Miehen tunteista...

Aika moni palstalle kirjoittava uskoo, että miehellä ei ole tunteita ja että mies toimii tarpeidensa pohjalta. Kuinka moni mies on samaa mieltä? Kokemuksesta tiedän, että täysin tunteettomia ihmisiä on paljon, mutta kuinka suuri prosenttiosuus miehistä? Onko sinusta miehen tunteet laimeampia kuin naisen? Mitkä on suurimmat erot miesten ja naisten tunteissa?
5413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä en usko, että täysin tunteettomia psykopaatteja on kovinkaan paljoa tosin kuin sinä väität. Niillä sinunkin tunteettomiksi väittämilläsi miehillä on kännissä nakkikiskajonossa elämää suurempia tunteita kun joku vähän soittaa suutaan.

Ero on korkeintaan siinä, millaisia tunteita eri sukupuolilla on ja missä niitä ilmaistaan.

Äänestä

ne tunteet, jotka miehillä on, on paljon vahvempia mitä naisilla. Viha on yksi esimerkki, ja katkeruus toinen. Muita tunteita on itsesääli ja itserakkaus. Ehkä 1% miehistä on sellaisia, jotka kykenevät tuntemaan empatiaa ja rakkautta.

Äänestä

Testosteroni saa aikaan tunteiden jähmeytymisen, jolloin ne naisten kokemat nousut ja laskut ovat miehillä vaimeampia. Varianssin pieneneminen ei silti tarkoita tunteiden vähyyttä, vaan sitä että ne ovat pysyvämpiä ja vakaampia.

Sukupuolten väliset erot tunteiden määrässä ovat pienempiä kuin yksilöiden väliset erot. Kuitenkin sukupuolilla voi havaita eroa siinä miten tunteita esitetään ja käsitellään.

Äänestä

Mies haluaa naiselta vaan suuseksiä, hyvää sellaista, pillua ja persettä. Lisäksi mies haluaa kouria naisen persettä ja tissejä. Myös ruokaa pitää tulla pöytää ja pyykin on oltava puhdasta. Mihinkään muuhun mies ei kykene kuin vain tyydyttämään yksinkertaiset tarpeensa naiseen. Nainen taas ei kelpaa yhtään mihinkään muuhun kuin vain näiden miehisten tarpeiden tyydyttämisvälineeksi ja vahinkolasten kasvattajaksi.


















"Aika moni palstalle kirjoittava uskoo, että miehellä ei ole tunteita ja että mies toimii tarpeidensa pohjalta."

Aika moni? AIKA moni? Kuinka monta on "aika moni"? Kuinka moni ei kirjoita noin? Häh? Joko sinä olet se "yksi ja sama kirjoittaja" jonka kanssa ollaan väännetty aiemminkin ja vaihdoit vain lähestymistyyliä, tai sitten vaihtoehtoisesti luulet että "aika moni" samaa teemaa ilman tunnistettavaa nimimerkkiä toistavista kirjoittajista olisi kaikki eri kirjoittajia. Mutta hyvä on, mä tunnustan: olen täysin tunteeton paska. Tai en ihan, tunnen kyllä vitutusta. Otetaanko se?

Äänestä

puhua kun omasta puolestani, mutta kyllä tunnen ja ovat ne aitoja. Toisaalta niin on ne tarpeetkin. Ihmisestä ei voi erottaa psykologista ja fyysistä puolta, koska molemmat ovat riippuvaisia toisistaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...kysymys... kirjoitti:

Aika moni palstalle kirjoittava uskoo, että miehellä ei ole tunteita ja että mies toimii tarpeidensa pohjalta. Kuinka moni mies on samaa mieltä? Kokemuksesta tiedän, että täysin tunteettomia ihmisiä on paljon, mutta kuinka suuri prosenttiosuus miehistä? Onko sinusta miehen tunteet laimeampia kuin naisen? Mitkä on suurimmat erot miesten ja naisten tunteissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu