Yhteiselon tuskaa

Olemme kohta nelikymppinen pari, kymmenkunta vuotta yhdessä. Onni on kadonnut elämästä, en tiedä mihin elämän tuuliin se katosi, mutta minun elämässäni se ei ole läsnä.
Se oma rakas ihminen ei tunnu enää rakkaalta, väliin on tullut kuilu epäluottamuksesta, riidoista, yksin olosta, seksittömyydestä. Ei ole sanoja millä näitä asioita voisi ratkoa ilman uutta riitaa. Teen kuulemma olemattomasta ongelmia, vaikka viimeisen vuoden olen jo kokenut olevani täysin yksin tässä suhteessa. Nyt katosi viimeinenkin halu yrittää yhteiseksi hyväksi.

Kun vain olisi rohkeutta lähteä....
31010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos olette jutelleet ja mikään ei auta, niin lähde vain. En oikein tiedä mitä menetät, kaikkihan on saavutettavaa jos huonon suhteen jättää taakseen. Ja mun mielestä just tän ikäsenä on hyvä lähteä, tietää itse kuka on ja mitä haluaa ja elämää jäljellä juuri sen verran, että ainakin minä haluan elää sen rakastavassa suhteessa.

Ei se uusi rakkaus heti löydy, mutta jos ei jää kotiin suremaan löytyy kaikkea muuta kivaa. Ainakin itse nautin elämästäni näin, suhteessa ei ollut muuta vikaa kuin kuvailemasi rakkaudettomuus. Itsetunto on noussut hirveästi kun on uskaltautunut rientoihin mukaan ja saanut positiivista palautetta. En tajunnutkaan kuinka lyöty ja väsynyt olinkaan suhteessani. Mutta harkitse kuitenkin tarkoin, mitä teet, osa katuu aina.

Äänestä

Valitettavan helposti nykyään erotaan. Sitten moni katuu jälkeenpäin, mutta mitään ei ole enää tehtävissä.

Olisiko teillä mahdollista asua jonkin aikaa erillään ja tehdä vasta sitten lopullinen päätös? Voihan olla, että yksin ollessa sitä sitten vasta tajuaa elämän lopullisen merkityksen.

Sekin hyvä puoli harkinnassa on, että tietää tehneensä lopulta oikean valinnan, olipa se kumpi tahansa. Tärkeintä vain olisi, ettei harkinnan aikana sekottaisi muita suhteita kuvioihin.

Nämä toki vain minun yksittäisiä ajatuksia, mutta kokemuksesta tiedän, että liian hätäiset päätökset saattavat kaduttaa jälkikäteen, vaikka sillä hetkellä ne oikealta tuntuisivatkin.

Äänestä

Hei sinulle 40 nainen joka olet aikeissa erota!
Jos elämäsi on noin kurjaa kehottaisin sinua eroamaan jos katsot,että ei ole mitään tehtävissä liittonne suhtee sillä ei kannata antaa elämän valua hukkaan sillä olethan nainen parhaassa iässä ja varmasti löydät itsellesi paremman ihmissuhteen joka osaa arvostaa sinua eikä aina haasta riitaa ja syytä sinua.
Ehdottaisin sinulle uusia harrastuksia eroamisesi myötä niin saat muuta ajateltavaa ja vaikka uusia ystäviä kenties voit tavata vaikka uuden sulhon jos hyvin käy.
Keskustele vielämiehesi kanssa ja jos ette pääse sopimukseen asioista ilmoita reippaasti sitten erotaan ja minä lähden tästä jatkamaan elämääni jossain muualla sillä minusta näin on parasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perheellinen nainen kirjoitti:

Olemme kohta nelikymppinen pari, kymmenkunta vuotta yhdessä. Onni on kadonnut elämästä, en tiedä mihin elämän tuuliin se katosi, mutta minun elämässäni se ei ole läsnä.
Se oma rakas ihminen ei tunnu enää rakkaalta, väliin on tullut kuilu epäluottamuksesta, riidoista, yksin olosta, seksittömyydestä. Ei ole sanoja millä näitä asioita voisi ratkoa ilman uutta riitaa. Teen kuulemma olemattomasta ongelmia, vaikka viimeisen vuoden olen jo kokenut olevani täysin yksin tässä suhteessa. Nyt katosi viimeinenkin halu yrittää yhteiseksi hyväksi.

Kun vain olisi rohkeutta lähteä....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu