Tafti/organza-mekon pesu

Apua kaivataan...

Joo elikkäs mulla on sellainen kaunis tafti/organza juhlamekko, jossa on myös paljetteja. Ja nyt se tarttis pestä, onko pesula ainut vaihtoehto? Vai voisiko sen itse pestä? Kattelin pesuloitten hintoja ja näyttivät korkeilta juhlapukujen suhteen. Mekolle kaatui reilusti virvokkeita häissä... :)

1

3603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai materiaalilappusta

      Useimmille vaatteille, joissa on vesipesun kieltävä merkki, käy kuitenkin vesipesu, KUN EI LIOTA, EI VÄÄNNÄ, EI LINKOA JA MUUTENKIN PESEE NOPEASTI JA HIENOPESUAINEELLA/NESTEELLÄ.
      Vaate nostetaan vettä valuvana henkariin, mitä muotoillumpi henkari, sen parempi yleensä. Ja vaatetta pitää ehkä pöyhiä ja muotoilla, venyttää ommeltujen saumojen kohdalta, ettei ompeleet ala kiristää, kun lanka kuivuu.
      Onko paljetit ommeltu vai liimattu??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe