Onko se

huono merkki

aina jos joku puolustautuu ennenkuin on edes syytetty mistään? Ymmärrätte varmaan, mitä tarkoitan.

6

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä tarkoitat.

      Tarkoitat nyt naisia, right?

      • huono merkki

        naisia, että miehiä


    • caput.mortuum

      Se on merkki huonosta itsetunnosta tai huonosta omatunnosta. Voit ihan itse päättää miten huono merkki se on.

    • jos ei koskaan

      kehuskele tekemisillään tai nosta itseään esiin.

      Vanha sodankäynnin taktiikka on se että hyökkäys on paras puolustus.

      Jotkut tosin väittää että hiljaiset perii maan, mutta minulla on vahva epäilys tuota teoriaa kohtaan.

      Suulaimmat ovat aina pärjänneet, niin ne pärjää jatkossakin.

    • ***

      itsetunto-ongelmasta silloin on kyse.

      Minulla oli aikoinaan tuollainen työkaveri (mies). Hänen kanssaan oli vaikea keskustella, koska koko ajan oli mietittävä miten sanansa asettelee, ettei hän kuvittele olevansa moitteiden kohteena. Hän kuvitteli jotain piiloviestintää silloinkin, kun puhuttiin asiasta joka ei millään tavalla liittynyt häneen itseensä. Tosi rasittava tapaus oli hän.

      • huono merkki

        jotenkin vaan alkaa aina hälytyskellot soimaan tuollaisesta. Tulee tunne, että toisella ei ole ihan puhtaat jauhot pussissa.

        Itse ainakin, jos olisin tehnyt jotain pahaa, odottaisin varmasti ensin että toinen aloittaa sen moittimisen ennenkuin alkaisin puolustautumaan.

        Toisaalta voihan kyse silti olla vain huonosta omatunnosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      49
      3295
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2945
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      40
      2491
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1589
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1231
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe