Kävin virtuaaliravintolassa tilaamassa kaksi ruoka-annosta. Toinen oli VHH ja toinen virallinen lautasmalli. Tässä tulokset.
Yhteistä molemmissa oli että tilasin naudanpihvin 1/4 ja salaattina tomaatti/kurkku, puolet lautasesta. Virallisessa oli 1/4 perunaa ja maito rasvatonta kun taas VHH:lla peruna korvattiin kukkakaalilla 1/4 ja maito oli täysmaitoa. Viralliseen lautasmalliin kuuluu pari palaa ruisleipää joten ne on mukana ilman rasvapäällisiä.
Virallisessa lautasessa oli hiilareita 63g/45%, proteiineja 46g/33% ja rasvaa 12g/20%.
VHH lautasessa hiilareita 17g/18%, proteiineja 44g/44% ja rasvaa 16g/37%
Kaloreita VHH:lla saatiin 415 kcal ja viralliselta lautaselta niitä löytyi 592 kcal.
VHH:lla ei edes lasketa kaloreita mutta ero on huomattava VHH:n eduksi. Jos joku pelkää kaloreita niin kannattaa vaihtaa peruna kukkakaaliin sillä 200g perunassa on 148kcal ja kukkakaalissa vain 38kcal.
Kali oreksi
Yhteistä molemmissa oli että tilasin naudanpihvin 1/4 ja salaattina tomaatti/kurkku, puolet lautasesta. Virallisessa oli 1/4 perunaa ja maito rasvatonta kun taas VHH:lla peruna korvattiin kukkakaalilla 1/4 ja maito oli täysmaitoa. Viralliseen lautasmalliin kuuluu pari palaa ruisleipää joten ne on mukana ilman rasvapäällisiä.
Virallisessa lautasessa oli hiilareita 63g/45%, proteiineja 46g/33% ja rasvaa 12g/20%.
VHH lautasessa hiilareita 17g/18%, proteiineja 44g/44% ja rasvaa 16g/37%
Kaloreita VHH:lla saatiin 415 kcal ja viralliselta lautaselta niitä löytyi 592 kcal.
VHH:lla ei edes lasketa kaloreita mutta ero on huomattava VHH:n eduksi. Jos joku pelkää kaloreita niin kannattaa vaihtaa peruna kukkakaaliin sillä 200g perunassa on 148kcal ja kukkakaalissa vain 38kcal.
Kali oreksi
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaksi palaa ruisleipää sisältää laadusta riippuen 120-140 kaloria, joten älä nyt yritä vääristellä vertailuasi sillä, että kaloreita on virallisessa enemmän. Tottakai on enemmän, mutta läheskään jokainen ei syö tuollaisella aterialla yhtään leipäpalaa, kun perunaakin jo on.
Lasken kalorit puolestasi, jotta heti selviää oveluutesi: miinustetaan 130 kaloria virallisesta, ja kokonaiskalorimääräksi saadaan n. 460 kaloria, joka on aika lähelle SAMA kuin vhh:lla...
Et viitsisi jälleen jatkaa litanioillasi virallisten suosituksen "määräyksillä" syödä leipääkin samalla aterialla. Kun sen leivän voi syödä ihan eri aterialla niin, että rakentaa siitä pienoisaterian proteiinilla, rasvalla ja kasviksilla. Eikä niitä leipäpaloja tarvita montaa, neljä päivässä riittää, jos ei laihduta ja syö muuten monipuolisesti.
jos ne leivät otetaan pois tästä ja sinä syöt ne välipalana seuraavalla aterialla. VHH:lla ei syödä lainkaan välipaloja eikä aterioilla leipää kuin poikkeustapauksessa.
Kyllä virallisissa suosituksissa sanotaan että leipää pitää syödä joka aterialla. Mutta jos et hyväksy virallisia suosituksia ja lautasmalleja niin sehän on vain positiivinen asia.
Toinen mielenkiintoinen asia on että jos leivät poistetaan tästä esittämästäni ateriasta niin samalla putoaa hiilihydraattiprosentti. Kahdella leivälläkin se jää alle suositusten eli 45%:iin.
Osaatko sanoa mitä pitäisi lisätä tuohon viralliseen lautasmalliin että päästään sinne 50-60%:iin joka on suosituksissa.
hyvin neljä palaa leipää mullekin. Mut tosin vaan vuodessa. Melkoinen sokeripommi.
sokeria mausteeksi?
Tämän aterian kalorimäärä nyt kuitenkin putosi lähelle vhh-ateriasi kalorimäärää. Vhh:lla syödään niin paljon rasvaa sekä proteiiniakin liikaa, että siinä ei pari leipäpalaa ole yhtään mitään.
