Eikö tämä vihanpito koskaan lopu?
Ei taida olla ihan normaalia kun ensimmäiseksi herätessään toivoo että ex olisi kuollut että pääsisi kusemaan hänen haudalleen?
Koko päivä menee vihaa päässä pyöritellessä ja kuvitellessa toiselle mitä hirveämpiä kohtaloita.
En voisi tehdä pahaa kärpäsellekään mutta ex:n yritän näköjään tappaa ajatuksen voimalla.
Onko kukaan tehnyt ex:stä voodoo-nukkea?
Voin kertoa että ihan ilman syytä en ole näin katkera!
Muuten olen hyvinkin rakastettava ihminen ja narsistinen ex:kin luulee että pidän hänestä koska osaan kyllä käyttäytyä.
En jaksaisi vihata loppuelämääni mutta kun uutta syytä pukkaa tasaisin väliajoin.
Ei liene sekään normaalia että hyvin käyttäytyvää ex:ää pitää piinata ilman syytä ihan kai huvikseen?
Saisikohan tätä Guinnesin ennätysten kirjaan jos esittäisi?
Arvatkaa nukunko hyvin?
Eikö kukaan muu tunne samoin kun täällä ollaan niin viileitä ja välinpitämättömiä?
Miten eroon vihasta?
23
3302
Vastaukset
- She....
Jokainen tuntee vihaa joskus, mutta se ei silti ole se käyttövoima, jolla pääsee eteenpäin. Viha voimavarana kuluttaa liikaa myös itseä.
Itse ajattelen, että en viitsi tuhlata energiaani turhaan vihaamiseen, koska siitä ei kärsi kuin minä itse. Rakasta sinäkin itseäsi enemmän ja katso eteenpäin, asioita mnielessä pyörittelemällä et tee niitä kuin pahemmaksi.
Ja muista exääsi ei vihasi haittaa tippaakaan vain sinä kärsit. Negatiivisuus vaikuttaa sinuun ihmisenä... pikkuhiljaa...yritä löytää se positiivisuus ja optimismi omasta tulevaisuudestasi. - Ulos paha olosi
Negatiivisuus jota säilöt sisälläsi tuhoaa sinut. Sano se suoraan vihaamallesi ihmiselle mitä ajattelet hänestä, ei hänenkään tarvitse kuvitella sinusta muuta.
- yli päässyt
Mieti tarkkaan mitä saat siitä vihaamisesta ja keneen se vaikuttaa. Todennäköinen vastaus on, että et mitään ja vaikuttaa vaan sinuun negatiivisesti ja syöden voimia kaikelta muulta. Toisinsanoen aivan totaalisen turhaa touhua.
Jos ex vainoaa sinua tee sinä irtiotto hänestä. tee selväksi mitä ajattelet ja sano, että et halua pitää mitään yhteyttä. Älä vastaa puheluihin ym.
Hanki nyrkkeilysäkki ja tao sitä niin perkeleesti exä mielessäs niin alkaa turha viha purkautumaan positiivisemmin ulos. Niin tai mee mettään huutamaan kaikki raivo pihalle. Sisäänpäin käännetty viha syö ihmisen kokonaan ja siitäkös exäs nauttisi. Elä anna sille sitä nautintoa.
Ei siihen eroon kuole ja samoin minä koin törkeetä vääryyttä exältä ja ero tapahtui puhelinsoitolla ilman mitään varoitusta. Syytä ois ollu vihata ja kyllä minä jonkun viikon vihasinkin aivan suunnattomasti, mutta sitten tajusin, että ei siitä ole mitään hyötyä minulle ja päätin vaan, että ei enää. Ensinnäkin ex on niin säälittävän arvoton paskakasa ettei se ansaitse mitään tuntemuksia minun puolelta ja paras kosto sille on, että minä jatkan elämääni. Se ei ansaitse sitä nautintoa, että pilaisi minun loppuelämäni ja muuttaisi minut katkeraksi akaksi.
Vaatii hieman itsetutkiskelua, että siihen pystyy, mutta pystyt varmasti. Hyvänä motivaattorina toimivat monet netistä tai lehdistä luettavat erostoorit, joista näkee sen kuinka muut ovat selvinneet ja etenkin sen kuinka oma asennoituminen vaikuttaa siihen kuinka loppuelämäsi menee. Jos ottaa asenteen "se teki sitä ja tätä ja sillä pilasi minun elämäni" luovuttaa tavallaan vastuun oman elämänsä hallinnasta sille toiselle osapuolelle. Jos taas asennoituu " nyt kävi näin, mutta elämä jatkuu¨ja monella muulla on asiat paljon pahemmin" ottaa itse vastuun elämästään eikä anna muiden ratkaisujen ja valintojen hallita omaa elämää vaan tekee itse ne ratkaisunsa.
Elämä on valintoja ja jokainen tekee omansa ja kantaa vastuun niistä. Karma hoitaa loput ;) Minun exä sai peräpukamat, kun jätti minut. HEH, HEH! Kato kyllä se karma hoitaa, että jokainen saa just sitä mitä ansaitsee.- EräsVaan
Hyviä pointeja sulla. Mutta tuo karma ja muut vastaavat asiat saavat mieleen sen, että et sinäkään ole ihan positiivisilla ajatuksilla liikeellä. En muuten ole alk.per. kirj..
- .....
EräsVaan kirjoitti:
Hyviä pointeja sulla. Mutta tuo karma ja muut vastaavat asiat saavat mieleen sen, että et sinäkään ole ihan positiivisilla ajatuksilla liikeellä. En muuten ole alk.per. kirj..
Positiivisilla ajatuksilla oman elämän ja tulevaisuuden suhteen, mutta ei minun tarvii millään tavalla positiivisesti suhtautua exään. Hän teki minulle tosi paskan tempun ja elää sen kanssa niinkuin minäkin, mutta minun ei tarvitse antaa sitä millään tavalla anteeksi tai yleensä puntaroida yhtään mitenkään. Jotkut ihmiset kohtelee toisia vaan niin itsekkäästi, että ei semmoselle tarvii toivoa yhtään mitään hyvää. Minua ei kohtele enää huonosti ja minä uskon, että jokainen saa elämässä ansionsa mukaan. jos kohtelet muita huonosti saat sen jossain vaiheessa omille silmilles ja toisaalta jos kohtelet muita hyvin ei se ainakaan sinun elämääsi vaikeuta. Karman laki. Ei tartte uhrata omaa elämää kenenkään vihaamiseen. minusta aika positiivinen näkökanta.
Tyhmä kääntää toisen poskensa ja fiksu ottaa opikseen. On ihan luonnollista vihata ihmistä joka satuttaa. Se on vaan inhimillistä. Ajastaan sen vihan voi kuitenkin oppia kanavoimaan niin, että se ei ala hallita omaa elämää. Eroon liittyy aina paljon negatiivisia tuntemuksia ja kaikki se tunneskaala on käytävä läpi tavalla tai toisella tai ihminen ei pääse asioiden yli eikä pysty jatkamaan elämäänsä tasapainoisesti. - Belsebub
Tiedän kyllä että tälläinen kuluttaa mutta en välitä itsestäni vaan lapsista joiden kautta ex kostaa kärsimäänsä vääryyttä.
Juuri lasten takia minun täytyy asioida hänen kanssaan iloisesti hymyillen jos aion lapsiani ylipäätään tavata.
Varmasti ex nauttisi jos tietäisi miten paljon minä oikeasti kärsin mutta sitä iloa en aio hänelle suoda.
Eroon vaimosta ei varmaan kuole mutta eroon lapsista en ole niin varma.
Kuolisin ihan mielelläni jos tietäisin sillä lopettavani lasten kärsimykset.
Kukapa vanhempi ei sitä tekisi lastensa takia?
Jotain sen suuntaista sairasta odotan ex:llekin tapahtuvan jollain tavalla. Vaikkapa sitten karman kautta. Niin epätoivoinen minä olen.
Siihen asti minun omalla elämälläni ei ole mitään väliä.
Elän vain lasten takia ja kaikki muu on täysin toisarvoista! - Nimetön
Belsebub kirjoitti:
Tiedän kyllä että tälläinen kuluttaa mutta en välitä itsestäni vaan lapsista joiden kautta ex kostaa kärsimäänsä vääryyttä.
Juuri lasten takia minun täytyy asioida hänen kanssaan iloisesti hymyillen jos aion lapsiani ylipäätään tavata.
Varmasti ex nauttisi jos tietäisi miten paljon minä oikeasti kärsin mutta sitä iloa en aio hänelle suoda.
Eroon vaimosta ei varmaan kuole mutta eroon lapsista en ole niin varma.
Kuolisin ihan mielelläni jos tietäisin sillä lopettavani lasten kärsimykset.
Kukapa vanhempi ei sitä tekisi lastensa takia?
Jotain sen suuntaista sairasta odotan ex:llekin tapahtuvan jollain tavalla. Vaikkapa sitten karman kautta. Niin epätoivoinen minä olen.
Siihen asti minun omalla elämälläni ei ole mitään väliä.
Elän vain lasten takia ja kaikki muu on täysin toisarvoista!Itselläni takana raastava ero, onneksi sain tuoreeltaan tiedon eroseminaarista, josta tuli siihenastisen elämäni käännekohta! Sain käsiteltyä vihan, surun, pettymyksen, yksinäisyyden ym ja löytää uuden luottamuksen ja ennenkaikkea VAPAUTUA menneisyyden kahleista! Hankin itselleni elämän, enkä suosittele sinullekaan elämistä vain lasten kautta! Eheydyttyäni pystyin myös auttamaan lapsiani erokriisissään. Monet eronneet jäävät vihan ja katkeruuden loukkuun, jotka käsittelemättöminä aiheuttavat masennusta ja hinta on liian kova, kyseessä on koko loppuelämä. Monet eroseminaarin osallistujat sanovatkin, että seminaari pitäisi käydä ennen 1. parisuhteeseen ryhtymistä, niin antoisa se on. Itsetuntoni, joka erossa koki kovan kolauksen, on nyt terveempi kuin avioliitossa tai sitä ennen. Olen jopa saanut rakennettua toimivan parisuhteen, joka on kestänyt jo monta onnellista vuotta. Suosittelen eroseminaaria, sen avulla voit nopeuttaa eroprosessia merkittävästi. Lisätietoja vaikkapa linkistä www.fisher.fi.
- voi kääntää
myös voitoksi itelleen,minäkin vihasin aikani ja samalla otin itteeni niskasta,käänsin vihaenergian voitoksi aloin yrittäjäksi eron jälkeen ja matkustelin ja hain uusia harrastuksia.Itsetunto nousi ja pikkuhiljaa viha häipyi ja tulin täysin välinpitämättömäksi exääni kohtaan,onnex lapset jo aikuisia.Työtä on paljon ja nautin joka päivästä ja ensiviikolla palkkaan ekan työntekijäni firmaani
- painajainen
Ex jätti, hänellä toinen. Silti ex roikkuu koko ajan jollakin verukkeella mun elämässä. Näen hänestä painajaisia ja siitä kuinka hän tuhoo minut ja mun elämän.
- ........
voi käyttää monia menetelmiä: kirjoittaminen, puhuminen, liikunta jne. Muuten totuus on, että viha loppuu vihaamalla samoin kuin yskä loppuu yskimällä.
- tjajajajai
joskus on vaan hyvä kun päästää vihaa kunnolla ulos.
1.vaihe
-polta,revi käsillä/hampailla hänen huviaan
-käy lenkillä kuuntele musiikkia mistä hän tulee mielee
-hakkaa tyynyä
-huuda miten kauhea ihminen hän on
-hauku häntä seinälle
-kuvittele hänen naamansa nyrkkeilysäkkiin
-kuvittele kohtauksia missä murskaat hänet
2.itkeminen.. ja toteaminen ettei hän olekkaan niin kauhea.. tai sitten 1 vaihe ja toka vaihe toisteppäin,riippuu ihmisestä.
jos on vihaa sisällä sitä ei kannata jättää sinne se pitää päästää kunnolla ulos. - Kunpa tietäisin
Narsistin kanssa elämä on helvettiä, mutta niin on erokin. Minä en ainakaan löydä vastausta tähän. Viha vain yltyy. Yhdessä eläessähän en osannut vihatakaan. Kaikki tunteet kylmenivät. Nyt sitten löytyy. Nimittäin viha. Meille on tehty pahaa on oikeus olla vihainen, mutta miten päästä tästä eroon? Menneet voisi unohtaa, mutta kun piina ei tosiaankaan siihen eroon lopu näiden tämän tyypin ihmisten kanssa.
- ?????
Elän pitkään kestäneessä suhteessa narsistin kanssa. Mielessäni on pitkin pitkää matkaa käynyt ero, uskon että minulle olisi mukavampi ja edes vähän helpompikin tie kuljettavaksi. Mutta, erota en uskalla. En voi tai pysty edes kuvittelemaan, mitä kauheuksia mies keksisi tehdäkseen elämästäni helvetin jos hakisin eroa. Hän keskittäisi kaiken mahtavan voimansa tuhotakseen minut - ja lapset siinä sivussa, ei sillä siinä tilanteessa olis enää hänelle väliä kuka menee...
- Kunpa tietäisin
????? kirjoitti:
Elän pitkään kestäneessä suhteessa narsistin kanssa. Mielessäni on pitkin pitkää matkaa käynyt ero, uskon että minulle olisi mukavampi ja edes vähän helpompikin tie kuljettavaksi. Mutta, erota en uskalla. En voi tai pysty edes kuvittelemaan, mitä kauheuksia mies keksisi tehdäkseen elämästäni helvetin jos hakisin eroa. Hän keskittäisi kaiken mahtavan voimansa tuhotakseen minut - ja lapset siinä sivussa, ei sillä siinä tilanteessa olis enää hänelle väliä kuka menee...
Mulle on sanottu että kyllä se jossain vaiheessa helpottaa, vaikea uskoa tosin. Ehkä ollaan liian alussa tässä prosessissa vielä. vuosi erossa. Onko narsistisi väkivaltainen fyysisesti? Onko lapsia kohtaan myös? Jos näin, muista hankkia todisteita! Myös kaikenlaisesta uhkailusta ja henkisestä väkivallasta yritä saada todistajia ja todisteita. Minkä ikäisiä lapsia? Voimia sinulle!
- Kunpa tietäisin
????? kirjoitti:
Elän pitkään kestäneessä suhteessa narsistin kanssa. Mielessäni on pitkin pitkää matkaa käynyt ero, uskon että minulle olisi mukavampi ja edes vähän helpompikin tie kuljettavaksi. Mutta, erota en uskalla. En voi tai pysty edes kuvittelemaan, mitä kauheuksia mies keksisi tehdäkseen elämästäni helvetin jos hakisin eroa. Hän keskittäisi kaiken mahtavan voimansa tuhotakseen minut - ja lapset siinä sivussa, ei sillä siinä tilanteessa olis enää hänelle väliä kuka menee...
Yksi juttu tuli tekstistäsi mieleen. "kaiken mahtavan voimansa". Ehkä me kuvittelemme näistä narsisteistamme liikoja? Ehkä se voima ei olekaan niin mahtava. Tämän avulla yritän jaksaa uskoa tulevaan. Ehkä jossakin vaiheessa tulee narsistillekin seinä vastaan, vaikka taitavia pelissään ovatkin. Ainakin sinussa on paljon enemmän voimaa ja kykyjä kuin kuvitteletkaan! Ja paljon enemmän voimaa kuin narsisti kuvittelee...
- sama tunne
Kunpa tietäisin kirjoitti:
Yksi juttu tuli tekstistäsi mieleen. "kaiken mahtavan voimansa". Ehkä me kuvittelemme näistä narsisteistamme liikoja? Ehkä se voima ei olekaan niin mahtava. Tämän avulla yritän jaksaa uskoa tulevaan. Ehkä jossakin vaiheessa tulee narsistillekin seinä vastaan, vaikka taitavia pelissään ovatkin. Ainakin sinussa on paljon enemmän voimaa ja kykyjä kuin kuvitteletkaan! Ja paljon enemmän voimaa kuin narsisti kuvittelee...
Hei,
itselläni päällä täsmälleen sama vaihe, viha ja katkeruus ja lasten hengissäolo ainoa positiivinen ajatus, mitä eron jälkeen on mielessä ollut. Terapeutti suositteli eroseminaaria vähän ajan kuluttua ja menossa olen. Siihen asti yritän vain pysyä hengissä ja olla tekemättä mitään liian peruuttamatonta.
Voimia muille erossa rakkautensa menettäneille. Elämää ja tunnetta se on tämä raastava kuvotus ja paha olokin.
- siru1234
Todella kyllä vihaan juuri kuin sinä, sitä kait kestää aikansa, se viha täytyy tehdä tuhanteen kertaan. Nyt kyllä toisaalta haluan tavata vihani kohteen ja hänen uuden rakkaansa, hän vei lapseni, kaiki neljä, tutustua ja nähdä heidät ja heidän viidennen lapsensa, minun neljän lapseni lisäksi. Todella, eivät he ole sen onnellisempia kuin kukaan mukaan. Arjen koura, sairaudet henkiset, rahan pula, heidän utulinnansa kaasi. Heillä ei ole mitään parempaa onnea kuin kellään, näin se vaan on vaikka kaikki luulee että siellä se onni on on alla omenapuun siellä siellä se onni on. Onni on siellä missä se nähdään olevan ja VIHA MISSÄ SE NÄHDÄÄN., esim. Haapavedellä.
- Rehellisyys pelittää
Viha on merkki rakkaudesta. Kun ex jää evvk-ryhmään, on ns. rakkaustunteet jääneet taakse. Armahda ja anna anteeksi sekä itsellesi että sille toiselle, hoe tätä niin kauan, että muutut välinpitämättömäksi. Ihmisistä voi välittää muutenkin kuin 'rakastamalla', viha on tunne, joka syö sisimmän tyhjäksi, älä siis vihaa ketään.
- vastakohdat
Oikeassa olet. Rakkauden vastakohta ei todellakaan ole viha vaan välinpitämättömyys. Jos eksää vihaa, niin rakastaa samalla.
- eronnut kauan sitten
tämän päivän lehdessä, oli erosta hyvä juttu, juuri niin se menee, itsekkin touhusin kuin viimeistä päivää ja se oli minulle hyväksi..
- Terapiaan pitää menn
Aivan oikein kirjoiteltu, että viha on tavallaan rakkautta, mutta sen vimmassa ihminen tuhoaa. Tämä kehä on kierrettävä kaikkien, jota eheytyisi, ensin on suunnaton suru, 6ym muut tunniot, sitten vihakin tulee ja tätä kehää kierretään niin, että aina tapahtuu taantumaa jonkin asian vuoksi, viha palaa läikähtelemään.
Kun te ihmiset otdrella menisitte terapiian jo liitoonne aikanan, kun alkaa tuntua niitä viilentymisen tunteita, saattaisitte säästyä tältä vellovalta suolta, sillä kaikki eivät sieltä koskaan nouse.
Silloin kun perheeseen kuuluu pienet lapset, tilanne on todella hyvin vakava, ette todellakaan näe mitään asioita lastenkaan kohdalla oikein vaan vellovan vihan vallassa viette lapsiltanne kaiken ilon.
Koettakaapa miettiä, onko oikein viedä lapselta siäs tai äiti ja moittia häntä kaikesta, jos ensin moittisit itsesi, etsisit omat syysi eroon. Sitten yritätte erottaa lapset kaikista sukulaisistaan, mikähän mahtaa olla syy, sillä sieltä lapset saisivat kuitenkin sen kaiken parhaan tuen, jos itse ette jaksa.
Miksi pakotte lapsenne uuden sähkykumppaninne läheisyyteen, jopa jätätte tuon uuden ihmisen kanssa, vaikka ette tiedä tästä mitään.
Kun tämä kumppani on jättänyt jo omia lapsiaan lähes kymmenkunta, eikä jo suurien hälytyskellojen pitäisi soida ja lujaa, että ei missään nimessä lapsia tällaisen ihmisen lähellekään.
Kun ymmärrätte, että eron jälkeen ihminen tekee niin hirveitä asioita, että ei niitä edes itse hieman toivuttuaan ymmärrä, koettakaa nyt se pitää mielessä, että yritätte olla kaikin tavoin lastenne tukena.
Tärkeintä on että saatte välit ex-puolisoon sellaiseen kuntoon, että voitte levollisesti olla samassa tilassa ja keskustella kaikista lapsiin liittyvistä asioista, ettekä juonittele toisillenne yhtään mistään.
Yritätte järjestää lapsille joulun jossa olette mukana ainkain aattoillan tärkeimmän hetken. Lapsille ovat kauhistus nämä kahdet lahjanjakotilaisuudet, heiltähän katoaa koko joulun sanoma, samoin syntymäpäivien kanssa.
Varmasti moni eronnut tai siihen lähisesti joutunut ihminen on ollut tilassa, jossa järki on kadonnut ja toisen kuolemaakin on toivonut, jotta helpottaisi. Saatikka sitten sen salasuhteen tai kakkosen kuolemaa, hehän ovat kaikkein hirveimpiä ihmisiä, sillä ette te heille mitään loppupelissä merkitse, olette vain pelinappuloita, sillä ei kukaan järjellinen ihminen ala minkäänlaiseen suhteeseen lapsiperheen isän tai äidin kanssa.
Nämä Salasuhteilijat ja kakkoset ovat ihmishirviöitä. N
He ovat niin rikkkinäisiä ihmisiä, monesti näitä sihaan jääneitä ihmisiä, jotka haluavat vain tuhota, eli olet uhri kuten lapsesi. He kostavat jotakin aina, heidän paikkansa ei ole uusioperheen jäsenenä misään nimessä.- No just just
Perustelisitko vähän, minkä takia järjellinen ihminen ei ala minkäänlaiseen suhteeseen lapsiperheen isän tai äidin kanssa? Siinä sitä järkeä vasta tarvitaankin, miten luovia uusperheessä niin että kaikilla on hyvä olla.
Sulla on kamalan vastentahtoinen asenne avioeroihin. Onko sinusta oikein, että väkisin hammasta purren jatketaan liittoa, jossa vanhemmat eivät enää rakasta ja kunnioita toisiaan? Luuletko, että kaikki parit jatkavat liittoaan parisuhdeterapiassa käytyään? Lapsetko eivät kärsi rakkaudettomassa liitossa? Luuletko, ettei lapset tajua mitään?
Minun mielestä lapselle on pelkästään eduksi, että on kaksi onnellista vanhempaa. Ei ero maata kaada, jos sen hoitaa oikein. Kaikista kamalinta oli omassa erossani juuri tuollaiset kaikentietävät ihmiset kuin sinä, joilta ei minkäänlaista ymmärrystä riittänyt ketään kohtaan. Kulissit vaan olisi pitänyt pitää kunnossa. - säälin sua
Oletko avioerolapsi vai mistä tiedät, mitä tunteita lapsi kokee erossa? Sun vanhemmat ei ilmeisesti ole osanneet hoitaa eroaan fiksusti. Säälin sua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903