Kertokaas miehet, voisitteko aatella seurustelevanne naisen kanssa, jolla on n. 30 kg ylipainoa ja kasvoiltaan arkinen? Luonteeltaan kuitenkin ihan rauhallinen, ihmisten kanssa toimeentuleva jne. Kai tällä kysymyksellä taas jaksan masentaa itseni, koska suurin osa vastauksista (jos kukaan vastaa tähän) on negatiivista palautetta..... Iloista päivänjatkoa kaikille ;)
Mahdotontako
minä vain kysyn....
5789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tällä palstalla on valikoitunut joukko teinipoikia testosteronihumaloissaan vaatimassa eläkeikäisiltäkin barbien muotoja, joten keskisormien heiluttelua on sinullekin luvassa. Yritänpä siis tasoittaa asetelmaa.
Saat tuosta kysymästäsi asiasta realistisen kuvan menemällä ostoksille vaikka automarkettiin, jossa ihmiset ovat "luonnollisessa arkiympäristössään". Näet pariskuntia, joissa on kaikenmuotoisia ja kaikenkokoisia ihmisiä, rumista nätteihin ja fiksuista tolvanoihin. Jotkut ovat tietysti pariutuneet ollessaan nuoria, simpsakoita ja kauniita ja vasta myöhemmin pulskistuneet, mutta moni on löytänyt sen kaverinsa samannäköisenä kuin nyt. En ollenkaan sano, että jokaiselle löytyisi joku, mutta tosi monelle kyllä löytyy, ja noissa arkiympyröissä se käy selville parhaiten.
Toinenkin pikku neuvo minulla on, ehkäpä se käy jo kliseestä, mutta tosi se on silti. Älä masennu, tai älä ainakaan näytä pahaa mieltä ulospäin. Kuvittele vaikka päätään ja suupieliään baarin pöydässä riiputtavaa miestä; ei varmasti tee mieli mennä tekemään tuttavuutta semmoisen kanssa. Masentunut nainen on ihan yhtä luokseenkutsumaton näky. Silmät auki vain ja surku pois! :)
Itse en voisi ajatellakkaan mutta olen huomannut että olen itse jyrkemmästä päästä tämän suhteen. (Luultavasti koska olen itse niin laiha). Tunnen useita tukevia tyttöjä jolla on miehiä hylättäväksi asti. En sinuna masentuisi asiasta.
Koetappa kääntää tilanne toiste päin. Ottaisitko itse ylipainoisen, mukavan ja iloisen vai ylipainoisen ja masentuneen miehen?
Kyllähän mie. Oletuksen vaan se että miekin olen pikkusen ylipulska ja kasvoilt ihan arkinen.
Miuu vaan joskus tuppaa ihmetyttää ku nuo persevemmät naiset ajattelievat ittestähän pikkusen liikoi. Ei ole sellaist "tuhkimo tarinaa" et läski saa jonkun kansikuvapoijan vaan ihan usein ku kattelee niin ovat nie arkiset arkisten kans ja sitten valioyksilöil on ihan omat vaatimuksensa.
eikä se ole jäänyt ajatukseksi, vaan mulla on tälläkin hetkellä oikein mukava nainen, jolla taitaa olla pikkuisen enemmänkin ylipainoa, mutta aika "arkisen" näköinen, iloinen ja kaikkien kaveri.
Se ihmetyttää, kuinka niin monet naiset luulee, ettei pulskana saisi miehiä. Taitaa tosiaan olla kiinni siitä omasta asenteesta: jos olemus näyttää onnettomalta ja katse on torjuva, se vaikuttaa kyllä enemmän kuin kilot.
Mulla on ollut useampi lihava nainen, ja he on kaikki olleet suunnilleen sinut itsensä kanssa: Heidän ympärillään on pyörinyt innokkaita sulhoehdokkaita kiusaksi asti. Että ei se ole painosta kiinni, vaan oikeesti siitä, miten itse itseensä suhtautuu.
Jonkun mielestä sinun omasta mielestäsi arkiset kasvot voivat ollakin kauniit/mielenkiintoiset. Kauneus on katsojan silmässä.