Hei kaikille.
Olen juuri alkanu kuuntelemaan countrya, tosi hyviä.
Aikoinaan kuuntelin iskelmää sun muuta, kyllä vieläkin, mut nyt country on iskeny.
Eli, varsinaiseen tiedosteluun.
Kertoisitteko sellaisia countryn esittäjiä tai kappaleita, jotka olisi sellaisia vauhdikkaimpia.
Kiitos vaivannäöstänne.
Kysyisin countrysta
16
1192
Vastaukset
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
Flatt & Scruggs
George Jones
Kenny Rogers
Johnny Cash
Hank Williams
Dwight Yoakam
kai niitä on muitakin, mutta nämä tuli näin yhtäkkiä mieleen - kantria pitää olla
tässä muutama äkkiseltään mieleeni putkahtanut nimi nykykantrin alueelta:
BR5-49
Tracktors
Jesse Dayton
Bill Kirchen
Junior Brown
Billy Joe Shaver
Rosie Flores
Asylum Street Spankers
Hank Williams Jr.
Hank III
...ja historian hämärissä rokkasivat muita hurjemmin mm:
Moon Mullican
Jerry Lee Lewis
Marshall Tucker Band
Commander Cody And His Lost Planet Airmen
Joe Ely
Waylon Jennings
Carlene Carter
Nitty Gritty Dirt Band
Charlie Daniels Band
jne...onhan niitä vaikka kuinka paljon. Näillä
voit päästä ainakin hyvään alkuun. - .......
mainita herrat Albert Lee ja Travis Tritt, äijien meininki on lähellä rock'n'rollia.
- niilo lylykorpi
ja tekihän itse kunigas Elviskin rokkaavia kantrilevytyksiä jonkun lätyn verran..
- Tätiliini
ns. perinteisempää kantria esittävät:Roy Acuff, Bobby Bare, Jerry Reed, Statler Brothers, Dave Dudley, Tammy Wynette, Roger Miller, Ray Price........oi voi, onhan niitä. Ja uusia hyviä pukkaa markkinoille koko ajan. ei kun mieli avoimena kuuntelemaan. Itse kuuntelen autossa matkamusana...ja laulaa loilotan mukana. Mahtavaa, siis kuuntelu, ei laulu:)
- ölgkfsd
tietysti Emmylou Harris, Dolly Parton ja vaikkapa Linda Ronstadt mainitsemisen arvoisia
- Messinankin
musiikkia sopii kokeilla.
- löytyy ja paljon
Hmm.. Vähän vanha ketju, mutta vastaan kuitenkin.
Edellä mainittujen lisäksi tulee mieleen;
Diamond Rio
Alan Jackson
Lonestar
Lee Roy Parnel
Randy Travis
Blackhawk
Sawyer Brown
Dwight Yoakam
Brooks & Dunn ?(uusi tuttavuus minulle, yhden kappaleen olen kuullut)
Ja onhan Willie Nelsonillakin se 'One time too many' niminen biisi. Alkaa hitaalla sovituksella ja kun luulee, että biisi loppuu, niin alkavatkin uudestaan rokkaamaan. ;) Näin ainakin siinä Willie & friends live versiossa, joka minulta löytyy.
Muuten myös Eagles on kantri bändi, vaikka kovin moni ei sitä tiedäkään saati sitten myönnä, koska kantri ei voi olla hyvää musiikkia ;)
Sori jos joku nimi tuli toiseen kertaan!- ; )
Kenny Chesney
Alabama - niilo lylykorpi
eaglesilla country suht puhtaita country biisejä löytyy vaikka se countryrockiksi luokitellaankin. samassa sarjassa muuten maininnan arvoinen ja jo ennen eaglesiä aloittanut ryhmä on Rick Nelson & the Stone Canyon band jossa soitti mm.ex Eagle Randy Meisner.Myös Jerry Reedin musa on aivan huippua !!!
- my town
Jos kunnon nykyajan kantrimeininkiä haluat, niin tutustu: Montgomery Gentryyn!!
Ohessa linkki heidän sivuilleen:
http://montgomerygentry.musiccitynetworks.com/
Heiltä on ilmestynyt ainakin yksi musadvd, jossa on useampi videobiisi. Ovat todella mahtavia!! - sirpa-kyllikki
juuri Crystal Gaylea - siinäpä vasta kaunis ääninen country-tähti. suosittelen jos pitää "viihteellisemmästä" country musasta. Charlie Rich kuuluu myös suosikkeihini - varsin monipuolinen ja hyvä-ääninen artisti (kannattaa tutustua)
- hepoerkki
Vähän tuoreempaa verta:
Tim McGraw
Kenny Chesney
George Strait
Alan Jackson
Keith Urban
Brad Paisley
Rascall Flatts
Big & Rich
Sugarland
The Wreckers
Josh Turner
Alison Krauss
Miranda Lambert
Carrie Underwood
Taylor Swift
Martina McBride
Kellie Pickler
Faith Hill
Shania Twain
Leann Rimes
Lee Ann Womack
tässä nyt aluksi....- Mikähä lie :)
Kiitokset teille kaikille jotka olette antaneet näitä esiintyjiä. :)
Kyllä alkaa tulemaan countrimusiikkia, halviten näköjään saa nettikaupoista.
Hienoa musiikkia country, vaikka olenkin entinen ja kyllä nykyisinkin iskelmääkin kuuntelen, mutta country alkoi vaan kiinnostamaan. :) - noelle
Mikähä lie :) kirjoitti:
Kiitokset teille kaikille jotka olette antaneet näitä esiintyjiä. :)
Kyllä alkaa tulemaan countrimusiikkia, halviten näköjään saa nettikaupoista.
Hienoa musiikkia country, vaikka olenkin entinen ja kyllä nykyisinkin iskelmääkin kuuntelen, mutta country alkoi vaan kiinnostamaan. :)Minä en aiemmin niin perustanut kantrimusiikista muuten paitsi että muutama Leann Rimesin ja Shania Twainin biisi teki minuun suuren vaikutuksen mutta kuultuani ensimmäistä kertaa Rascall Flattsia minä jäin koukkuun!Aivan mahtava bändi!!!
Lisäksi tätä viestiketjua lukiessani oli tosi kiva huomata että minä en ole ainoa joka tunnistaa Keith Urbanin muutenkin kuin vain "Nicolen aviomiehenä". :) Siinä toinen kantriartisti jonka musiikkia rakastan yli kaiken!Rascall Flatts ja Keith kun tulisi joskus suomeen niin olisin taatusti fanittamassa eturivissä mutta taitaa olla turha haaveillakaan että he joskus nähtäisiin näillä leveysasteilla kun kantri kun ei ole niin iso juttu täällä. :(
Aiempien mainitsemieni kantriartistien lisäksi myös Lonestar on mainitsemisen arvoinen bändi. :) - TeppoIIII
noelle kirjoitti:
Minä en aiemmin niin perustanut kantrimusiikista muuten paitsi että muutama Leann Rimesin ja Shania Twainin biisi teki minuun suuren vaikutuksen mutta kuultuani ensimmäistä kertaa Rascall Flattsia minä jäin koukkuun!Aivan mahtava bändi!!!
Lisäksi tätä viestiketjua lukiessani oli tosi kiva huomata että minä en ole ainoa joka tunnistaa Keith Urbanin muutenkin kuin vain "Nicolen aviomiehenä". :) Siinä toinen kantriartisti jonka musiikkia rakastan yli kaiken!Rascall Flatts ja Keith kun tulisi joskus suomeen niin olisin taatusti fanittamassa eturivissä mutta taitaa olla turha haaveillakaan että he joskus nähtäisiin näillä leveysasteilla kun kantri kun ei ole niin iso juttu täällä. :(
Aiempien mainitsemieni kantriartistien lisäksi myös Lonestar on mainitsemisen arvoinen bändi. :)Hyvä että oikeat hyvät kantri laulajat tulivat esiin tän ketjun lopussa. Nimittäin laulajia/yhtyeitä mitä esitettiin tän ketjun alussa ovat aivan sontaa. Kuka oikeasti kuuntelee tuota linedance, "make nascar year long, BANG" yms. kantria? Aivan siis järjetöntä sontaa. Mutta hyvä että nuo Lonestarit, rascall flattsit esitettiin. Parasta musaa nimittäin näillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247