Maksimisotilaspenkki

osallistua kyseisiin kilpailuihin vaikkei se olekaan dopingtestauksen alainen laji? Itse nostan ainoassa puhtaassa liitossa ja nyt ihmettelen kuinka tuolla kisoissa voi nostaa myös meidän liiton jäsenet? Vaikkei testejä järjestetäkään?
5622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siis mitä? Pitäskö tosta viestistä saada jotain selvääkin?

Äänestä
  • ei tuosta kyllä tajunnut yhtään mitään.

    Äänestä

SVNL ei tulkitse sotilaspenkkipunnerusta samaksi lajiksi kuin varsinainen penkkipunnerrus. Minusta ainakin mukavan mutkaton laji, mutta nykyisellään niin pieni, että ei uskottavaa testausjärjestelmää liene edes mahdollista toteuttaa.

Ote liiton sivuilta:

" SOTILASPENKKI- yms. tapahtumat

SVNL ei ole missään vaiheessa kieltänyt urheilijoitaan osallistumasta ns.sotilaspenkkipunnerruksen kilpailuihin.
SVNL valvoo ainoastaan voimanostoa ja sen osalajeja (jalkakyykkyä, penkkipunnerrusta ja maastanostoa).
Sotilaspenkkipunnerrus ei ole millään muotoa osalajimme, joten emme myöskään valvo tai ota kantaa siihen osallistuvien osalta.
Ainoa asia, jossa joudumme reagoimaan on, jos sotilaspenkkipunnerruskisaan osallistuu liittomme nostaja ja samassa kisassa on minkä tahansa virallisen urheilujärjestön asettamassa kilpailukiellossa oleva.
Sääntökohta:

Osanotto IPF:n ulkopuolisen liiton tai vastaavan kilpailutoimintaan
Urheilijaa, valmentajaa, huoltajaa, tuomaria tai muuta virkailijaa, joka kilpailijana tai minä tahansa toimitsijana tai virkailijana ottaa osaa voimanostossa tai sen osalajissa järjestettävään kilpailuun, joka ei ole Kansainvälisen Voimanostoliiton (IPF) alainen, järjestämä, tunnustama tai hyväksymä, ei valita osallistumispäivästä alkaen seuraavan täyden kalenterivuoden loppuun asti missään ominaisuudessa Suomen maajoukkueeseen, vaikka SVNL:n asettamat edellytykset maajoukkueeseen valitsemiseksi olisivatkin muutoin olemassa."

Muutenkaan ei ole siis kiellettyä osallistua, ns. proliittojen kisoihin. Mutta maajoukkueeseen ei nykysäännöillä ole asiaa. Esim. vahvamieskisoihinkin voi mennä huoletta maajoukkenostajakin, jos mukana ei ole kilpailukiellossa olevia.

Lähde:

http://www.suomenvoimanostoliitto.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=86

Kai tuolla sitten halutaan pitää pesäeroa proliittojen ja SVNL:n välillä. En ota kantaa onko tämä nyt paras järjestely.

Äänestä
  • alkaa keskittymään syksyn SM-kisoihin, kun kerta saa osallistua. Itsellä ei vielä tulokset eikä kokemus maajoukkueeseen riitä, mutta toivottavasti parin vuoden päästä noustaan jo SM-mitalleille. ...tuolla maksimisolttu puolella on kuitenkin ihan suomen huippuja mukana ja jos en väärin muista niin jokunen on ollut jopa maajoukkueessakin.

    Äänestä

  • Täytyykin kirjoitti:

    alkaa keskittymään syksyn SM-kisoihin, kun kerta saa osallistua. Itsellä ei vielä tulokset eikä kokemus maajoukkueeseen riitä, mutta toivottavasti parin vuoden päästä noustaan jo SM-mitalleille. ...tuolla maksimisolttu puolella on kuitenkin ihan suomen huippuja mukana ja jos en väärin muista niin jokunen on ollut jopa maajoukkueessakin.

    Valintaa maajoukkueeseen. Koska se tulkitaan eri lajiksi. Samoin kuin vahvamieskisat. Itsekkin tiedän muutaman maajoukkuenostajan jotka ovat soltussa voimiaan testailleet. Ainoastaan muiden liitojen alaiset voimanostokisat ja penkkipunnerruskisat ovat este maajoukkuevalinnalle vuodeksi eteenpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saisinko kirjoitti:

osallistua kyseisiin kilpailuihin vaikkei se olekaan dopingtestauksen alainen laji? Itse nostan ainoassa puhtaassa liitossa ja nyt ihmettelen kuinka tuolla kisoissa voi nostaa myös meidän liiton jäsenet? Vaikkei testejä järjestetäkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu