Mistä iäkkäät hankkivat vaatteensa?

*****

Totesin taas kerran kauppojen valikoimat aika pieniksi. Anopilleni piti ostaa alusvaatteita, eikä hän mikään iso ihminen ole. Tavalliset lahkeettomat pikkuhousut näyttivät järjestään olemattoman pieniltä ja näiden perus Sloggien kuminauhat painavat ja kiristävät samoin kuin useimpien sukkien suut. Vähään aikaan ei ole hankittu housupukua, mutta aiemmin olen todennut, että paremminkin istuvia jakkuja voisi olla. Rinnankohta on ongelma, kiristää. Aina pitää katsella isoimmat koot mitä löytyy ja kun pitkät housut nykyään joutuu ostamaan koossa 44, (D-mallista menee pienempi)niin alushousut saakin katsella koosta 50 tai XXL kiristävien kuminauhojen vuoksi. Mistä nämä 130 kiloiset mammat vaatteensa saavat, kun 65 kiloisellekaan ei tahdo löytyä tarpeeksi väljiä?

5

3382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalsarit.....

      Tarjoustalosta ym. vastaavista löytyy ns. mummokalsareita.

      • *****

        tai jotain vaatemerkkiä, josta löytyisi ikäihmiselle istuvia jakku- tai housupukuja? Saisi olla juhlavampia ja arkikäyttöön sopivia. Kyllä vartalonmalli on hiukan erilainen 80-vuotiaalla kuin 40- 50-vuotiaalla. Varsinkin jo hiukan kumara asento vaatisi vaatteeseen muutoksen.
        Onkohan Suomessa liikettä, jossa olisi tarjolla muullakin mitoituksella tehtyjä vaatteita kuin ns. standardikoolla?


    • alushousut

      Nanso myy ainakin puuvillaisia pikkuhousuja, joissa on reilu koko ja ylettyy vyötärölle. Tamsilkin alusvatteet?

      Nansolla on myös isoja kokoja mekkoja ja jakkuja ja housuja. Materiaali paksua trikoota, mutta ei mitään college vaatteita.

    • ÄITINTYTTÖ...

      Haluaisin kuvia vanhuksille sopivista hiusmalleista ja vaatetuksesta.Kirppareilta löydän iäkkäälle äidilleni sopivia vaatteita.Niissäkin on ongelmia tiukan vyötärön ja housujen pituuksien kanssa.
      Äitini on pyörätuolissa ja keskivartalo on pyöristynyt(samoin muilla istujilla).Hän on pienikokoinen,joten lyhennän housuja.Alushousut on järjestään liian tiukat vyötäröltä.Sitä on vain ostettava jumbohousut ettei mummulle tule vatsanvääntöä.
      Vanhusten vaatetus on aikas mitäänsanomatonta,vaikka värejä on maailma täynnä.Äitini on tottunut "normaalia"voimakkaampaan pukeutumiseen.

    • pakkastaOn

      hakaniemen hallin yläkerrassa on ainakin ollut liike, josta sai mm. pehmeitä alusvaatteita. nykytilannetta en tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      56
      1242
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      95
      1230
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      935
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      823
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      804
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      15
      747
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      629
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      623
    Aihe