Minulla on pidempään ollut permanentti, kahdesti olen sen "päivittänyt", jolloin silloinen kampaaja sanoi että uusi permanentti laitettiin juuriin. Tämä vanha kampaaja kuitenkin lopetti yrityksensä ja kävin nyt uudella kampaajalla kysymässä juuripermanettia. Mutta tämäpä sanoikin, ettei sellaista olekaan, vaan että koko tukka permanentataan aina. Ja hinta olisi sitten tietenkin kokopermiksen mukainen. Osaako joku asiasta paremmin tietävä neuvoa mistä on kyse? Yrittikö uusi kampaaja vain rahastaa, onko juuripermistä edes olemassa? Kiitos!
Juuripermanentti?
daisuki
11555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos tukka on riittävän pitkä, voidaan se kiertää permisrullalle niin, että pituus ja latva jää rullan ulkopuolelle "roikkumaan". Huolellisesti kostuttamalla ei permisaine mene pituuksiin. (Tämä ei onnistu missään polkkatukassa, vaan pituutta on oltava) Käytössä on myös geelimäisiä permisaineita, mutta väitteistä huolimatta neki kyllä yleensä tunkeutuvat kaikkialle hiuksiin, jos tukka on rullalla kokonaan, ja viimeistään kiinnitysaine (mieto vetyperoksidi) on kosketuksissa latvahiuksiin.
Hinnasta sen sijaan; Tällaisen tyveen kierretyn permiksen, joka siis jättää latvat ulos rullalta, tekeminen on huomttavasti työläämpää, kuin koko permiksen. Aikaa kuluu vähintään yhtä kauan, ellei kauemminkin hankalan kiertämisen vuoksi, joten hinnan pitäisi todellisuudessa olla korkeampi, kuin sen norm. permiksen, ja kulkea hinnastossa erikoispermanentin nimellä.
Jos pituuksissa on hyvä kimmoisa kihara, ja tyvessä suoraa, voi pienen "päivityksen tehdä laittamalla muutaman rullan permis siihen jakauksen kohtaan osakäsittelynä. Tällä lailla päivittely ei kuitenkaan onnistu loputtomiin, vaan välillä on tukka permanenttava kokonaan, alahiuksethan hiljalleen ovat muuten aivan suorat.