nyt sillä on ikää reilut kymmenen vuotta. Kun on kerran tehnyt hyvän sijoituksen, niin ei ole tarvetta vaihtaa. Lisää kitaroita voin ehkä vielä hankkia, jos vaikka Gibson-rahoja joskus saisi kasaan.

    • Harppunainen

      sulle sopis paremmin mopo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe