moi. kellään tietoa suomalaisista metallibändeistä joilla on isänmaallista sanomaa kappaleissaan? tai jopa peräti äärioikeistolaisia kannanottoja? sen tiedän et ulkomailta vastaavia bändejä löytyy..
Vastaukset 7
- harpyijanainen
runkuillahan on joku rautaristi paidassa.
- daadaa
Sotajumala on hyvin isänmaallista sanoituksiltaan. Jos tosta isänmaallisempaa haluaa niin pitää kuunnella jotain veteraanilauluja vaan :)
tunnetuin on tietysti *impukat*,joiden 'isänmaallisina' levyinä voinee pitää esim: Suomi Finland Perkelettä ja Pro Patria Finlandiaa!
http://www.youtube.com/watch?v=d-QHm3SAaY8
Tuolta enemmän undergraund osastolta tulee mieleen esim: tuo edellä mainittu Goatmoon ja satanic warmaster!- nsp
Mistreat on hyvä suomalainen. Suosikkini on kuitenkin sakslainen Landser. Skrewdriverillä / Ian Stuart:illa on myös hyviä biisejä...
- Vortex
Mistä lähtien ko. bändit ovat metallia olleet? Melkosta paskaa, sekä musiikillisesti että idealtaan...teikäläisille varmaan löytyy ihan omat foorumit jostain ihan muualta.
Mielestäni kaikenlainen tuollainen isänmaallisuuden ottaminen metallimusiikkiin on täysin turhaa ja typerää, enkä näin ollen halua kuunnella mitään tällaisia bändejä, jotka edustavat biiseissä ja levyillään jonkinlaista isänmaallista ja äärioikeistolaista henkeä. Kotimaiseen metallimusiikkiin pitäisi saada enemmän vasemmistolaisia, sodanvastaisia ja armeijavastaisia lyriikoita, sillä kotimaisessa metallimusiikissa näitä ei ole juurikaan. Tosin ulkomaalaisten metallibändien biiseistä löytyy monia hyviä sanoituksia, joissa esiintyy selvää sodanvastaisuutta ja peace-henkisyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901369
- 46748
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit64683- 87678
- 20669
- 53618
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o133597- 51592
- 47591
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde61561