Sähä voit ostaa minkä tahasa merkkisen rojun ja senkuus vaihat vaa siihe mikit ja kielet nii se toimii ku parempikii vehje. Mää ostin muusikkonetistä käytetyn Harleyn ja vaihoin siihe Jacksonin mikit ja uuet ohkasemmat kielet nii siitä tuli iha hyvä keppi. Sillä voi hyvi harjotella ja soitella muuten vaa. Ja kuinka moni teistä käyttää plekui ku soittelee?
Nii..
llapanen
2137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mikkien vaihto auttaa ja usein se homma kannattaakin tehdä, jos sähkis on puu- ja metalliosiltaan terve. Ihan raatoon ei mikkien tai muidenkaan osien vaihto ole mielekästä. Myöskin vanhat vanerisähkikset voi jättää tuunaamatta. Hyvä juttu, että sait Harleysi soimaan paremmin.
Plekuja käyttää meistä arvatenkin suurin osa. Kuka mitäkin ja minulla niiden paksuus vaihtelee soitettavan musiikin ja kitaran mukaan.
Tottakai se vaikuttaa jos alkuperäiset ohuet, nyanssittomat ja mikrofonisesti kiertävät mikit vaihtaa kunnollisiin. Paljon järkevämpää kuin jonkun ritsan tuunaus pikkurahalla, mihin valitettavasti moni sortuu.