XL-vaatteita Lontoosta

Purple Cow

Hei! Olen lähdössä Lontooseen ensi viikolla. Osaisiko joku kertoa, löytyykö sieltä muodikkaita ja kohtuuhintaisia XL-kokoisia (itse asiassa XXL-kokoisia) vaatteita myyviä liikkeitä? Mielellään suht. keskustasta...

6

1078

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raidallinen villasukka

      Evansissa taisin käydä muutama vuosi sitten, oli kivaa vaatetta: http://www.evans.co.uk

      Monissa kaupoissa oli myös omia isojen osastoja, mutta ei nyt tuli niitä mieleen. Olisikoan ollut joku C&A?

      • Purple Cow

        Kiitos tiedosta ja linkistä! Valikoima näytti oikein hyvältä ainakin netissä. Täytyypä käydä paikan päällä katsastamassa.


    • Zee

      Myös isoilla tavarataloketjuilla, ainakin Debenhamsilla ja Marks & Spencerillä, on isojen kokojen mallistot ja vaatteet suht edullisia. Ko. firmojen sivuilla on jossain "store finder", josta voi etsiä osoitteet valmiiksi. Yleensäkin brittikaupoissa kokoja on usein kokoon 20 tai 22 saakka (käsittääkseni 50/52 meikäläisissä koissa). Isojen kokojen mallistoissa kokoja on sitten lisää. Eli jos mahdut tuohon kokoon, niin löydät varmasti vaikka mitä. Hauskaa shoppailua!

      • 145

        vastaa meillä kokoa 46-48 ...


      • kapa..
        145 kirjoitti:

        vastaa meillä kokoa 46-48 ...

        Brittikoko 22 vastaa suomen koossa kokoa 50, mielestäni jopa reilu sellainen. Käytän suomessa kokoa 46/48 ja brittikokoina olen ostanut 16-18 kokoisia vaatteita, useat koot ovat jopa reiluja.


      • 145
        kapa.. kirjoitti:

        Brittikoko 22 vastaa suomen koossa kokoa 50, mielestäni jopa reilu sellainen. Käytän suomessa kokoa 46/48 ja brittikokoina olen ostanut 16-18 kokoisia vaatteita, useat koot ovat jopa reiluja.

        olen ottanut netistä englantilaisen mittataulukon ja sen mukaan kommentoin. sorry.
        pitänee painaa mieleeni numero 22; on mun koko ...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1929
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1761
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1560
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1442
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1038
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe