Meikittä paras?

Mitä mieltä ootte naisesta joka ei meikkaa kuin erikoistapauksessa? Onko hyvä vai huono juttu? Pitäisikö olla mielummin meikattu ja laitettu että tietää hei tässä on nainen, vai miten meikittömään suhtaudutaan?

Itse en siis meikkaile, paitsi ehkä jonnekkin työpaikkahaastatteluun... Vaan ei liene vahva meikki edes sopivan vaalealle naiselle? Mielipiteitä?
121660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei se ole erityinen plussa naisessa, mutta ei miinuskaan. Eli ei ole niin paljoa väliä meikkaako vai ei. Tietysti olisi mukavaa, että nainen on hyvännäköinen oli sitä meikkiä tai ei.

Äänestä

näitä kysymyksiä "blondi vai brunette".
Kun toisille sopii paremmin tumma, toisille vaalea väri. Ja sama pätee meikkaukseen, toiset näyttävät karseilta ilman meikkiä.
Mutta jos on luonnonkaunis niin ok.

Äänestä
  • Että toiset näyttävät ihan karseilta ilman meikkiä? MISSÄ on sielusi? Oletko itse saanut päättää ulkonäkösi, kun synnyit?
    Vahva, hyvä, tasapainoinen nainen uskaltaa liikkua meikittä missä tahansa ja toisaalta myös laittautua "kun siltä tuntuu." Ei kuitenkaan koskaan kaltaisesi hyypiön takia. Tai ehkä unelmissasi. Yritä nyt hyvä mies kehittyä, hakea jotain henkistä suuntaa elämällesi. Ne kauneimmatkin baariruusut ovat aika valjuja ilman henkistä syvyyttä. Siihenkö tyydyt?

    Äänestä

Joissakin tapauksissa meikkaus on suositeltavaa. Vahvan meikin voi nainen vetää lättyyn illanviettoon vaikka baarissa, mutta se on hieman häiritsevää keskellä päivää kirkkaassa auringonpaisteessa normaali vaatteet päällä.

Äänestä

Suuri osa naisista on kauniita ilmankin meikkejä, saahan sitä joskus meikata mutta mitä harvemmin sitä parempi vaan. Vai oonkohan aika harvinainen kun tykkään ja osaan arvostaa naisen luonnollista kauneutta?

Äänestä

Kaikki elämäni naiset - tyttöystäväni, äitini ja isoäiti - meikkaavat aina ennen kuin lähtevät "ihmisten ilmoille".

Kaikki heistä ovat myös syvällisiä ja herkkiä naisia, joten turhamaisuudesta ei ole kyse. Meikkaava nainen symboloi minulle itselleni henkilöä, jota kiinnostaa, miltä hän näyttää julkisesti. Kaikkia tämä ei kiinnosta, mutta meikäläiselle se on osittainen osoitus muistakin positiivisista luonteenpiirteistä kuten tunnollisuus ja siisteys.

Miehenä vertaisin asiaa siihen, etten lähde paskaisissa vaatteissa tai verkkareissa kaupungille vaan edes vilkaisen itseäni peilistä.

Asia ei aina ole näin yksioikoinen. Jotkut onnekkaat tyttäret ovat tyrmääviä ilman meikkiäkin.

Äänestä

Olen 40 enkä omista ripsiväriä, en luomiväriä, siis silmiäni en ole meikannut koskaan. "Meikkipussistani" löytyy vain huulipuna/kiilto ja sekin mahdollisimman neutraali. Tummanpunainen huulipuna on aivan kauhistus. Värivoidetta käytän lähinnä talvella. Paras "meikki" minulle on hyvinhoidettu iho. En muuta kaipaa. Olen tyytyväinen itseeni tällaisena ja olen kelvannut muillekin. Anteeksi muuten, onhan minut kerran meikattu. Se oli yli 20 vuotta sitten, siskoni häihin. Olin meikattuna muutaman minuutin ja pesin pois. En tuntenut oloani omaksi. Herranen aika, jokuhan saattaisi vaikka katsoa! Olen siis ujo, enkä halua tulla huomatuksi. Olen piilossa meikittä silmälasieni takana. Mutta minä olenkin minä!

Äänestä

Kevyt meikki on mielestäni paras. Toki jos on todella kaunis niin ei tätä tarvitse. Itse pidän siitä että huolehtii omasta ulkonäöstään ja pyrkii olemaan parhaan mahdollisen näköinen. Toki ei saa kokoaikaa olla hössöttämässä, että voi sinne uimaankin joskus lähteä.

Äänestä

on että nainen on tavallaan kauneimmillaan ja aidoimmillaan aamusta heti herättyään ja ilman meikkiä. Katsokaa joskus sillä silmällä ja miettikää mitä näette. Saman ne naiset näkee joka kerta koska emme me miehet meikkaa, aamiaispöytääkään varten.

Äänestä

olo, kun pikkaisen laittautuu. Esim. ripsari ja huulikiilto, ja mitä nyt hajakulmakarvoja on, niin ne veks! Ei vaadi kovinkaan suurta vaivaa, että tulee parempi mieli peiliin katsoessa.

Kaiken lisäksi rutiineihin jää pahasti koukkuun :). Jos on tottunut tekemään jokaisena päivänä aamulenkin, tulee luultavasti tekemään niin myös jatkossa. Jos on tottunut nyppimään kulmakarvat kauniin muotoisiksi, huolestuu jos pinsetit unohtuvat kuukaudeksi mökille. Niin että kannattaa totutella toimintatapoihin, joissa eheyttää omaa ulkoista olemustaan. Se piristää kummasti. Muista ihmisistä en tiedä, mutta ainakin minua;)

Äänestä

Eli ihannenainen ei myöskään meikkaa...Vaan näyttää ihan ilman meikkia esim. Charlize Theron -tyyppiseltä tai täysin meikittömältä Eva Longorialta.

Äänestä
  • IHAN OK MUSTA....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


natural girl kirjoitti:

Mitä mieltä ootte naisesta joka ei meikkaa kuin erikoistapauksessa? Onko hyvä vai huono juttu? Pitäisikö olla mielummin meikattu ja laitettu että tietää hei tässä on nainen, vai miten meikittömään suhtaudutaan?

Itse en siis meikkaile, paitsi ehkä jonnekkin työpaikkahaastatteluun... Vaan ei liene vahva meikki edes sopivan vaalealle naiselle? Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu