Yhdistelmäpillerit käytössä (pari vuotta ollut), ja nyt olen huomannut jo toista kertaa, että liuskan lopussa ilmaantuu ylimääräistä vuotoa. (Ei varsinaisesti mitään kunnollista vuotoa, vaan valkovuodon mukana tulee hieman rusehtavaa verta.)
Itse tyhjennysvuoto tulee normaalisti ja jälleen sinne 3. pilleriviikon loppuvaiheille asti kaikki menee normaalisti.
Ajattelin nyt vielä katsoa, miten ensi kuussa käy ja mennä kenties sitten gynekologille, mutta mistähän mahtaisi johtua? Pillereitä en ole unohtanut tai ottanut kovin eri aikoihin.
Itse tyhjennysvuoto tulee normaalisti ja jälleen sinne 3. pilleriviikon loppuvaiheille asti kaikki menee normaalisti.
Ajattelin nyt vielä katsoa, miten ensi kuussa käy ja mennä kenties sitten gynekologille, mutta mistähän mahtaisi johtua? Pillereitä en ole unohtanut tai ottanut kovin eri aikoihin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Etkös vaan syökin jotain matalahormonista pilleriä (esim. Yasminelle, Meliane, Mercilon)? Ihan yleinen sivuoire matalahormonisten pillereiden kanssa. Ne eivät enää pysty pitämään kiertoa 28 päivän mittaisena ja siitä johtuu tiputtelu. Kehossasi on tapahtunut jokin muutos, joka saa aikaan sen, että aiemmin hyvin sopineet pillerit alkavat vuotaa läpi. Pillermerkin vaihdolla yleensä korjaantuu.
Vähän jotain tällaista epäilinkin.. Eipä siinä sitten, merkkiä vaihtamaan.. ;/