Mitäs tästä sanotte: afrikkalainen mies tulee treffeille ja näyttää vähän erilaiselta kuin deittipalstan kuvassa (joka tosin on ilmeisesti vain vähän vanhentunut). Lisäksi on todellisuudessa muutaman vuoden vanhempi kuin profiilissa on ilmoitettu. Kertoo kaverin laittaneen ilmoituksen, kun ei itse osaa suomea. Kuulostaako tutulta? Ei kai kyseessä ole kenenkään vakiokumppani? Tai onko muuten antaa vinkkiä?
Tämä palsta on säikäyttänyt niin hirveästi, ettei meinaa uskaltaa enää mitään. Suomalaisetkin miehet vaikuttavat palstalle kirjoittaneiden perusteella kaheleilta.
Tämä palsta on säikäyttänyt niin hirveästi, ettei meinaa uskaltaa enää mitään. Suomalaisetkin miehet vaikuttavat palstalle kirjoittaneiden perusteella kaheleilta.
Vastaukset 22
Vanhimmat
miehiä teille naisille,saatte "sitä" mitä haluattekin ja sitten tiedätte totuuden heistä,ja kun kun kaikki naiset tutustuvat heihin,niin mahdollisimman moni afrikkalaismies jää kiinni kumppanilleen,että onkin monen naisen pelaaja.Mutta tokihan ei kannata rakastua heihin vaan pidätte vain pikkasen "hauskaa".Ps.muistakaa kondomi.
pelimies, unohda koko juttu.
Oliko mies suomi24-treffipalstalta?
Mikä nimimerkki?
Oli. En tiedä pitäisikö kertoa. Noille seksihurjastelijoille sanoisin vain, että tässä tapauksessa ei olla menty sänkyyn!
Kerro nyt se nimimerkki, ties vaikka itsekin kirjoittelen samaisen tyypin kanssa.
Tapasimme suomi24:ssa-palstalla ihmiset kertovat nimimerkinkin.
Alkaa p-kirjaimella... Kuulostaako samalta?
Onko nimimerkissä 6 merkkiä?
Ei taida olla sama.
On kyllä kummallista, että on ikä ihan pieleen ja kun tavattiin en ollut tunnistaa henkilöä samaksi henkilöksi kuin kuvassa. Jos olette törmänneet tällaiseen, niin kertokaa jotain. HIV-tilastoja ei tässä nyt kaivata, kyse ei ole seksisuhteesta. Ei ole muutenkaan tapana eikä etenkään tuntemattomien afrikkalaisten kanssa...
Luitte kai muutama päivä sitten uutisista, että melkein kaikilla negroideilla on HIV:lle altistava geeni.
Jos yhtään jälkeläisiä ajattelette, huomioikaa Lynnin ja Vanhasen älykkyystaulukot, jossa kaikki "mustan" Afrikan maat pitävät perää keskimäärin luvuilla, jonka saavat euripidimaissa luokitellaan älyllisesti jälkeenjääneiksi, kehitysvammaisiksi (70 hujakoilla, usein allekin).
Haluatteko tällaistakaan taakkaa, muiden seikkojen ohella kuten ulkonäkö ja käytösominaisuudet (kts. rikostilastot) omalle lapsellenne?
Mulateilla kyllä älykkyys ja muut ominaisuudet periytyvät molemmilta vanhemmilta ja molemmista roduista, eli negroideihin pätevät ominaisuudet tai väittämät eivät sellaisenaan päde mulatteihin.
Jos Vanhasen ja kumppaneiden väittämät pitävät paikkaansa, niin toki väestön keskimääräinen älykkyys kuitenkin laskee kun geenistöön tulee lisää negroidiperäisiä geenejä.
Geeniperimää,kun katsoo naisten nauratusta?
Vai mitä mieltä olette tästä älykkyydestä
ja geeniperimästä isältä pojalle jne.
Ihminen on ihminen riipumatta mikä ihoinen hän on hänellä on oikeus tulla rakastetuksi vaikka hän on kehitysvammainen.Joskus voi olla että joku menee näimisiin näkövammaisen kanssa vaikka hän on itse näkökykyinen koska hän on löyttänyt toinen hyvää puoli siihen näkövammaiseen ihmiseen.Ehkä alykään ihmisen tapaus on sama hän voi löyttä joku toinen hyvää puoli niin sanottu alykyvytön afrikalaisen mieheen ja halua olla hänen kanssa. Se ei ole kenelkään syy että ihmiset ovat erilaisia. Jokatapauksessa meille kaikkilla on ennen kaikkia sama arvoisia vaikka olemme erilaisia. meillä on sama matka tässä maailmassa syntymme, elämme erilaisessa olosuuteiessa , hengittämme sama ilma, sitten poistumme tästä maailmasta . miksi jotkut luulevat aina oleva muiden yläpuolelle
Vanhanen seniorin "tieteelliset" tutkimukset?! Käyttämäsi termistökin kuin jostain viime vuosisadan alun rotuhygieniaoppikirjasta. Mitenköhän ne "älyllisesti jälkeenjääneet" afrikkalaiset kykenevät silti opiskelemaan ihan länsimaisissakin yliopistoissa, toimimaan jonkin sortin intelligenssiä vaativissa tehtävissä kuten lääkäreinä, lakimiehinä yms? Vai kuvitteletteko kaikkien Afrikan mantereen lääkärien olevan valkoisia? Taas näitä kvasitieteellisiä white supremacy-fantasioiden perusteluyrityksiä.
Ai niin newsflash: Hitler ja kansallissosialistit HÄVISIVÄT II MS:n! Lisäksi Hitler oli impotentti tai jotenkin muuten seksuaalisesti kyvytön (suhteensa nti Brauniin oli vailla lihan hurmaa), maaninen hullu joka ei kestänyt henkilökohtaista tunarointiaan ekassa rähinässa sekoamatta ja myös pelkuri, joka tappion rynniessä kotiovelle puna-armeijan muodossa tappoi itsensä pahaisen pelkurin tavoin, todella miehekästä ja valtiomiesmäistä. Joten ehkä sinun kannattaisi etsiä joku toimivampi ja vähemmän säälittävä identifioitumiskohde ja ideologinen lähde.
En ole toi alkuperäinen kirjoittaja, jota kommentoit, mutta kyllä mun mielestäni Vanhanen on oikeilla linjoilla. Rotujen välillä on kiistattomia fyysisiä eroja (muitakin kuin ihonväri), ja on aika naivia kuvitella, että sisäisiä eroja ei olisikaan?
Ja kyllähän Afrikan mantereen kehityskin (tai siis sen puute) kertoo aika paljon siitä, mikä väestön potentiaali ja kapasiteetti on. Zimbabwehan on nyt ihan ääriesimerkki sikäli, että maalla meni ihan hyvin niin kauan kuin länsimaalaiset olivat omalta osaltaan pyörittämässä showta, mutta kun "valkkarit" potkittiin pihalle, alkoi kaikki mennä ihan päin persettä...
Mä en kyllä ole mikään rasisti, ja olen yhtä lailla valmis myöntämään, että esimerkiksi keskiverto japanilainen on ilmeisesti älykkäämpi kuin keskiverto suomalainen.
Afrikan maiden välilläkin on varmaan eroja, eihän koko manner mitenkään homogeeninen ole..
"Mitenköhän ne "älyllisesti jälkeenjääneet" afrikkalaiset kykenevät silti opiskelemaan ihan länsimaisissakin yliopistoissa, toimimaan jonkin sortin intelligenssiä vaativissa tehtävissä kuten lääkäreinä, lakimiehinä yms?"
Tottakai poikkeamia löytyy. Onhan valkoisissa ja keltaisissakin ihmisissä ÄO-eroja. Ja luuletko sinä todellakin, että Vanhasen ja Lynnin tutkimukset ovat ainoita samansuuntaisia tutkimuksia?
USA:ssa mustat saavat keskimäärin 15 pistettä heikommat tulokset ÄO-testissä kuin valkoiset. Britanniassa sama juttu. USA:ssa mustien vanhempien valkoiset adoptiolapset saavat huomattavasti parempia tuloksia älykkyystesteissä kuin valkoisten vanhempien mustat adoptiolapset.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rotu_ja_älykkyysosamäärä
http://fi.wikipedia.org/wiki/IQ_and_the_Wealth_of_Nations
Kannattaa huomata, että esim. tällä palstalla suosiossa olleiden nigerialaisten ÄO on keskimäärin 30 pistettä heikompi kuin suomalaisten. Vaikka tuo ei pitäisi pisteelleen paikkaansa, niin aika paljon nigerialaiset jäävät älyssä jälkeen.
Hauskaa on myös huomata, että kukaan ei esitä vastalauseita, kun sanotaan, että mustat ovat keskimäärin parempia juoksijoita, koska heillä on siihen paremmat geenit. Sen sijaan jos sanoo, että valkoiset ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin mustat, alkaa hirveä itkeminen, kuten nytkin. Ei kukaan myöskään saa raivareita, jos joku sanoo, että aasialaiset ovat keskimäärin meitä valkoisia älykkäämpiä. Mustaa vain ei saa arvostella :)
Kannattaisi käydä vaikkapa Wikipediassa lukemassa Vanhasen "tutkimuksista". Käyttivät vanhaa dataa, pyöristelivät olemassa olevia IQ-lukuja mielivaltaisesti, 104:sta maasta 185 joukosta heillä ei ollut edes aineistoa. Ja sitten voidaan miettiä IQ-testien koulutus- ja kulttuurisidonnaisuutta. Jos tieteellisempi analyysi Afrikan tilanteesta ja sen syistä kiinnostaa, suosittelen Alex de Waalin teosta "Unohdettujen sotien Afrikka".
Kirjoituksesi perusteella kyseenalaistaisin subjektiivisen väitteesi ettet ole rasisti.
Tosiaan ainakin ne monet, joiden juttuja täältä saa lukea. Mutta kun maailmankatsomus on tynnyrin kokoinen, niin mitä muuta voi odottaakaan..
No onneksi ei tarvitse itse katsella huonoa itsetuntoa omaavaa toisia morkkaavaa junttia. Eihän suomalaiset ole edes komeita, miehekkyydestä puhumattakaan.
ko. miehen kaveri on profiilia rustatessaan kertonut asioita omasta näkökulmastaan. Ikä, mielenkiinnon kohteet jne. ovat siis sen kirjoittajan ajatelmia ja jopa kuva saattaa olla tuon profiilin tekijän oma, jonkun kaverin sopivasti hollille osunut tai sitten vain jokin netistä löytynyt.
Kävin joskus mielenkiintoisen keskustelun erään kavereille profiileja rustaavan kanssa: "eihän sillä ole väliä mitä siellä lukee, kun sitten todellisuudessa mies aloittaa tietenkin tytön kanssa alusta." Eli kun kysyin, että mitäs luulet naisen ajattelevan, kun profiilissa kerrot omin sanoin, että olet 185 cm pitkä, 35 v., koulutettu ja kiinnostunut mm. klassisesta kirjallisuudesta... ja naisen kanssa treffeille ryysääkin 165-senttinen 25-v. jannu, jolla ei ole minkäänlaista sivistystä... Mies tuumasi siihen, että eihän siitä ole mitään haittaa, koska nainenhan tottakai kiinnostuu sitten siitä tapaamastaan miehestä... juupa juu, uskoo ken tahtoo ;)
Treffeille epätoivoisesti yrittäville on yleensä yhteistä se, että lupa-asiat ovat vinksallaan ja/tai akka on potkaissut pihalle tmv. Eli tarkista tarinat.
Olipa kiva kun kerroit. Tein nyt sellaisen tempun, että laitoin toisen profiilin ja samainen mies vastasi ja kertoikin ihan erilaisen tarinan itsestään. Puhelinnumeronsa antoi ja se on kyllä sama.
Taustoja voisi olla vaikea selvittää mutta ainakin selvisi, että mies valehtelee johonkin suuntaan... Tuntuu tosi ikävältä, vaikkei mitään olekaan varsinaisesti tapahtunut.
Monessa muussa tapauksessa varmaan onkin :/ Tarkoitan, että moni muu on todennäköisesti tullut kunnolla huijatuksi.
Sellainen peruspeluri siellä taitaa olla asialla. On sitten seksin, lupien, rahan tms. hyväksikäyttötarpeessa tai mikä motiivinsa nyt liekään, on varmasti parempi pysyä kaukana. Pienen jäynän voisit tietty jannulle tehdä ;) jospa hölmö jotain ottaisi opikseen.
hmmm pojat on aina keskenään väsännyt sinkku kavereilleen deitti-ilmoitukset jos nämä eivät ole osanneet ei ole ollu konetta käytössä tms.
Osan exä on myös auttanut deitti-ilmon tekemisessä. Kuvat on sitten otettu jostain vanhasta albumista ja skannattu sen luona jolla on skanneri (kaikilla ei ole digikameraa ylläri pylläri).
Huono juttu jos ei edes suomea osaa ja tyttökaveria etsii. (toisaalta kukas sen paremmin ja palkitsevammin suomea osaakaan opettaa kuin oma kotiopettajatar;D)
Ainahan sitä voi tutustua mielellään julkisella paikalla ja jos mahdollista niin isommalla porukalla... samat säännöt kuin suomalaisia nettituttuja tavattaessa pätenevät.
Itse tapasin yhden afrikkalaisen suomi24-treffien kautta. Tyyppi oli aivan eri kuin profiilin valokuva. Ja arvaatte varmaan kumpi oli paremman näköinen...