En haluaisi luopua hedelmistä ja kasviksista alkuvaiheessakaan, ketoositilaan en välttämättä siis halua. Ruisleipäviipaleen tai kaksi haluaisin syödä päivittäin tai hapankorppua tms.
Atkins ei ilmeisesti minulle sovi, entä SBD tai joku muu VHH? Vai pitäisikö leivät ja tietyt kasvikset ja hedelmät jättää kokonaan kuitenkin pois? Vinkkejä kiitos!
Atkins ei ilmeisesti minulle sovi, entä SBD tai joku muu VHH? Vai pitäisikö leivät ja tietyt kasvikset ja hedelmät jättää kokonaan kuitenkin pois? Vinkkejä kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin ketoosi on sinulle lähes välttämätön olotila ja siksi kannattaa elää se vaihe elämässä että tähän tilaan joudutaan. Ei VHH:ta voi harrastaa jonain vaihtoehtona jollekin vaan se on otettava sellaisenaan. Ainahan voi yrittää vähentää hiilihydraatteja mutta jos haluaa tuloksia laihdutukseen niin aina kannattaa katsoa mitä syö ja varsinkin onko joukossa ruis- tai jotain muuta leipää.
Ei muutama pala leipää pilaa ruokavaliota. Minä syön ilman ongelmia muutaman leivän päivässä. Ketoosi ei ole mikään välttämättömyys jos haluaa syödä terveellisesti ja laihtua.
Pidän hiilarit 60-80 grammassa/päivä. Proteiinia syön 100 grammaa päivässä ja rasvan määrää en laske. Olen mies, 80kg ja 180cm.
Kolme kertaa viikossa käyn kuntosalilla ja treenin jälkeen syön muutaman hedelmän rahkan kanssa. Näinä päivinä hiilarit ovat normaalia korkeammalla eikä se aiheuta ongelmia.
Älä jätä mitään kokonaan pois. Älä kuitenkaan syö kiloa omenoita välipalaksi. 3-4 ateriaa päivässä. aterialle kasviksia, jotain rasvaa ja proteiinia. Jälkiruuaksi voit syödä hedelmän vaikka kerran päivässä. Aamiaisena käy vaikka pari palaa leipää ja päälle voita ja juustoa/lihaa.
"Älä jätä mitään kokonaan pois."
Mihin ihminen tarvitsee perunaa, pastaa, riisiä tai viljatuotteita? Kyllä tuollaiset turhat elintarvikkeet voi aivan huoletta jättää pois. Nehän voi korvata paljon ravintorikkaammilla ruoka-aineilla. Onhan paljon järkevämpää syödä ravinteikasta ruokaa kuin pelkkää hiilarihöttöä.
Eikä hiilihydraattien aikaansaamia tulehdustiloja ihmisen elimistössä pidä aliarvioida, ne saattavat olla pääsyy useisiin sairauksiin.
juu, älä jätä mitään pois. Ruokavalio EI OLE uskonto.
Tuskin terveytesi kaatuu pariin leipäpalaan. Kuka neuvo syömään pelkkää hiilarihöttöä?
http://karppaus.info/ruoto/numerot/05/02/index.php?sivu=ateriamatriisi