Nyt olen kyllä ymmälläni. Muutama päivä sitten yks kaks yllättäen käynistäessäni punton (vm. 95 55 s) moottori tuntui pyörivän kolmella pytyllä kolinan ja tärinän perusteella, ja näin myös totesin myöhemmin asiaa tutkiessani olevan, kolmos pytty tuntui olevan pimeänä. No minäpä vikkelänä poikana vaihdan tulpat ja tulpan johdot, ei auta. Vaihdoinpa bensan suodattimenkin, ei auta. Syynäsin kaikki ilmaletkut, ja ehjältä näyttää. Tyhjäkäynti on ihan karsea, mutta kun liikkeelle pääsee ja kone saa kieroksia, niin ihan nätistihän tuo kulkee, tosin kevyesti on voiman puutetta. Kun auto on vaan seissyt tarpeeksi pitkään ja päräytän sen käyntiin, niin silloin pyörii niin kuin ennenkin, ja kärsiipä ajaakin semmoiset 20 kilometriä ennen kuin rupeaa oikuttelemaan, testasin. Semmoista perinteistä virranjakajaahan siinä ei ole ja autolla on ajettu vain 121 tkm. Pakko myöntää tosin että auto kulkee paremmin nyt kun vaihdoin nuo tulpat, syttyjohdot ja bensansuodattimen. Ensiviikolla on aika pajalle, mutta kiinnostaisi silti saada itsekin, jos vain voi, tuo auto kuntoon. Liekö virta puolella vikaa, kenties ruiskussa?
Vastaukset 11
- vikaa
eiköhän se vika sieltä sytkäpuolelta löydy, puola tai virranjakaja.
- Fiatisti
Tänä aamuna: Kauhea pamaus ja pakoputken etumainen pönttö halki. Oli pakko jatkaa ajamista kun olin korpisuoralla, ja hyvä ettei palanut koko auto. Raaka bensa kai siellä pöntössä räjähti. Taitaa tulla rempalle hintaa kun vaihtuu katti ja se etupönttö :(
- Ex Japsisti
Japsipurkissani räjähti kerran äänenvaimennin pilpäreiksi ja takapaksikin pullahti mukavasti pullolleensa kun: Virranjakaja oli viallinen. Aluksi epäilimme sytytysyksikköä, mutta sen jatkuva vaihtaminen merkkiliikkeessäkään ei auttanut kun auto sammuili, eikä lähtenyt käyntiin kävi huonosti jne.
Koko toosa jymähti eteenpäin kun pönttö räjähti, liiallisen sahaamisen vuoksi, josta seurauksena pakoputken bensiintyminen ja kaasuuntuminen kunnon räjäyksellä! Onneksi olen vielä elossa, sillä hieman vuotava bensatankki oli aivan vaimentimen vieressä! Varoitus: Ei kannata sahata liikaa, jos ei suosiolla käynnisty! On helvetin vaarallista! Että näin. Ex Japsisti kirjoitti:
Japsipurkissani räjähti kerran äänenvaimennin pilpäreiksi ja takapaksikin pullahti mukavasti pullolleensa kun: Virranjakaja oli viallinen. Aluksi epäilimme sytytysyksikköä, mutta sen jatkuva vaihtaminen merkkiliikkeessäkään ei auttanut kun auto sammuili, eikä lähtenyt käyntiin kävi huonosti jne.
Koko toosa jymähti eteenpäin kun pönttö räjähti, liiallisen sahaamisen vuoksi, josta seurauksena pakoputken bensiintyminen ja kaasuuntuminen kunnon räjäyksellä! Onneksi olen vielä elossa, sillä hieman vuotava bensatankki oli aivan vaimentimen vieressä! Varoitus: Ei kannata sahata liikaa, jos ei suosiolla käynnisty! On helvetin vaarallista! Että näin.ketju pelkkää paskaa. Pyysin poistamaan, saa nähdä poistavatko.
- Poeega
sitroen kirjoitti:
ketju pelkkää paskaa. Pyysin poistamaan, saa nähdä poistavatko.
...huuhaata, jos et usko niin mene tarkistuttamaan pääsi.
- PUOLA...
No se on se puola!!! Pyörii kyllä kaikilla pytyillä, mut 3 vaan sytyttää!!! Pääni pistän puolan puolesta vadille....
- jakajan ja...
...jos ei vieläkään pelaa niin uusi myös tulpanjohdot! Jos ei tuosta tokene niin olisiko joku moottorinohjausyksikkö kyseessä? mene, tiedä...
- JO....
jakajan ja... kirjoitti:
...jos ei vieläkään pelaa niin uusi myös tulpanjohdot! Jos ei tuosta tokene niin olisiko joku moottorinohjausyksikkö kyseessä? mene, tiedä...
Toinen puolista sökö! Voi hajota aamun ekassa startissa,vaikka olis edellisenä iltana ajanut ilman vikaa parkkiin. Deltassa vaihtotyö 200 eskoa.
- Fiatisti
JO.... kirjoitti:
Toinen puolista sökö! Voi hajota aamun ekassa startissa,vaikka olis edellisenä iltana ajanut ilman vikaa parkkiin. Deltassa vaihtotyö 200 eskoa.
2. puolahan siinä oli paskana, hinta 175 euroa. Valitettavasti oli vaan kattikin paskana, 200 euroa, takaäänen vaimennin 80 plus parilla kympillä tiivistettä ja pakoputkentiiviste massaa. Töineen kaikkinee deltassa 776,94.
Eli eipä kannata ajaa käyntihäiriöisellä autolla. Nytpähän tiedän =) - JEP...
Fiatisti kirjoitti:
2. puolahan siinä oli paskana, hinta 175 euroa. Valitettavasti oli vaan kattikin paskana, 200 euroa, takaäänen vaimennin 80 plus parilla kympillä tiivistettä ja pakoputkentiiviste massaa. Töineen kaikkinee deltassa 776,94.
Eli eipä kannata ajaa käyntihäiriöisellä autolla. Nytpähän tiedän =)Ja pari kertaa annoin vinkkiä. Olis vissiin kannattanut oastaa puola motonetisä muutamalla kympillä,ja vaihtaa ite....
- rahtarisika
JEP... kirjoitti:
Ja pari kertaa annoin vinkkiä. Olis vissiin kannattanut oastaa puola motonetisä muutamalla kympillä,ja vaihtaa ite....
PAskoja kaikki fiatit, ei muutakun tynämiittiä pellinalle!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1141586Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91837- 56737
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja144735Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35721Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat38603Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40601Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö220582- 65569
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol33557