Eli mietin, että voiko johonkin työhön päästä ilman koulutusta? Jos, niin mihin töihin? Joo, siivojan töihin varmaankin, mutta entä joihinkin muihin?
Ja sitten kaiken lisäksi, en ole vielä edes täysi-ikäinen, vaan 17, joten sekin kai haittaa asiaa, jos yrittää työtä jostain hakea. Tai näin olen jostain kuullut, en ole varma. Jos joku jotain asiasta tietää, niin voisi ystävällisesti kertoa. :) Ja sitten jos 17-vuotiaana kouluttamattomana ei voi päästä töihin, niin entä 18-vuotiaana?
Olen ajatellut, että voisikohan kauppaan päästä töihin? Siis vaikka täyttämään hyllyjä? Kauppa-ala on muutenkin se, mikä minua ehkä eniten kiinnostaa. Siksi etenkin haluaisin tietää, jos joku tietäisi, että voiko sinne päästä töihin ilman koulutusta, siis pelkän peruskoulun suorittaneena? Siis jos vaikka tiedät jonkun, joka on päässyt, tai muuten vaan tiedät vähän enemmän asiasta kuin minä. :)
Ja sitten tällainen kysymys, että miten työtä pitäisi hakea? Siis, että pitääkö odottaa, että jossain näkyy jokin ilmoitus, vai voiko sen lisäksi käydä ihan vain kyselemässä vaikkapa kaupoista, että onko siellä työtä vapaana? Tämä kun on mietityttänyt...
Entä vaikuttaako se jotenkin työnhakuun, että onko hyvä vai huono peruskoulun päättötodistus? Minulla se ei ole huono, sillä päättötodistukseni keskiarvo oli 9,5, mutta haluaisin vain tietää, että vaikuttaako se jotenkin, ja kuinka paljon. Ja vaikuttaako se mitenkään, että on käynyt vuoden lukiota, mutta sitten päättänyt lopettaa? Siis kun minä aion lopettaa lukion ja olen käynyt sitä nyt vuoden. Ja kun joku kuitenkin ehdottaa opiskelun jatkamista, niin kerron tämän. Siitä opiskelusta ei vain tule minun olosuhteissani mitään. En nyt kerro sen tarkemmin miksei, mutta se liittyy perheeseemme ja muutamaan muuhunkin asiaan.
Kiitos, jos autat minua asiani kanssa. :)
Voiko töihin päästä ilman koulutusta?
5
2662
Vastaukset
- kyllä pääsee
Kaupat käyttää niitä tosi paljon, esim. staff point jne.
- työkokemuksella.
Oikealla ja monipuolisella kokemuksella palkattomista ja paskojen töiden raatamisesta voit päästä minne vain uskallat pyrkiä. Toki koulutuksen puute voi työpaikalla vituttaa niitä jotka raatoivat koulussa puolet siitä ajasta kuin työssään oppinut. Niille voi sitten mielessään haistattaa silakkaa.
- voi päästä myös
Kannattaa otta yhteyttä suoraan kauppaan, mikä sinua kiinnostaisi. Pienemmät kaupat eivät välttämättä palkkaa alle 18-vuotiaita, sillä siellä ei ole tarpeeksi henkilökuntaa valvomassa, mutta isot marketit kyllä voivat palkata. Kannattaa myös etsiä tietoa oppisopimuskoulutuksesta. Esim K-ryhmän kaupat kouluttavat myyjiä myös oppisopimuksella.
- Minä vaan --
Todistuksesi ei vaikuta työnhaussa mitenkään, tuskin kukaan sitä sinulta kysyy. Tai jos kysyy, niin sittenhän voit kehaista että hyvä keskiarvo on aina ollut ja olet ollut ahkera :)
Kysy vaan rohkeasti jostakin kaupasta töitä, kyllä 17-vuotiaan voi ottaa kassalle töihin. Silloin kun itse olin lukiossa, niin kaksi tuttua pääsi tuosta vaan kaupan kassalle ilman kokemusta. Itsekin varmaan olisin päässyt jos olisin silloin halunnut sellaiseen työhön.
Voit joko soittaa tai käydä paikan päällä, kumpikin käy hyvin. Ei ole pakko odotella että paikkoja tulee avoimeksi. Jos haluat, voit myös kirjoittaa pienen hakemuskirjeen jossa kerrot itsestäsi ja millaista työtä etsit. Voit jättää sen sitten paikan päälle jos siellä ei ole just nyt tarjota töitä: kehoita heitä soittamaan myöhemmin jos tulee tarvetta työntekijälle.
Citymarketissa ja muissa isoissa kaupoissa kassahenkilöstön palkkaamisesta päättää asiakaspalvelupäällikkö. Pienemmissä kaupoissa voi kysyä töitä esim. myymäläpäälliköltä tai kauppiaalta. Jos et ole varma kuka työhönotosta päättää, niin kysy rohkeasti joltain henkilökuntaan kuuluvalta, kyllä sinut eteenpäin ohjataan.
Kannattaa kertoa että sinua kiinnostaisi niin hyllytys kuin kassalla oleminenkin. Isoissa kaupoissa nämä tehtävät on yleensä erikseen, mutta pienemmissä pääsisit varmasti tekemään molempia.- mutta paljon kokemusta :)
Susoittelen vuokrausfirmaa. Olen itse toiminut 2 vuotta vuokrafirman kautta alalla johon minulle ei ole koulutusta. Nyt minua on kosiskeltu suoraan toiseen yritykseen saman alan hommiin johon minulla ei edelleenkään ole muuta kuin työelämän mukanaan tuomaa kokemusta :) joten älä anna periksi! Tsemppiä. parhaiten sitä oppii itse työelämässä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873