pitkiä ja suoria

'kalut kaupungin ovat pitkiä ja suoria
niin moni tarjoaa vain pelkkiä huoria
niin moni panee vastaan'

Radiosta kuulin duunissa, ei saanut selvää esittäjästä eikä kaikista sanoistakaan.

Kuka esittää, ja onko toi käännöspiisi? Kenen alkuperäinen?
2232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuka on se oikea - Ressu Redford. Säv.,san. Juha Tapaninen.

Äänestä
  • Ressukka Redford on sitten levyttänyt aikas pornoo riimii.

    Oisin luullut, ja luulinkin, että olis käännös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin moni kirjoitti:

'kalut kaupungin ovat pitkiä ja suoria
niin moni tarjoaa vain pelkkiä huoria
niin moni panee vastaan'

Radiosta kuulin duunissa, ei saanut selvää esittäjästä eikä kaikista sanoistakaan.

Kuka esittää, ja onko toi käännöspiisi? Kenen alkuperäinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu