tutkia yhtä tomerasti kuin tämä poliisiopiskelijoiden hyväksikäyttö tapaus:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200807217980568_uu.shtml
Nuo poliisikokelaat saavat sentään jotain palkkaa, muiden alojen opiskelijat harvemmin mitään.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200807217980568_uu.shtml
Nuo poliisikokelaat saavat sentään jotain palkkaa, muiden alojen opiskelijat harvemmin mitään.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Milloinkahan tem puuttuu työttömien väärinkäyttöön ilmaistyövoimana???
Ei milloinkaan! Tem on nimenomaan työvoimaviranomaisten asiamies! Nämä ns. työmarkkinatuella harjoittelijat eli monessa tapauksessa orjatyöläiset ovat juuri niitä ihmisiä, joiden etuja ei kukaan tai mikään osapuoli aja. Jokin kansainvälinen järjestö tai tuomioistuin saisi antaa Suomelle ja temille näpäytyksen.
"Harjoittelijat ovat halpaa työvoimaa, sillä heidän kuukausipalkkansa on vajaa 1 600 euroa. Vastavalmistunut poliisi saa yhteensä noin 2 300 euroa kuukaudessa. Työttömiä ja muissa töissä olevia valmistuneita poliiseja on tällä hetkellä arviolta alle sata."
http://www.turunsanomat.fi/?ts=1,3:1000:0:0,4:1:0:1:2008-07-21,104:1:554045,1:0:0:0:0:0:
Tuo kuvaa hyvin tuota työvoimapula kuplaa, nimittäin suomessa on palkanmaksuhaluttomuutta näköjään myös valtiolla. Ammattikorkeaopiskelijat muilla aloilla eivät saa juuri mitään palkkaa. 1600 on siihen nähden melko paljon.
Työttömien ilmaistyövoimankäyttö on jo suorastaan törkeä rikos ! Mutta en usko että TEM puuttuu siihen kun se niitä orjatöitä järkkää.
Iltalehti:
"Poliisiopiskelijoita käytetään hyväksi paikkaamaan työvoimapulaa"
TS:
"Opiskelijat ovat halpa lääke resurssipulaan
Ministeriö aikoo puuttua poliisien
harjoittelujärjestelmän hyväksikäyttöön "
Kummankaan otsikon kirjoittaja ei ole ymmärätänyt sitä että samaan aikaan on paljon työttömiä poliiseja. Mutta jos palkkaa heidät, heille täytyy maksaa täysimääräinen palkka.
Oma otsikkoni olisi tällainen:
"Palkanmaksuhalu alhainen myös valtiolla. Työttömiä poliiseja ei haluta palkata, koska harjoittelijalle tarvitsee maksaa vähemmän."
"Ammattikorkeaopiskelijat muilla aloilla eivät saa juuri mitään palkkaa. 1600 on siihen nähden melko paljon. "
Mitäköhän muita aloja tarkoitat? Ehkä tilanne näin onkin jossain terveydenhuollossa tms, mutta itse olen ainakin tekniikan puolella opintojeni loppuvaiheessa tyytyväinen omaan palkkaani joka jääköön mainitsematta. Toisekseen poliisin perustutkintoa suorittavat eivät ole "ammattikorkeaopiskelijoita" vaan toisen asteen opiskelijoita.
harjoittelija 1600 euroa, vasta töihin tullut 2300 euroa.
Voisin katsoa summan oikeaksi, jos se 2300 euron poliisi saa vuorolisät.
Esim kaupan alalla (PAM-liiton sopimus) on muistaakseni harjoittelijan palkka vain n.15% vähemmän kuin muun lähes kokemattoman työntekijän.
Tuosta voisi laskea että poliisiharjoittelijan palkka on liian alhainen tai hän tekee pelkästään jotain lisätöntä päivätyötä. Veikkaisin, että 2300 euron poliisin palkassa on jo kaikenlaiset yölisät mukana.