"hiusetiketti" juhlapuvun kanssa?

puolipitkät hiukset

eli onko olemassa mitään "hiusetikettiä" kun on menossa häävieraaksi? Omistan puolipitkät kerrostetut kiharat hiukset(loiva permis) sekä rikotut suorat otsikset, jotka pitenevät hieman sivuilta. Juhlapukuni on satiininen ja väriltään vaal.petroolin sininen, joka yltää hieman yli polvien.

3

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etikettiä

      Hei! En ole koskaan kuullut, että olisi jotain hiuksia koskevia sääntöjä häissä. Täyspitkän juhlapuvun kanssa hiuksia kuuluu pitää kiinni, mutta tuo ei päde tässä tapauksessa. Minusta kampauksesi kuulostaa kauniilta, voit pitää hiuksia auki!

      • kiinni

        Niin, ja tietenkin voit myös laittaa hiuksesi kiinni jollakin tavalla, jos haluat. Voihan nutturaa käyttää vaikka arkenakin jos haluaa!


    • yhyyyy

      ja se menee sillee et mitä hienompi puku sen hienompi kampaus. Ethän esim. arkena kun on farkut ja joku t-paita niin laita hiuksia baanaaninutturalle sehän näyttää ihan tyhmältä, samaa pätee juhlana ettei hiuksia vain jätetä roikkumaan laittamattomina. jos laitat hiukset auki juhlaan niin esim. suorista ne kiiltäviksi ja tupeeraa tyvi, mutta ei saa näyttää siltä että et olis tehny mitn kammannu ne vaan.. sama pätee sitte meikkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      172
      3020
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      298
      2696
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1316
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1219
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1184
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      380
      1152
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe