Käsien iho rikkoontuu

Ostin treeneihin hanskatkin, mutta eivät oikein ole auttaneet nekään. Treenatessa menee siis kämmenistä sieltä sormien alapuolelta iho rikki / rakkoja tulee. Paine lienee niin kova siellä.
Onko mitää neuvoja tähän?
5350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattais opetella mitä ovat rakot ja känsät ja niiden ero.

Äänestä

Kannattaa kokeilla treenien jälkeen ihan rasvata käsiään, niin vois auttaa pahimpaan.

Äänestä

No niistä kovettumistahan on vaan hyötyä kunhan huollat niitä välillä, ettei ne kasva niin paksuiksi että repeävät maastanostossa.

Tuossa huolto-ohjeita:

http://www.beastskills.com/calluses.htm

Äänestä

Itse tein aktiiviaikoinani niin, että esim kylvyssä liottuani hankasin kämmenkänsiä sellasella karkealla ihohöylällä, mitä käytetään jalkojen kovettumien hoitoon, erilaisilla hiomakivillä jne. Ei se poistanu niitä, mutta pehmensi ja teki tasasemmiksi, millä vältin kämmennahkan repeämisen. Pari kertaa oli sitten tätä extremetouhua, eli paksuimpia sitten varovasti partakoneen terällä höylättiin ohuemmiksi, mutta sitä en suosittele. Pikku lipsaus ja on käsi pilalla. Kannattaa myös tarkistaa se ote, onko sopiva. Eli kokeiles ottaa tangosta vedoissa niin, että se jää sormien ja kämmentyynyn väliin, eikä asetu kämmentyynyn päälle. Kun se on tossa kämmentyynyn päällä, niin vedoissa varsinkin se paine kohdistuu siihen "väliin" jäävään kämmentyynyyn ja känsistä tulee melkoiset. Kokonaan niitä ei kuitenkaan pysty välttämään perinteisessä treenaamisessa. Noista avaruusajan laitteista en tiedä. Et tällasia kokemuksia mulla oli. Toivottavasti on jotain apua. Ps. En koskaan käyttäny hanskoja, enkä käytä vieläkään.

Äänestä

Vetelin aikani pelkällä sormilukolla kunnes repeämän jälkeen tein hihnat ja vedin osan niillä.

Kisojen vuoksi oli joka tapauksessa säilytettävä tuntuma paljain kourin vetoon.
Hae kauhun tasapaino paljaan kouran ja remmien kesken!
Hanskoja en ole koskaan kokeillutkaan.

Noita huolto-ohjeitahan tuossa on tullutkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitämäteen kirjoitti:

Ostin treeneihin hanskatkin, mutta eivät oikein ole auttaneet nekään. Treenatessa menee siis kämmenistä sieltä sormien alapuolelta iho rikki / rakkoja tulee. Paine lienee niin kova siellä.
Onko mitää neuvoja tähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu