Hieman nöyryyttä nyt

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1559620

Minkäs tälle voi, syyttäkää luontoäitiä.
13500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

näitä tutkimuksia. Tuostakaan tutkimuksesta ei mun mielestäni ole yhtään mitään iloa, koska suurimman tai ainakin äänekkäimmän osan naisista päähän on iskostunut ajatus siitä mielikuvasta, millaisen naisen miehet haluavat eivätkä he kykene muuttamaan / halua muuttaa sitä mielikuvaa.

Yllättääkö tuo tutkimustulos jonkun ihan oikeasti? Vastauksia pliis.

Äänestä
  • että mikään (ihmis-)tutkimus ei periaatteessakaan kelpaa koskaan. Jos se tukee jo entuudestaan "tiedettyä", se on useimpien mielestä turha nollatutkimus, ja jos tutkimus kyseenalaistaa ihmisten arkikäsityksiä, tutkimustulokset kyseenalaistetaan.

    Äänestä

Tällaisesta tulee aina mieleen, etteikö miehillä muka ole aivoja, joita käyttää. Eivätkai ne miehetkään mitään viettien vietävissä olevia alkukantaisia olentoja ole?

Äänestä
  • Jos naisella on hyvä perse ja tämä sattuu vaikka vahingossa pyllistämään ns. heteron kaverimiehensä edessä - luuletko, ettei kukaan mies tossa tilanteessa katsoisi sitä persettä?

    Minä olen tehnyt myös omia "tutkimuksiani" ja seuraillut salaa vierestä miesten toimintaa naisten lähettyvillä - ja kyllä vain aina katsotaan "sillä silmällä" salaa kun tilaisuus on oiva.

    Äänestä

  • "Tällaisesta tulee aina mieleen, etteikö miehillä muka ole aivoja, joita käyttää. Eivätkai ne miehetkään mitään viettien vietävissä olevia alkukantaisia olentoja ole?"

    Siis tutkimuksessahan oli kyse siitä, että kun nainen astuu huoneeseen niin miehen testosteronitaso nousee. Tällöin mies rumee kyseisen kemikaalin vaikutuksen alaisena toimimaan miehekkäämmin. Kuten siis selitin, aivot ovat tallella mutta täynnä testosteronia.

    Kyllähän se on pakko myöntää itsekin, että kun nainen astuu samaan tilaan kanssani niin parannan ryhtiäni yms. ehkä satusetätarinoiden kertomista ei kyllä omalla kontolla tapahdu :)

    Äänestä

  • jep.ulis kirjoitti:

    "Tällaisesta tulee aina mieleen, etteikö miehillä muka ole aivoja, joita käyttää. Eivätkai ne miehetkään mitään viettien vietävissä olevia alkukantaisia olentoja ole?"

    Siis tutkimuksessahan oli kyse siitä, että kun nainen astuu huoneeseen niin miehen testosteronitaso nousee. Tällöin mies rumee kyseisen kemikaalin vaikutuksen alaisena toimimaan miehekkäämmin. Kuten siis selitin, aivot ovat tallella mutta täynnä testosteronia.

    Kyllähän se on pakko myöntää itsekin, että kun nainen astuu samaan tilaan kanssani niin parannan ryhtiäni yms. ehkä satusetätarinoiden kertomista ei kyllä omalla kontolla tapahdu :)

    sitten johtua sellainen asia, että rakastuessaan miehen testosteriarvot laskevat puolella? Aika erikoista.. miehillä nuo arvot taitaa heilua vähän miten sattuu.. vaikka naisista usein puhutaan hormonien yhteydessä.

    Äänestä

  • mahtaa kirjoitti:

    sitten johtua sellainen asia, että rakastuessaan miehen testosteriarvot laskevat puolella? Aika erikoista.. miehillä nuo arvot taitaa heilua vähän miten sattuu.. vaikka naisista usein puhutaan hormonien yhteydessä.

    http://www.mtv3.fi/helmi/ihmissuhteet/artikkeli.shtml/603053?ihmissuhteet-parisuhde-aistit

    "rakastuneen miehen mieshormoni- eli testosteronitaso ei nouse vaan laskee melkein puoleen normaalista. Naisen testosteronitaso sen sijaan nousee jopa kaksinkertaiseksi" Naisen testosteronin kaksinkertaistuminen ei kuitenkaan ole niin huimaa verrattuna miehen arvojen puolittumiseen, koska se alunperinkin on paljon alhaisempi mitä miehen.

    Äänestä

Kauniin naisen meihet haluavat statuksen nostattajaksi.

Laitanpa tuon naisen logiikkaan myös.

Äänestä

Miksi mun pitäisi olla nöyrä, tai miten se liittyy miesten testosteronitasoon? Ja miksi luontoäitiä pitäisi siitää _syyttää_?

Pitikö tästä "uutisesta" loukkaantua?

Äänestä
  • jotain sellasta ettei se ole uroskoirankaan oma vika jos se alkaa nylkyttämään kaikkea, vaan se on luontoäidin vika...

    Äänestä

  • toiveet miesten suhteen on suhteuttava todellisuuteen, ei sokerisiin unelmiin.

    Äänestä

  • tässä haettu kirjoitti:

    jotain sellasta ettei se ole uroskoirankaan oma vika jos se alkaa nylkyttämään kaikkea, vaan se on luontoäidin vika...

    Ei ole tosiaan koiran vika, vaan omistajan. Ja jos olisin ilkeä niin sanoisin, että sama pätee miehiin.

    Äänestä

  • vaan että kirjoitti:

    toiveet miesten suhteen on suhteuttava todellisuuteen, ei sokerisiin unelmiin.

    Mitä mahdat ajaa takaa? Miehet ajattelee munillaan, nii-i.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


naiset.... kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1559620

Minkäs tälle voi, syyttäkää luontoäitiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu