Ensi kevään haku ja aupparointi

Olen ollut nyt au pair worldin kautta yhteydessä muutaman lupaavalta kuulostavan perheen kanssa, MUTTA ongelmaksi näyttääkin muodostuvan ensi kevään haku yliopistoihin/ammattikorkeakouluihin. Monet perheet haluaisivat minut vähintään vuodeksi enkä uskalla luvata kuin jonnekin huhti-toukokuun vaihteeseen.

Miten muut ensi vuonna kouluun hakevat toimitte? Voisiko ajatella että välissä tulisi käymään pari päivää pääsykokeissa ja sitten palaisi takaisin samaan perheeseen?
11495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ehkä voisi tehdä sillä tavalla, että kävisi keväällä suomessa pääsykokeissa? Tietysti ongelmana olisi lukeminen, milloin muka ehtii kunnolla lukea? Vaikeaa :/

Aion lähteä ensi vuonna au pairiksi, mutta en hae yliopistoon, sillä käsittääkseni yliopistopaikkaa ei voi siirtää, (paitsi jos on kyseessä raskaus, armeija, sairaus tms.) joten ongelmana on au pair-vuosi ja kevään pääsykokeet.. miten toimia?

Minun vastauksestani ei varmaan paljon apua ollut, mutta toivottavasti joku osaisi auttaa!

Äänestä

Moi! Itse teen juuri lähtöä au pairiksi ja olen perheen kanssa sopinut, että pääsen keväällä käymään Suomessa pääsykokeissa. Pitäisi mun mielestä onnistua, jos jo tässä vaiheessa kysyy asiasta. Jos perhe ei tällaisessa asiassa suostu joustamaan, niin kannattaa ehkä harkita kokonaan toista perhettä...
Ja itse ajattelin hoitaa lukuhommat työn ohessa. Aloitan vaan lukemaan heti, kun tiedot pääsykoekirjoista tulee ja ehkä sitten karsin jotain vapaa-ajan menoja.. :)

Äänestä

Totta et jos ei perhe hyväksy pääsykoereissuja, ni ei välttämättä kannata lähtee. Kyseessähän on sun tulevaisuutes sen jälkeen ku et enää oo perheessä hommissa. Tulevaisuuden miettiminen ja turvaaminen kertoo varmasti myös ihmisestä itestää, en ehkä host mamana palkkais sellasta jolla ei oo mielenkiintoo koulunkäyntiin tai minkäänlaista visioo tulevaisuudesta. Mun perhe antaa mun tulla syksyn ylppäreitten takia suomeen, kun mun parhaat kaverit kirjottaa sillon. Miksei sitte pääsykokeitten takia:) Luuleen ettei kyseessä siis oo mikään ongelma, sano vaan reippaasti jo nyt asiasta ni eiköhän ne suostu mielellään:)

Äänestä

kun en itsekään vielä tarkalleen tiedä minne pääsykokeisiin olen menossa :D. Vaihtoehtoja on sen verran useita, että olin ajatellut tässä puoli vuotta vielä harkita mikä on se minun ala. Jos sitä vain ehdottaisi perheelle, että minun pitäisi päästä touko-kesäkuun aikana muutamaksi päiväksi suomeen, niin olisikohan ihan mahdoton tehtävä toteuttaa..?

Äänestä
  • Kerro perheelleki et mietit vielä mikä kiinnostaa mut että mahdollisesti pääsykokeita ois tulossa. Onpahan sitten keväällä varutuneita että au pair saattaa kävästä kotimaassa. Nää asiat on monelle nuorelle ihmiselle hämärän peitossa, ja perhe sen varmasti ymmärtää, eli en edelleenkään usko että tässä on mikään ongelma kyseessä:)

    Äänestä

  • aup kirjoitti:

    Kerro perheelleki et mietit vielä mikä kiinnostaa mut että mahdollisesti pääsykokeita ois tulossa. Onpahan sitten keväällä varutuneita että au pair saattaa kävästä kotimaassa. Nää asiat on monelle nuorelle ihmiselle hämärän peitossa, ja perhe sen varmasti ymmärtää, eli en edelleenkään usko että tässä on mikään ongelma kyseessä:)

    En itsekään tiedä vielä varmasti mihin pyrin ensi keväänä. Ei kai sillä niin väliä perheelle ole, kun eihän niitä pääsykoepäiviä voi kuitenkaan tässä vaiheessa tietää. Toki ehkä kannattaa hieman mainita kiinnostuksenkohteistaan.

    Äänestä

Itse aion pistaa paperit sisaan UCASin kautta, koska en aio jaada Suomeen opiskelemaan mitaan suomenkielista tutkintoa.

UCASin kautta ei tarvitse menna paasykokeisiin, olen valmis BSc yliopistosta kolmen vuoden paasta ja Kela maksaa korvaukset ja lainat korotettuna.

Tunnen ihan liikaa naita paasykoe-valivuosi-paasykoe-valivuosi ihmisia - ei kiinnosta sama kohtalo heittopussina.

Äänestä
  • Hei, kerrotko lisää tuosta UCAS-järjestelmästä! Mitä haet lukemaan jne. Sait kiinnostumaan, sillä ulkomailla opiskelu ei ole suljettu vaihtoehto minulle. :)

    Äänestä

  • Itseänikin kiinnostaisi kamalasti Briteissä opiskelu, mutta taitaa valitettavasti muodostua rahoitus ongelmaksi. Korotetut opintotuetkaan kun eivät juuri auta maksamaan yli 3000 punnan lukuvuosimaksuja. En halua polttaa itseäni loppuun jo opiskeluaikana töissä raatamalla. Enkä toisaalta halua maksaa opintolainaakaan vuosikymmeniä takaisin..
    Mutta nostan hattua ja toivotan onnea sen tien valinneille! :)

    Äänestä

  • --------- kirjoitti:

    Itseänikin kiinnostaisi kamalasti Briteissä opiskelu, mutta taitaa valitettavasti muodostua rahoitus ongelmaksi. Korotetut opintotuetkaan kun eivät juuri auta maksamaan yli 3000 punnan lukuvuosimaksuja. En halua polttaa itseäni loppuun jo opiskeluaikana töissä raatamalla. Enkä toisaalta halua maksaa opintolainaakaan vuosikymmeniä takaisin..
    Mutta nostan hattua ja toivotan onnea sen tien valinneille! :)

    Otitko myos huomioon seuraavat seikat:

    - Laina myonnetaan lukukausimaksuihin automaattisesti
    - Takaisunmaksu alkaa vasta kun tienaat yli 18,000 puntaa vuodessa
    - Jos pidat kolme valivuotta Suomessa, miten se vaikuttaa rahatilanteeseen ja uraasi
    - 3000 puntaa saa maksetuksi kesatoilla Englannissa jos haluaa

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Hei, kerrotko lisää tuosta UCAS-järjestelmästä! Mitä haet lukemaan jne. Sait kiinnostumaan, sillä ulkomailla opiskelu ei ole suljettu vaihtoehto minulle. :)

    http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/111202132443RS?openDocument

    Lisaksi kannattaa huomioida etta et ole Suomen sosiaaliturvassa Iso-Britanniassa, vaan UK:n omassa. Se ei valttamatta ole huono asia koska:

    - Hammashoito ilmaista
    - Sairaanhoito ilmaista
    - Sairaalakulut ilmaisia
    - Ehkaisyvalineet ilmaisia
    - Laakkeet erittain edullisa, tyypista ja laadusta riippumatta
    - Opiskelijakortilla matkustelu tosi halpaa
    jne jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten yhdistän? kirjoitti:

Olen ollut nyt au pair worldin kautta yhteydessä muutaman lupaavalta kuulostavan perheen kanssa, MUTTA ongelmaksi näyttääkin muodostuvan ensi kevään haku yliopistoihin/ammattikorkeakouluihin. Monet perheet haluaisivat minut vähintään vuodeksi enkä uskalla luvata kuin jonnekin huhti-toukokuun vaihteeseen.

Miten muut ensi vuonna kouluun hakevat toimitte? Voisiko ajatella että välissä tulisi käymään pari päivää pääsykokeissa ja sitten palaisi takaisin samaan perheeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu