Päätin alkaa jo näin keskellä kesää keräämään infoa siitä, mistä voisin löytää itselleni pitkävartiset syys/talvisaapikkaat. Kengännumeroni on 39 ja pohkeen ympärys kammottavat 48cm. Jos siis olette löytäneet itsellenne em. aarteet viime talvena, niin antaisitteko jo nyt minulle vinkkejä. Myös nettikaupat käyvät.
paksut pohkeet ja saapikkaat,
14
5324
Vastaukset
- *paksupohje*
Minulla on myös suuret pohkeet!! Olen vaivaiset 158 ja puoli pitkä ja minun pohkeeni on myös 48cm ellei jopa 48,5cm!!!!
En mistään löydä suht edullisia kenkiä itselleni! :'( - Raidallinen Villasukka
- pdmn
Ostin viime talvena ihanat nahkasaappaat Espoosta Sellon Haloselta. Siellä oli useampaa mallia leveämmällä varrella. Noita Gaborin saappaita muistan nähneeni ainakin Anttilassa. Myös Euromarket myi viime talvena leveävartisia saappaita, ne eivät tosin olleet aitoa nahkaa.
- khr
Jos Kokkolan seudulla joku kamppailee saman ongelman kanssa, kannattaa käydä Daamin loppuunmyynnissä. Niillä oli yhtä laadukkaan näköistä pienellä korolla olevaa mallia -50%. Valitettavasti koot 39 ja 40 olivat tietenkin loppu, joten en saanut itse ostettua sappaaita.
Torridista (www.torrid.com) olen kuolannut useampaakin mallia, mutta kellään ei tunnu olevan heidän kengistään kokemusta joten on jäänyt tilaamatta. Eivät ne tosin olisi hinnalla pilattuja...- hiphei
Sain mahtavat varsibootsit tosi halvalla sieltä - ihanaa pehmeää nahkaa, upeat jalassa. Sinne jäi vielä ainakin koossa 42 saapikkaat joissa pohje noin 48-50 senttiä leveimmältä kohdalta.
- tähän
niin saisit monta vinkkiä, mistä saapikkaita voisi saada.
harmi, kun vanhat viestit "katoavat sfääreihin" ...
muistelisin, että esim. gaborilla oli viime talvena myös leveävartisia saapikkaita. halosella.
voisin kuvitella, että kenkämarskista myös löytyy. siellähän on vaikka minkälaista "erikoiskokoa" ... uskon, että löydät saapikkaat! - ainakin Helsingistä
Boutique 52, Yrjönkatu 1, varren leveys 2 sentin välein: 47, 49 ja 51 cm. Näitä oli viime talvena myynnissä. Hintaa oli muistaakseni 260€.
Halonen ja Kenkämarski myivät Gaborin saappaita, varren leveys xl ja xxl. Hintaa oli hiukan alle 200€.
CityMarketissa oli myös leveävartisia saappaita, joiden leveys ei riittänyt 49-senttiselle pohkeelle vaan jäi hiukan uupumaan. - khr
(Tampereen) Sokoksella kertoivat viime talvena, että he täksi talveksi saisivat ns. puolimittatilauspalvelun jossa nimenomaan varren leveys olisi yksilöllinen. Aikeen toteutumisesta en tosin tiedä.
- joka vuosi myös!
Asun helsingissä ja kaikki kaupat kierretty, kun etsin kohtuuhintaisia saapikakita.
Olen 2 talvena löytänyt jonkinlaiset saappaat.. tsin eivät ole olleet sellaisia, joissa viihtyisin pitkään, korot liian kapeita tai pohja liian ohut niin että jaloissa alkaa tuntua pian...
Parhaan ratkaisun teet, kun alat nyt jo säästämään , jotta saat ne 200-400€ kengät, näistä osataan rahastaa!
Hirveitä summia kyllä... siksi olen koittanut löytää muita ratkaisuja ja miettinyt jopa ulkomailta ostoa, mutta sitten tulee postimaksut ja usein ne hinnat on ilmoitettu punnissa, joka on taas kalliimpi kun eurolla ostettaessa....
Jos haluu hyvät saappaat, pitää vaan kärsiä se KOVA hinta.
Yllä mainittuja kenkäliikkeitä kannattaa hyödyntää.. - 48cm
Kiitos vinkeistä! Toivottavasti me kaikki saapikkaita etsivät löydämme sopivat näiden vinkkien perusteella :)
- chorizo
Sain tänään uuden Ellos Plus- katalogin. Siinä oli erilaisia saappaita,seitsemän eri sorttia, ainakin yhdet oli sellaiset venykkeellä varustetut. Venyke ei ollut pelkästään varren yläosassa niinkuin yleensä, vaan koko varren pituudelta. "Kaikille sopivat saappaat - säädettävä varren ympärys". Venykesaappaiden hinta 99€, muut 52,90-129. Koot 36-42. Muissa saappaissa oli erilaisia solkisysteemejä, niissä myös säätömahdollisuus.
Kun kerran Plus-mallisto lehdessä mainostavat näitä niin vois kuvitella että ois edes jonkunverran enemmän ympärysmittaa.- ympärykset ei olleet suuria
Ympärysmitat ihan tavallisia 37 - 39 cm, eli ei sovi meille paksupohkeisille.
- HennaPM
ympärykset ei olleet suuria kirjoitti:
Ympärysmitat ihan tavallisia 37 - 39 cm, eli ei sovi meille paksupohkeisille.
Mulla olisi myytävänä mustat, käyttämättömät mokkasaapikkaat. Koko on pieni 42 ja pohkeen ympärys 48-50cm. Menomonot korolla.
Tiedustelut ja kuvat: hennapmakinen@gmail.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909