Jotkut firmat huijaavat kesätyöntekijöitä maksamalla heille liian pientä palkkaa. EI sillä palkalla tee juuri mitään. Alle 7e tunti jossakin..
http://www.jeejee.uni.cc
http://www.jeejee.uni.cc
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos alalla ei ole työehtosopimusta tai sitä ei tarvitse noudattaa, ei minimipalkkaa ole missään säädetty. Tällöin palkan pitää kuitenkin olla tavanomainen ja kohtuullinen. Tämä puolestaan voi tapauskohtaisesti olla jopa alle 7e/tunti.
Täten mainitsemasi 7e/h palkka ei välttämättä ole huijaamista lainkaan.
Ei ole mitään huijaamista alle 7€ tunti palkassa!
Jos olet kesätyössä ja saat koululaispalkkaa (esim. olet peruskoulussa, lukiossa ym.) saat silloin 70% taulukkopalkasta. Eli jos ammatti työntekijän palkka on vaikka 8,3€ tunti niin jää palkka alle 6€. Niin siis tämä ihan laillista ja oikeudenmukaista. Ensin koulutusta ja työkokemusta niin palkkakin alkaa nousta.