Eroa on

Vaihdoin uuteen m-autoon alkukesästä. Entinen oli yli 7m alkovi 2.8 JTD moottorilla ja 5 vaihteisella lootalla, uusi on integroitu 6,5m auto 2.3 moottorilla myös Fiatin pohjalla.

Olen tehnyt noin 5000 km testimatkan täällä pohjolassa ja ainakin polttoaineen kulutus on laskenut mukavasti. Entinen vei yli 13l/100km mutta nykyinen noin 10,5l/100km, lisäksi 6 vaihteinen laatikko tuntuu aika mukavalta.

Viralliset massat ovat samaa luokkaa joten olisiko koko säästö vain alkovin ilmanvastuksen poistumisesta johtuvaa? Vai onko moottorin hyötysuhteita onnistuttu nostamaan? Taitavat lisäksi nykyiset vaihteet olla välitykseltään sopivampia m-autokäyttöön kuin edellisessä autossa.

Meitä oli 2 henkeä matkalla ja polttoaineet sekä yöpymiset olivat melko tarkkaan 1050,00 €, matka kesti 4 viikkoa joten ei se niin kalliiksi tullut vaikka polttoainehan se suurimman loven lompsaan teki. Lisäksi tietysti meni erilaisia pääsymaksuja museoihin ja näyttelyihin mutta vain kohtuullisesti. Mielestäni kuitenkin matka hakkasi valmismatkat johonkin turistirysään mennen tullen.

Näköjään sitä pystyy vielä eläkeläinenkin matkustelemaan vaikka dieselin hinta kyllä kyrsii.

1

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suureen ilmanvastukseen

      Meidän entinen auto oli myös Fiatin 2.8jtd alustalla oleva 6 metrinen alkovi, kulutus oli 13-14L/100km ja auto oli tietyissä tuuliolosuhteissa melko heikko ajettava eli se huojui todella rajusti. Lisäksi kun sattui hankala vastatuuli, sinänsä vahvasta moottorista oli voimat täysin kateissa ja pieneenkin mäkeen sai vaihtaa neloselle.

      Nykyinen auto on Fiatin 3.0 moottorilla oleva 7,5 metrinen puoli-integroitu ja täytyy tosiaan sanoa, että eroa on ja nimenomaan positiiviseen suuntaan. Kulutus on samanlaisessa ajossa vain 10,5-11 L/100km ja ajettavuus on loistava, ihan kun ajaisi hyvää henkilöautoa, menee suoraan eikä huoju edes tuulessa. Voimaa on ihan mielettömästi eikä ole montaa mäkeä, että tarvis pudottaa edes kutoselta vitoselle.

      Kuten arvelitkin, niin alkovi on se mikä pilaa auton ajettavuuden ja ennenkaikkea tyhjentää matkaajan lompakon suuren kulutuksen muodossa. Ihan rehellisesti sanottuna, katsokaapa edestäpäin alkoviautoa, niin ei voi kuin ihmetellä että se kulkee niinkin hyvin. Auton etupää on meinaan aerodynaamisesti niin pielessä kun olla ja voi: http://www.netticaravan.fi/hakuri/details.php?id=35687

      Tietysti alkoviautossa on suuret etunsakin, se tuo reilusti lisää nukkumatilaa ja autoon sisäkorkeutta, ja eipä iso perhe missään puoli-integroidussa yövy kun ne tuppaa olemaan 4 henkilön autoja. Mutta paljonajavalle alkovi käy kyllä mielettömän kalliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      83
      5354
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4660
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      369
      2101
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      95
      1723
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1032
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1011
    Aihe