Mennään vaikka lukemaan karppien ruokapäiväkirjoja, löytyy joka toiselta pähkinäpussia, prosenttisuklaata, metukkaa ja juustokimpaletta välipalana. Sitten voivotellaan, kun tuli taas jumi, ja mistähän se johtuu.
Ei tässä sitä kritisoidakaan, että virallisen suositellut hiilarimäärät täyttyy, niin pitääkin, koska RASVAA ei pidä syödä enempää kuin 30% energiasta. Millä muulla sitä virtaa saa, jos ei rasvaa syö kuten vhh:lla tehdään eli 70%.
On tosi härskiä, laskee 2 leipäpalaa viralliseen, ja vhh:hon ei. Tästä sen, hyvät lukijat, näkee, miten teitä puijataan.
VHH:lle kun niitä ei syödä ja virallisella syödään. Älä yritä puijata vänkäämällä.
Leipien kalorit te syötte moneen kertaan rasvan ja runsaan liharuoan muodossa. Mattila on pelkkä mainosmies.
Ei tartte kaloreita laskea kun jättää leivät ja potut pois ruokavaliosta. Rasvaa koneeseen. Siis eläinrasvaa!
Näen korviesi heiluvan ja painonlaskusi jumittavan pahanpäiväisesti.
niin että laitat puoli lautasellista perunaa ja vähennät salaatin 1/4:aan niin pääset virallisille suosituslukemille yli 50% hiilihydraatteja.
mutta ei ole tarvis enää pudottaakaan. 184cm/85kg. 20kg lähti neljässä kuukaudessa.
eli kaikki kivennäisaineet ja vitamiinit, myös kuitu, mikä pitää nälän.
Kukkakaali on vitamiineiltaan parempi kuin peruna, mutta nälkää se ei pidä. Se on käytännössä pelkkää vettä.
Varmaan se on noin tarkkaa... Mikä vika hiilareissa?
Mä voin syödä esim. kuusi palaa paahtoleipää aamupalaks, jos vaan laittaa voita päälle. MAISTAKAA edes joskus; ei hiilaripitoset ruuat niin pahalle maistu, ku pistää vaan voita päälle? Perunaki esimerkiks, ihan hyvää ku syö vaan jotain sen kanssa. Tai vaikkapa pastaa ja sen kanssa kermakastiketta.
Nii ja kuka ******** vaihtaa perunat johonkin tosi pahanmakuseen kukkakaaliin? Hyi! Täytyy olla tosi sairas ja kieroutunut mielipuoli, jos ottaa kukkakaalia, kun perunaaki sais!
Olen aina ollut huono syömään peunaa/riisiä/makaroonia/lihoja/vehnäjauhojuttuja
...aika nirsoksi väitetään.
Kasviksia ja marjoja,hedelmiä, valkoista lihaa ja kalaa.
Joskus piimää.
Koko ajan voin kuitenkin huonosti,ulkoilusta ja kuntoilusta huolimatta.
Verenpainetta, ja paljon.
Nyt sitten, sain kuulla olevani Diabetes kakkosen "onnellinen sairastaja".
Kun nyt aloitin verensokereitten mittaamisen, kiinnitin huomiota erääseen seikkaan.
A) ensimmäisenä päivänä kuntoilun jälkeen syötyäni,kanaa ja kasviksia, kaksi ruisleipäpalaa.. vajaan tunnin kuluttua iski armoton väsymys, kertakaikkiaan ylimaallinen. Oli pakko ottaa nokoset.
Seuraavana päivänä (kellonajat samat)
tein eri tavalla, heti kuntoilun jälkeen otin omenan ,tulin kotiin, sama ruoka, mutta ei leipää, ei tullut väsymystä!
Verensokeriarvot ruokailun jälkeen melkein samat leivän kanssa pikkiriikkisen korkeammat.
Eli, nyt luulen, että mun kannattaa syödä ne leivät joskus toiste, ja vähemmän!
Jokainen ihminen on yksilö, mikä sopii toiselle, ei sovi toiselle.
Täytyy kuunnella itseään ja etsiä ruokailusta se mikä sopii itselle parhaiten.
Joillekin sopii viralliset mnmääritykset, toisille epäviralliset ja sitten joillekin niistä tehdyt viritykset, kuten mulle sopii tämä mun sekasotku!
Ei viitittäs isot ihmiset tapella joutavia.
ps. yritin rekkautua, mutta systeemi väitti että mua ei ole olemassakaan!
Palaan iltapäivällä rekattuna,tänään taas teen tuon saman, sillä itseäni kiinnostaa "mikä on totuus" kuulostaapa kohtalokkaalta!...