Eroa on

Vaihdoin uuteen m-autoon alkukesästä. Entinen oli yli 7m alkovi 2.8 JTD moottorilla ja 5 vaihteisella lootalla, uusi on integroitu 6,5m auto 2.3 moottorilla myös Fiatin pohjalla.

Olen tehnyt noin 5000 km testimatkan täällä pohjolassa ja ainakin polttoaineen kulutus on laskenut mukavasti. Entinen vei yli 13l/100km mutta nykyinen noin 10,5l/100km, lisäksi 6 vaihteinen laatikko tuntuu aika mukavalta.

Viralliset massat ovat samaa luokkaa joten olisiko koko säästö vain alkovin ilmanvastuksen poistumisesta johtuvaa? Vai onko moottorin hyötysuhteita onnistuttu nostamaan? Taitavat lisäksi nykyiset vaihteet olla välitykseltään sopivampia m-autokäyttöön kuin edellisessä autossa.

Meitä oli 2 henkeä matkalla ja polttoaineet sekä yöpymiset olivat melko tarkkaan 1050,00 €, matka kesti 4 viikkoa joten ei se niin kalliiksi tullut vaikka polttoainehan se suurimman loven lompsaan teki. Lisäksi tietysti meni erilaisia pääsymaksuja museoihin ja näyttelyihin mutta vain kohtuullisesti. Mielestäni kuitenkin matka hakkasi valmismatkat johonkin turistirysään mennen tullen.

Näköjään sitä pystyy vielä eläkeläinenkin matkustelemaan vaikka dieselin hinta kyllä kyrsii.

1

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suureen ilmanvastukseen

      Meidän entinen auto oli myös Fiatin 2.8jtd alustalla oleva 6 metrinen alkovi, kulutus oli 13-14L/100km ja auto oli tietyissä tuuliolosuhteissa melko heikko ajettava eli se huojui todella rajusti. Lisäksi kun sattui hankala vastatuuli, sinänsä vahvasta moottorista oli voimat täysin kateissa ja pieneenkin mäkeen sai vaihtaa neloselle.

      Nykyinen auto on Fiatin 3.0 moottorilla oleva 7,5 metrinen puoli-integroitu ja täytyy tosiaan sanoa, että eroa on ja nimenomaan positiiviseen suuntaan. Kulutus on samanlaisessa ajossa vain 10,5-11 L/100km ja ajettavuus on loistava, ihan kun ajaisi hyvää henkilöautoa, menee suoraan eikä huoju edes tuulessa. Voimaa on ihan mielettömästi eikä ole montaa mäkeä, että tarvis pudottaa edes kutoselta vitoselle.

      Kuten arvelitkin, niin alkovi on se mikä pilaa auton ajettavuuden ja ennenkaikkea tyhjentää matkaajan lompakon suuren kulutuksen muodossa. Ihan rehellisesti sanottuna, katsokaapa edestäpäin alkoviautoa, niin ei voi kuin ihmetellä että se kulkee niinkin hyvin. Auton etupää on meinaan aerodynaamisesti niin pielessä kun olla ja voi: http://www.netticaravan.fi/hakuri/details.php?id=35687

      Tietysti alkoviautossa on suuret etunsakin, se tuo reilusti lisää nukkumatilaa ja autoon sisäkorkeutta, ja eipä iso perhe missään puoli-integroidussa yövy kun ne tuppaa olemaan 4 henkilön autoja. Mutta paljonajavalle alkovi käy kyllä mielettömän kalliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7558
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe