kokemusta

onko kellään kokemusta tästä kitarasta http://www.thomann.de/fi/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm
sanokaa suoraan onko hyvä/huono ja pysyyky hyvin vireessä/ onko hyvä soittaa?
5268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole kokemusta juuri tuosta benttonista, mutta muista betoneista on. Ei kannata ostaa. Halppis kamaa. Pistä vähän rahaa lisää ja osta Ibanez tai Epiphone.
Harley Benton on surujen kitara.

Äänestä
  • Ko. Bentonissa on kiinteä talla joten lähtökohta vireen pitävyydelle on parempi. Mutta kullatut osat hieman epäilyttää. Ettei vaan yritettäisi 50 centin värjäyksillä kusta silmään ja heittää 10% lisähintaa. Halvemmissakin hintaluokissa kannattaa panostaa että kitara soi mahdollisimman hyvin, pitää vireen eivätkä mikit ja katkaisijat rahise. Siksi Liberace -pisteiden keruu kannattaa unohtaa.

    Äänestä

Älä hyvä mies osta halpaa Harleytä, niistä ole kauheasti iloa soittamisessa kun laatu on mitä on.

Satsaa vähän enempi jos rahavarat sallii ja katso vaikka Ibanez, Epiphone tai jotain muuta merkkiä.

Eka kitara jos kyseessä niin älä osta kelluvatallaista skittaa, niissä halvemmissa ei ole mitään kovin kummoisia talloja laadultaan.

Kiinteä tallainen on aluksi hyvä vaihtoehto.

Paras tapa mennä ostamaan skitta on ottaa kaveriksi joku kuka tietää kitaroista ja kokeilee itse miten kitara soi soundiltaan, sopiiko omaan käteen jne. (jos sulla on tiedossa minkä kaapin kautta meinaat soittaa niin hyvä oisi kokeilla sitten sähköjen kera skitan soundia kyseisestä kaappimerkistä/mallista).

Joka tapauksessa älä osta Harelytä halpaa kun ne eivät ole mitään hyviä soittaa, saati eivät pidä kunnolla virettään ja laatu kaikinpuolin on mitä on (siksi ne ovat niin halpoja).

Älä unohda myöskään, että voit ostaa käytettynä kitaran (kandee rekisteröityä muusikkojen nettiin ja katella mitä siellä torilla myydään, ota kaveriksi joku kuka tietää ja on perehtynyt kitaroihin).

Äänestä

Olet ilmeisesti mieltynyt kitaran ulkonäköön ja hienohan se onkin. Kitaran hintakaan ei päätä huimaa, joten noiden kahden asian suhteen asia on ok. Vaikka moni kakku onkin päältä kaunis, pitää myös muistaa ottaa huomioon sen sisältö. Aina ei maku kaikkia miellytä.

Tuon kitaran "heikoin lenkki" lienee mikit. Ne eivät ole mitään laatumikkejä, mutta kyllä niistä arvatenkin lähtee tuhdimpi ja parempi soundi kuin halvan yksikelaisen kitaran mikeistä. Halvat yksikelaiset hurisevat usein melko reilusti, mutta HB:n humpparit eivät tiettävästi sitä tee. On siis yksi riesa vähemmän.

Virittimet voivat olla heikompaa laatua, joten vireen kanssa voi tulla pieniä ongelmia. Sen saa korjattua uusilla laatuvirittimillä, jotka eivät paljon maksa. Satula voi myös olla mallia "kielet hirttää kiinni", mutta siitäkin selviää vaihdolla pienin kustannuksin.

Kaula ja nauhat voivat myös olla kritiikin paikka. Kaulan muoto voi olla mitä vaan, mutta hyvällä tuurilla sen malli voi olla juuri käteen käypä. Nauhat saattavat törröttää otelaudan reunan yli, kun kyseessä on halpis. Siitä tosin selviää viilan avulla.

Kyseinen kitara ei kitaroiden ihan surkeinta päätä edusta, joten eiköhän siitä saa rahoilleen melko hyvän vastineen.

Äänestä
  • Miksi ihmiset ei enää käy musakaupoissa kiertelemässsä ja kokeilemassa?.joka foorumilla kysytään "mitä mieltä?" ja linkki thomannin sivuille.Pikkuliikkeissä voi löytyä hyviä käytettyjä hyvään hintaan.Tietysti jos asut haja-asutus alueella se on vaikeeta. Soitinkaupoissa kierteleminen on myös opettavaista kun pääset ihan konkreettisesti hypistelemään laitteita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tästä kitarasta? kirjoitti:

onko kellään kokemusta tästä kitarasta http://www.thomann.de/fi/harley_benton_hbl500bk_egitarre.htm
sanokaa suoraan onko hyvä/huono ja pysyyky hyvin vireessä/ onko hyvä soittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu