Vaihdoin uuteen m-autoon alkukesästä. Entinen oli yli 7m alkovi 2.8 JTD moottorilla ja 5 vaihteisella lootalla, uusi on integroitu 6,5m auto 2.3 moottorilla myös Fiatin pohjalla.
Olen tehnyt noin 5000 km testimatkan täällä pohjolassa ja ainakin polttoaineen kulutus on laskenut mukavasti. Entinen vei yli 13l/100km mutta nykyinen noin 10,5l/100km, lisäksi 6 vaihteinen laatikko tuntuu aika mukavalta.
Viralliset massat ovat samaa luokkaa joten olisiko koko säästö vain alkovin ilmanvastuksen poistumisesta johtuvaa? Vai onko moottorin hyötysuhteita onnistuttu nostamaan? Taitavat lisäksi nykyiset vaihteet olla välitykseltään sopivampia m-autokäyttöön kuin edellisessä autossa.
Meitä oli 2 henkeä matkalla ja polttoaineet sekä yöpymiset olivat melko tarkkaan 1050,00 €, matka kesti 4 viikkoa joten ei se niin kalliiksi tullut vaikka polttoainehan se suurimman loven lompsaan teki. Lisäksi tietysti meni erilaisia pääsymaksuja museoihin ja näyttelyihin mutta vain kohtuullisesti. Mielestäni kuitenkin matka hakkasi valmismatkat johonkin turistirysään mennen tullen.
Näköjään sitä pystyy vielä eläkeläinenkin matkustelemaan vaikka dieselin hinta kyllä kyrsii.
Eroa on
1
471
Vastaukset
- suureen ilmanvastukseen
Meidän entinen auto oli myös Fiatin 2.8jtd alustalla oleva 6 metrinen alkovi, kulutus oli 13-14L/100km ja auto oli tietyissä tuuliolosuhteissa melko heikko ajettava eli se huojui todella rajusti. Lisäksi kun sattui hankala vastatuuli, sinänsä vahvasta moottorista oli voimat täysin kateissa ja pieneenkin mäkeen sai vaihtaa neloselle.
Nykyinen auto on Fiatin 3.0 moottorilla oleva 7,5 metrinen puoli-integroitu ja täytyy tosiaan sanoa, että eroa on ja nimenomaan positiiviseen suuntaan. Kulutus on samanlaisessa ajossa vain 10,5-11 L/100km ja ajettavuus on loistava, ihan kun ajaisi hyvää henkilöautoa, menee suoraan eikä huoju edes tuulessa. Voimaa on ihan mielettömästi eikä ole montaa mäkeä, että tarvis pudottaa edes kutoselta vitoselle.
Kuten arvelitkin, niin alkovi on se mikä pilaa auton ajettavuuden ja ennenkaikkea tyhjentää matkaajan lompakon suuren kulutuksen muodossa. Ihan rehellisesti sanottuna, katsokaapa edestäpäin alkoviautoa, niin ei voi kuin ihmetellä että se kulkee niinkin hyvin. Auton etupää on meinaan aerodynaamisesti niin pielessä kun olla ja voi: http://www.netticaravan.fi/hakuri/details.php?id=35687
Tietysti alkoviautossa on suuret etunsakin, se tuo reilusti lisää nukkumatilaa ja autoon sisäkorkeutta, ja eipä iso perhe missään puoli-integroidussa yövy kun ne tuppaa olemaan 4 henkilön autoja. Mutta paljonajavalle alkovi käy kyllä mielettömän kalliiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!571701Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1311353Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701231La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10826- 62785
- 68667
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko37502- 36467
- 43460
- 52442