ei kuulemma saa halvalla. Sellaista en etsikään. Mitäpä peeaa aloittelija sellaisella tekisi - muuta kuin konkurssin.
Hamer sunburst arc flame natural. Siis loimuvaahtera kansi luonnollisen värisenä. Oli siellä muutama eri värinenkin. 200 eurolla. Ihan mahdottoman huono vaihtoehto aloittelijan kitaraksi? Joku XT-series, mitä sitten tarkoittaneekaan.
Onko Hamer ihan paska?
8
1286
Vastaukset
- ole kiva soitella.
Vaihtoehdot on vähissä-joko ostat kitaran johon sinulla on fyrkat taskussa tai säästät parempaan.Vaikka se olisi kitara josta kaikki kaverisi olisi sitä mieltä ,että 3 tonnin Kipsoni on parempi,niin se on silti sellainen että pääsee soittamaan,eikä haaveilemaan soittamisesta.Kitaroita voi ostaa aina lisää silloin kun on varaa,joten jos haluat soittaa ,osta kitara,aläkä mieti on tää nyt paras tai ei..Tärkeämpää on se ,että kitara on helpposoittoinen ja pysyy vireessä.Kokeile kitaroita musiikkikaupassa!
- Tarkoitatko
siis mitä?
Jos komppaa vaikkapa ACDC-tyylistä musaa kovakouraisesti tai jos tulee venyteltyä kieliä, niin kauanko sen pitäisi pysyä vireessä?
Ei sitä kaupassa varmaan hiton kauaa veivaa kitaraa. Siis onko myynnissä todellakin kitaroita jotka puolen tunnin veivaamisen jälkeen menevät vireestä? Siinä tapauksessa kitaran ostaminen on hikinen urakka.
Kokeilin sitä Hameria ihan pikkaisen. Ensimmäinen nauha tuntui raskaalta painaa, mutta muuten tuntui ookoolta. Kielet olivat melko alhaalla, mutta räminää ei kuulunut. Voiko tuota säätää jotenkin vai onko ensimmäinen nauha yleensäkin raskaampi painaa kuin muut nauhat? Kyllä sieltä sointuja pystyi sentään ottamaan. - ...
Tarkoitatko kirjoitti:
siis mitä?
Jos komppaa vaikkapa ACDC-tyylistä musaa kovakouraisesti tai jos tulee venyteltyä kieliä, niin kauanko sen pitäisi pysyä vireessä?
Ei sitä kaupassa varmaan hiton kauaa veivaa kitaraa. Siis onko myynnissä todellakin kitaroita jotka puolen tunnin veivaamisen jälkeen menevät vireestä? Siinä tapauksessa kitaran ostaminen on hikinen urakka.
Kokeilin sitä Hameria ihan pikkaisen. Ensimmäinen nauha tuntui raskaalta painaa, mutta muuten tuntui ookoolta. Kielet olivat melko alhaalla, mutta räminää ei kuulunut. Voiko tuota säätää jotenkin vai onko ensimmäinen nauha yleensäkin raskaampi painaa kuin muut nauhat? Kyllä sieltä sointuja pystyi sentään ottamaan.Olen kokeillut kitaraa, joka ei pysynyt minuuttiakaan vireessä.
- sentään!
... kirjoitti:
Olen kokeillut kitaraa, joka ei pysynyt minuuttiakaan vireessä.
Parasta ennen soittoa merkintä taisi puuttua... No, minulle tuli sellainen halpis vastaan mikä melkein repi nahan rikki. Näpelöintiyritykset loppu siihen. Nauhojen reunat olivat todellakin uudenkarheat ... Kitara itsessään oli todella hyvännäköinen, jopa paremman näköinen kuin paljon, paljon kalliimmat mallit.
- hamerius
Moi, mulla itselläni onhamer californian deluxe(korea) ja par Hamerin xt sarja sunbirstia sekä vector. Olen soittanut noin 20 v ja ainakin omat importti hamerini ovat enemmän kuin tyydyttäviä hinta-laatu suhteeltaan. californiani suosin enemmän kuin kahta japsi jacksoniani(dk2) ja on parempi kuin jotku jenkki jaskat joilla olen päässyt soittelemaan. joten...
ps. jopa premium kitaroissa on yleensä yhtä ja toista pientä säädettävää. - Hyvä!!!!!!
XT-series Hamer? Kolme vuotta sitten tuntui hyvältä. Tuntuu vieläkin. Kiinassa tehty.
En voi väittää, että se olisi parempi kuin joku 1200 euroa maksava Hamerin duo. Mutta olisi se ihme jos 200 euroa maksava malli olisi parempi kuin 1200 euroa maksava. - Anonyymi
Ei ole paska. Mulla oli Slammer Hamer sähkökitara aikoinaan. Hyvä kitara se oli. Ihmettelin vaan, kun mikit oli niin huonosti kiinni että heiluivat kuin hullun m*lkku mielipuolen ahterissa. Mutta ei se soittamiseen vaikuttanut. Hyvä skeba.
t. Oolofi - Anonyymi
Ihan paska oli ainakin se Slammer Hamer basso joka mulla oli. Oli tosi raskas soittaa ja potikat rahisi ja oli kosketyshäiriöitä. Lisäksi se oli kevyempi ja lyhytkaulaisempi kuin kuusi kieliseni(!). Hermot meni ja hakkasin sen säpäleiksi.
t. Oolofi-38
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t315166Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo653066Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122940HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432841Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi201619Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861580Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271556Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4131243- 681120
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2231052