mistä on lähtöisin huhu dieselin käyttövoimaveron poistumisesta.monelta olen kuullut että vero poistuu kun diesel ja bensa maksavat yhtä paljon,elikkä sen NAURETTAVAN 1,80litra.tässä moni vielä haukkaa pa...a ellei kohta tehdä jotain ihan oikeasti.
DIESEL VERO HUHU?!?!?
VÄSYNYT..
82371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos ajatellaan kataisen puheita, niin hän on sanonut, ettei diesel-veron poisto ole mahdollista. Hän on kuitenkin joka kerta kieltänyt tulevat muutokset..
Tiedä tosta sitten.
ja toinen häviiää.
polttoaineen hinnan nousteessa vuotuisen käyttömaksun vaikutus pienenee henkilöautoilijalla koko ajan.
Vastaavasti ammattiliikenne kärsii entistä enemmän.
Sama ongelma on veron poistolla. Jos vero poistuu maksat saman summan oluen/maidon (= kaikkien tavaraoiden) hinnoissa, koska kuljetuskustannukset kasvavat.
Eli veron poistuessa hinnat nousee. Kannattaako sitten tuplata diesel vero, jotta hinnat laskisivat?
Olisi vain hyvä, että käyttövoimavero (sitä tarkoittanet?) poistuisi ja diesel polttoainevero nostettaisiin bensa tasolle. Tuolloin dieselin tolppahinnat nousisivat noin 30 s/l.
Esim. oma auto
- kulutus 4,3 l/100 km
- käyttövoimavero 489 €/v
x*4,3*1,5 489 = x*4,3*1,8
Aina 38 tkm:iin vuodessa tuli edullisemmaksi kuin nyt !
Normi suomalaiselle tulisi halvemmaksi:
Ajomatka 20tkm
Bensa 7l/100km
Diesel 5,5l/100km
Dieselin käyttökustannukset 1,8e/l: 1980e
Bensa 1,65e/l: 2310e
Mitän enemmän kilometrejä, sitä enemmän taas diesel kannattaa. Joten veronpoisto olisi jo pienillä km:llä terve poisto, josta myös tavallinen kuluttaja hyötyisi.
Uskoa nyt Kataisen porinoita.Sama asia puhuu pää tai perse.
Näkis vaan jonkun veron autoilulta poistuvan.
-60 ( vai-50) luvulla tuli VÄLIAIKAINEN autovero.
Oliko -90 luvun alussa vai -80 lopulla tuli VÄLIAIKAINEN ajoneuvovero, ensin lappu ikkunaan, myöhemmin pelkkä maksulappu kotiin.
Kun raakaöljyn hinta jossain vaiheessa laski, niin polttoaineisiin laitettiin VÄLIAIKAINEN lisävero, jotta hintojen noustessa voitaisiin näillä tuloilla kompensoida nousua.
Kukaan ei ole vieläkään kertonut koska nämä VÄLIAIKAISUUDET loppuvat!?!
Verot tulevat väliaikaisina kahdesta syystä:
1. Väliaikaisen maksun/veron säätämisjärjestys on helpompi kuin pysyvän.
2. Ikäväksi koettu maksu on helpompi hyväksyttää yleisöllä ja toisilla politikoilla väliaikaisena.
Tuskin loppuu "väliaikaisten" kustannusten tehtailu.