Onko Hamer ihan paska?

Hyvää -

ei kuulemma saa halvalla. Sellaista en etsikään. Mitäpä peeaa aloittelija sellaisella tekisi - muuta kuin konkurssin.

Hamer sunburst arc flame natural. Siis loimuvaahtera kansi luonnollisen värisenä. Oli siellä muutama eri värinenkin. 200 eurolla. Ihan mahdottoman huono vaihtoehto aloittelijan kitaraksi? Joku XT-series, mitä sitten tarkoittaneekaan.

8

1286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole kiva soitella.

      Vaihtoehdot on vähissä-joko ostat kitaran johon sinulla on fyrkat taskussa tai säästät parempaan.Vaikka se olisi kitara josta kaikki kaverisi olisi sitä mieltä ,että 3 tonnin Kipsoni on parempi,niin se on silti sellainen että pääsee soittamaan,eikä haaveilemaan soittamisesta.Kitaroita voi ostaa aina lisää silloin kun on varaa,joten jos haluat soittaa ,osta kitara,aläkä mieti on tää nyt paras tai ei..Tärkeämpää on se ,että kitara on helpposoittoinen ja pysyy vireessä.Kokeile kitaroita musiikkikaupassa!

      • Tarkoitatko

        siis mitä?

        Jos komppaa vaikkapa ACDC-tyylistä musaa kovakouraisesti tai jos tulee venyteltyä kieliä, niin kauanko sen pitäisi pysyä vireessä?

        Ei sitä kaupassa varmaan hiton kauaa veivaa kitaraa. Siis onko myynnissä todellakin kitaroita jotka puolen tunnin veivaamisen jälkeen menevät vireestä? Siinä tapauksessa kitaran ostaminen on hikinen urakka.

        Kokeilin sitä Hameria ihan pikkaisen. Ensimmäinen nauha tuntui raskaalta painaa, mutta muuten tuntui ookoolta. Kielet olivat melko alhaalla, mutta räminää ei kuulunut. Voiko tuota säätää jotenkin vai onko ensimmäinen nauha yleensäkin raskaampi painaa kuin muut nauhat? Kyllä sieltä sointuja pystyi sentään ottamaan.


      • ...
        Tarkoitatko kirjoitti:

        siis mitä?

        Jos komppaa vaikkapa ACDC-tyylistä musaa kovakouraisesti tai jos tulee venyteltyä kieliä, niin kauanko sen pitäisi pysyä vireessä?

        Ei sitä kaupassa varmaan hiton kauaa veivaa kitaraa. Siis onko myynnissä todellakin kitaroita jotka puolen tunnin veivaamisen jälkeen menevät vireestä? Siinä tapauksessa kitaran ostaminen on hikinen urakka.

        Kokeilin sitä Hameria ihan pikkaisen. Ensimmäinen nauha tuntui raskaalta painaa, mutta muuten tuntui ookoolta. Kielet olivat melko alhaalla, mutta räminää ei kuulunut. Voiko tuota säätää jotenkin vai onko ensimmäinen nauha yleensäkin raskaampi painaa kuin muut nauhat? Kyllä sieltä sointuja pystyi sentään ottamaan.

        Olen kokeillut kitaraa, joka ei pysynyt minuuttiakaan vireessä.


      • sentään!
        ... kirjoitti:

        Olen kokeillut kitaraa, joka ei pysynyt minuuttiakaan vireessä.

        Parasta ennen soittoa merkintä taisi puuttua... No, minulle tuli sellainen halpis vastaan mikä melkein repi nahan rikki. Näpelöintiyritykset loppu siihen. Nauhojen reunat olivat todellakin uudenkarheat ... Kitara itsessään oli todella hyvännäköinen, jopa paremman näköinen kuin paljon, paljon kalliimmat mallit.


    • hamerius

      Moi, mulla itselläni onhamer californian deluxe(korea) ja par Hamerin xt sarja sunbirstia sekä vector. Olen soittanut noin 20 v ja ainakin omat importti hamerini ovat enemmän kuin tyydyttäviä hinta-laatu suhteeltaan. californiani suosin enemmän kuin kahta japsi jacksoniani(dk2) ja on parempi kuin jotku jenkki jaskat joilla olen päässyt soittelemaan. joten...
      ps. jopa premium kitaroissa on yleensä yhtä ja toista pientä säädettävää.

    • Hyvä!!!!!!

      XT-series Hamer? Kolme vuotta sitten tuntui hyvältä. Tuntuu vieläkin. Kiinassa tehty.

      En voi väittää, että se olisi parempi kuin joku 1200 euroa maksava Hamerin duo. Mutta olisi se ihme jos 200 euroa maksava malli olisi parempi kuin 1200 euroa maksava.

    • Anonyymi

      Ei ole paska. Mulla oli Slammer Hamer sähkökitara aikoinaan. Hyvä kitara se oli. Ihmettelin vaan, kun mikit oli niin huonosti kiinni että heiluivat kuin hullun m*lkku mielipuolen ahterissa. Mutta ei se soittamiseen vaikuttanut. Hyvä skeba.

      t. Oolofi

    • Anonyymi

      Ihan paska oli ainakin se Slammer Hamer basso joka mulla oli. Oli tosi raskas soittaa ja potikat rahisi ja oli kosketyshäiriöitä. Lisäksi se oli kevyempi ja lyhytkaulaisempi kuin kuusi kieliseni(!). Hermot meni ja hakkasin sen säpäleiksi.

      t. Oolofi-38

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      31
      5166
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      65
      3066
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2940
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2841
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      20
      1619
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1580
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1556
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      413
      1243
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1120
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      223
      1052
    Aihe