Eroa on

Vaihdoin uuteen m-autoon alkukesästä. Entinen oli yli 7m alkovi 2.8 JTD moottorilla ja 5 vaihteisella lootalla, uusi on integroitu 6,5m auto 2.3 moottorilla myös Fiatin pohjalla.

Olen tehnyt noin 5000 km testimatkan täällä pohjolassa ja ainakin polttoaineen kulutus on laskenut mukavasti. Entinen vei yli 13l/100km mutta nykyinen noin 10,5l/100km, lisäksi 6 vaihteinen laatikko tuntuu aika mukavalta.

Viralliset massat ovat samaa luokkaa joten olisiko koko säästö vain alkovin ilmanvastuksen poistumisesta johtuvaa? Vai onko moottorin hyötysuhteita onnistuttu nostamaan? Taitavat lisäksi nykyiset vaihteet olla välitykseltään sopivampia m-autokäyttöön kuin edellisessä autossa.

Meitä oli 2 henkeä matkalla ja polttoaineet sekä yöpymiset olivat melko tarkkaan 1050,00 €, matka kesti 4 viikkoa joten ei se niin kalliiksi tullut vaikka polttoainehan se suurimman loven lompsaan teki. Lisäksi tietysti meni erilaisia pääsymaksuja museoihin ja näyttelyihin mutta vain kohtuullisesti. Mielestäni kuitenkin matka hakkasi valmismatkat johonkin turistirysään mennen tullen.

Näköjään sitä pystyy vielä eläkeläinenkin matkustelemaan vaikka dieselin hinta kyllä kyrsii.

1

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suureen ilmanvastukseen

      Meidän entinen auto oli myös Fiatin 2.8jtd alustalla oleva 6 metrinen alkovi, kulutus oli 13-14L/100km ja auto oli tietyissä tuuliolosuhteissa melko heikko ajettava eli se huojui todella rajusti. Lisäksi kun sattui hankala vastatuuli, sinänsä vahvasta moottorista oli voimat täysin kateissa ja pieneenkin mäkeen sai vaihtaa neloselle.

      Nykyinen auto on Fiatin 3.0 moottorilla oleva 7,5 metrinen puoli-integroitu ja täytyy tosiaan sanoa, että eroa on ja nimenomaan positiiviseen suuntaan. Kulutus on samanlaisessa ajossa vain 10,5-11 L/100km ja ajettavuus on loistava, ihan kun ajaisi hyvää henkilöautoa, menee suoraan eikä huoju edes tuulessa. Voimaa on ihan mielettömästi eikä ole montaa mäkeä, että tarvis pudottaa edes kutoselta vitoselle.

      Kuten arvelitkin, niin alkovi on se mikä pilaa auton ajettavuuden ja ennenkaikkea tyhjentää matkaajan lompakon suuren kulutuksen muodossa. Ihan rehellisesti sanottuna, katsokaapa edestäpäin alkoviautoa, niin ei voi kuin ihmetellä että se kulkee niinkin hyvin. Auton etupää on meinaan aerodynaamisesti niin pielessä kun olla ja voi: http://www.netticaravan.fi/hakuri/details.php?id=35687

      Tietysti alkoviautossa on suuret etunsakin, se tuo reilusti lisää nukkumatilaa ja autoon sisäkorkeutta, ja eipä iso perhe missään puoli-integroidussa yövy kun ne tuppaa olemaan 4 henkilön autoja. Mutta paljonajavalle alkovi käy kyllä mielettömän kalliiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      272
      15281
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      126
      10191
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7136
    5. 182
      6567
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6267
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5635
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4826
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2002
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1717
    Aihe