Miten tulkita?

Miten tulisi tulkita kun kassaneiti sen kaikille annettavan kauniin hymyn lisäksi ikään kuin vahingossa koskettaa antaessaan vaihtorahoja tai kuittia. Tuossa Lähikaupassa missä usein asioin on eräs tietty ihan kivan oloinen kassaneiti joka tekee just mun kohdalla aina niin. En nyt rupee siinä kassalla tietenkään mitään yrittämään, kun toinen siinä kuitenkin työtään tekee. Tulee vain väkisin mieleen että olisiko tuo jonkin lainen merkki kiinnostuksesta, vai tulkitsenko asian jotenkin väärin. Eli jos satun hänet jossain työn ulkopuolella näkemään niin kannattaisiko mennä juttelemaan vai unohtaa vaan koko juttu.
9790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ihan hyvin pyytää häntä kahville samantien, kunhan ei ole muita asiakkaita tai työkavereita kuuloetäisyydellä. Olen ollut kassatyössä ja ehdotuksia on tullut useita. Itse olin varattu, enkä siksi tarttunut kutsuihin mutta en niistä mitenkään pahastunut.

Äänestä

ainoat kontaktit naisiin, vai miksi täällä on toistuvasti näitä "kaupan kassa" -juttuja?

Sanoisin, että sinä kuvittelet, mutta voithan testata onneasi.

Äänestä
  • Juuri sama kävi mielessä. Aina nämä samat "kaupan kassa"-tarinat.

    En käy täällä palstalla niin hirveän usein, mutta melkein aina on joku kassaneitiin ihastunut tilittämässä.

    Aloittaja on hyvä ja kysyy itseltään, kuinka paljon kontakteja hänellä on naisiin. Jos vastaus on "hyvin vähän tai ei ollenkaan" tai "paljon mutta vain äitiin ja siskoon", siinä tapauksessa aloittaja todennäköisesti vain kuvittelee.

    Äänestä

  • joo,.... kirjoitti:

    Juuri sama kävi mielessä. Aina nämä samat "kaupan kassa"-tarinat.

    En käy täällä palstalla niin hirveän usein, mutta melkein aina on joku kassaneitiin ihastunut tilittämässä.

    Aloittaja on hyvä ja kysyy itseltään, kuinka paljon kontakteja hänellä on naisiin. Jos vastaus on "hyvin vähän tai ei ollenkaan" tai "paljon mutta vain äitiin ja siskoon", siinä tapauksessa aloittaja todennäköisesti vain kuvittelee.

    Toi oli hyvä.

    Äänestä

Alaa opiskellessani törmäsin tietoon siitä että toimipaikoissa joissa kassahenkilöitä neuvottiin koskettamaan asiakkaan kättä vaihtorahoja antaessaan, liikevaihto nousi havaittavasti verratessa muihin toimipisteisiin. En muista missä ja milloin tutkimus on tehty, valitan, kyse oli nyt jo vanhasta markkinoinnin oppikirjasta. Mutta itse työssäni olen huomannut positiivisia vaikutuksia tuolla tavalla, pyrin aina luomaan kontaktin asiakkaan myös kosketuksen kautta kun kerran kauppaa käydään. Se antaa ihmiselle viestin henkilökohtaisesta palvelusta, ei liukuhihnatyöstä :D ja luo luottamuksen tunteen asiointiin ja palvelun laatuun.

Voi olla että kassasi on lukenut saman kirjan :D tai sitten voi olla että hän viestittää jotain. Mene toki juttelemaan jos törmäät työn ulkopuolella, jos olet hänestä kiinnostunut, sen ilamiseminen ei maksa mitään.

***

Äänestä
  • että monilla kassatyöntekijöillä on nykyään hanskat kädessä.

    Äänestä

Suomi24:ssä on paljon yksinäisiä naisia, jotka tarvitsevat ja kaipaavat rakkautta. Sinä olet selvästi mies, joka myös tarvitsee ja kaipaa rakkautta. Mietipä tätä-

Äänestä

kun muinoin, joitakin vuosia sitten, oli mun vakikaupassani kerrassaan näpsäkkä kassa töissä. Että voikin mennä pasmat sekaisin jonkun tytsyn edessä... no mutta kuitenkin, ei siinä mitään koskettelua tapahtunut vaan ihan pelkkiä katsekontakteja ja joskus jotain ylimääräistä puhetta niistä näistä.

Mutta kuitenkin, milloin hänen kassalleen sattui jonottamaan, niin tulihan sitä tietysti arvioitua hänen käytöstään muita kohtaan ja mua kohtaan, oliko siinä "jotain erilaista" vai mikä olisi vielä sellaista "hänelle tyypillistä käytöstä". Eihän siitä selvää tietenkään saanut, mutta jotain siinä hänen katseessaan oli mikä porautui sisimpään.

No, mä kun olen kyseessä, niin en tietenkään saanut sanotuksi mitään mistä olisi voinut tiedustella hänen tuntemuksiaan. Sitä vaan tuli odoteltua sitä parempaa hetkeä, ainakin sellaista että olisi itse ollut oikeanlaisessa fiiliksessä ja ettei takana ainakaan olisi ollut jonoa. "Tai jospa hänet näkisi baarissa, neutraalilla maaperällä..." tuli mietittyä.

En mä sitten nähnyt eikä sitä parempaa tilaisuutta tullut. Näistä hetkistä meni vähän aikaa niin mä lähdin muualle ja kun palasin, niin kyseinen nainen ei enää ollut töissä siellä. Tästä meni jonkin aikaa niin näin häntä baarissa, mutta kumpikin oli sellaisessa seurassa etten saanut aikaiseksi mennä juttelemaan. Vaikka kävi tulta pyytämässäkin...

No mutta, äkkiä viime kesänä tapahtuikin niin että olin baarissa ja tämä kyseinen nainen sattui tulemaan sinne. Ilmeisesti poikakaverinsa kanssa. Mutta siltikin, koska minusta on kyse, niin kas kummaa, kyseinen nainen katsoikin mua just samalla tavalla kuin muinoin siellä kaupassakin. Ja mä hitsiläinen tunsin edelleen sen pienen sähkövirran sisälläni.

En tiedä romantisoinko nyt vähän, mutta omasta mielestäni osaa kohtalaisen hyvin tulkita ihmisiä, ja vaikka varsinkin näissä asioissa yritän olla mahdollisimman kriittinen, niin melkein voisin väittää että ehkä ne jonkinlaiset tuntemukset olivat molemminpuolisia "jo" silloin vuosia sitten siellä mun vakikaupassani. Olisipa sitä silloin tarttunut onkeen eikä jäänyt odottamaan aikaa parempaa. Että niinku näiltä pohjin tee se aloite jos hän kiinnostaa sinua. Jos saat pakit, niin älä kuitenkaan muutu idiootiksi häntä kohtaan.

Äänestä

Ihan oikeesti! oletko kuullut asiakaspalvelusta?
Siihen kassapöydällekö ne vastarahat ja kuitti pitäis laittaa, ettei vahingossa koske? Jos kiinnostaa niin ala heittää niitä näitä juttuja siinä ostosten teon lomassa, kyl se siitä sit pikkuhiljaa lähtee, jos kassaneidillä on kiinnostusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiakas_kassalla kirjoitti:

Miten tulisi tulkita kun kassaneiti sen kaikille annettavan kauniin hymyn lisäksi ikään kuin vahingossa koskettaa antaessaan vaihtorahoja tai kuittia. Tuossa Lähikaupassa missä usein asioin on eräs tietty ihan kivan oloinen kassaneiti joka tekee just mun kohdalla aina niin. En nyt rupee siinä kassalla tietenkään mitään yrittämään, kun toinen siinä kuitenkin työtään tekee. Tulee vain väkisin mieleen että olisiko tuo jonkin lainen merkki kiinnostuksesta, vai tulkitsenko asian jotenkin väärin. Eli jos satun hänet jossain työn ulkopuolella näkemään niin kannattaisiko mennä juttelemaan vai unohtaa vaan koko juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu