Tänne kirjoittelevat

..pilaavat asiallisten työssäkäyvien maineen, saa sellaisen kuvan, että pääsyvaatimus töihin on olla idiootti, jonka sanavarastoon ei kuulu kuin kiro- ja haukkumasanat. No onneksi he ovat vähemmistö, ei kukaan fiksu työssäoleva vahingossakaan eksy työttömien palstalle.
5229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ehkä he ovat henkilöitä, joiden oma työpaikka on liipasimella ja työttömyys uhkaa.

Äänestä

Kyllä sitä voi näin töissä ollessa eksyä työttömienkin palstalle vaikkapa näin ruokatunnilla! Ilmeisesti en ole sitten kovin fiksu... ,)

Olen vaan oppinut sen, ettei työpaikka ole enää nykyään kenellekään itsestäänselvyys joten mahdollinen työttömyys on loppujen lopuksi aika läheinen asia. Se voi osua omalle ja kenen tahansa kohdalle lyhyenkin ajan sisällä. On osunut, ja tulee varmasti myös tulevaisuudessa osumaan.

Joten ihminen joka halveksuu työttömiä ja työttömyyttä on aika typerä koska tulee itsekin kokemaan saman kuitenkin tulevaisuudessa.

Äänestä
  • No olihan tuo aloitus hiukan provo. Olet harvinaisuus, aika monella on tapana kuvitella itseään yli-ihmiseksi ja että heille töitä löytyy - nämä eivät ole nähneet, että työttömissä on kovaa porukkaa. Suurin osa kirjoittelee noita haukkumaviestejä ja jostain syystä on tarve mustamaalata keksimällä jotain yksittäistapauksia. Luulen, että siihen on syynä juuri tuo että oma paikka on liipasimella ja teot ovat epätoivoisia siksi, netissä on hyvä purkaa pelkoaan ja turhautumistaan haukkumalla jotain mitä saa sanktioitta haukkua.

    Suurin osa työttömistäkin on luullut, että heistä ei työttömiä tule. Näillä, jotka ovat eniten itsevarmoja, onkin suurin vaara syrjäytyä, sillä he eivät kestä työttömyyttä.

    Äänestä

  • vähän provo.. kirjoitti:

    No olihan tuo aloitus hiukan provo. Olet harvinaisuus, aika monella on tapana kuvitella itseään yli-ihmiseksi ja että heille töitä löytyy - nämä eivät ole nähneet, että työttömissä on kovaa porukkaa. Suurin osa kirjoittelee noita haukkumaviestejä ja jostain syystä on tarve mustamaalata keksimällä jotain yksittäistapauksia. Luulen, että siihen on syynä juuri tuo että oma paikka on liipasimella ja teot ovat epätoivoisia siksi, netissä on hyvä purkaa pelkoaan ja turhautumistaan haukkumalla jotain mitä saa sanktioitta haukkua.

    Suurin osa työttömistäkin on luullut, että heistä ei työttömiä tule. Näillä, jotka ovat eniten itsevarmoja, onkin suurin vaara syrjäytyä, sillä he eivät kestä työttömyyttä.

    Niin, veikkaisinpa että nämä provoilijat ovat vielä aika nuoressa iässä - kenties ensi kertaa isoon firmaan töihin päässeitä jotka nyt kuvittelevat olevansa siellä eläkeikään asti. Sitten kun se eka YT- tms. "kolaus" tulee niin muuttuu se ääni kellossa kun niin "varma" työpaikka lähteekin tosi äkkiä alta.

    Elämä niinsanotusti opettaa... :)

    Äänestä

  • qwerty-uiop kirjoitti:

    Niin, veikkaisinpa että nämä provoilijat ovat vielä aika nuoressa iässä - kenties ensi kertaa isoon firmaan töihin päässeitä jotka nyt kuvittelevat olevansa siellä eläkeikään asti. Sitten kun se eka YT- tms. "kolaus" tulee niin muuttuu se ääni kellossa kun niin "varma" työpaikka lähteekin tosi äkkiä alta.

    Elämä niinsanotusti opettaa... :)

    Tännekin kirjoitteli joku 26-vuotias neitonen, että hänelle on töitä loppuelämäksi, kun ei ole nirso. Monihan joutuu tai on joutunut työttömäksi ensimmäisen kerran yli viisikymppisenä, itse olin kolmekymppinen. Siinä voi tulla yllätyksiä, kun ihmisiä irtisanotaan joitain kymmeniätuhansia kerralla ja nämä neitoset joukolla luulevat, että kaikki muut ovat työtävieroksuvia paitsi hän itse.

    Iltasanomissa joku kirjoitteli keväällä, että hän pääsi valtiolle ja töitä on loppuelämäksi, ei tajunnut vaikka rautalangasta väännettiin, että työsuhteet ovat vain toistaiseksi voimassa olevia. Sitä en muista, kirjoittiko hänelle kukaan siitä, miten paljon 90-luvulla alasajettiin ja yksityistettiin valtion virastoja.

    Joku Nokia on tällä hetkellä erittäin epävarma työpaikka, samoin kuin it-ala. Tällä hetkellä varma työllisyys on erikoislääkäreillä, esim. silmä- ja hammaslääkäreillä. Ilman erikoistumista tulee virosta halpoja lääkäreitä perustehtäviin, hoitsuistakin on pula lähinnä vain pk-seudulla ja pätkälomittajista. Kaverini oli terveydenhuolto-oppilaitoksessa töissä muutama vuosi sitten ja suunnilleen puolelle valmistuvista oli töitä, muutamat heistäkin prisman kassalla. Minä luulen, että jotkut ovat opiskelijoita, jotka hakevat itsetuntoa ja yrittävät työttömiä mustamaalaamalla nostaa omaa arvostustaan. Eihän noista osa tunnu millään tajuavan sitäkään, että työttömistä valtaosa on opiskellut jotain ja tietää tarkkaan opiskelijaelämän ilot ja murheet.

    Kannattaisi jokaisen muistaa, että työtönkin työllistyy. Joillakin on ollut tuuria, muutama on perustanut yrityksen joka menestyy ja työttömyydestä on kivuttu jopa esimiesasemaan - mm. kurssilta, jossa viimeksi olin, lähti yksi tyyppi työnjohtoon, oli niitä hommia tehnyt toki ennen työttömyyttäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työssäkäyvät kirjoitti:

..pilaavat asiallisten työssäkäyvien maineen, saa sellaisen kuvan, että pääsyvaatimus töihin on olla idiootti, jonka sanavarastoon ei kuulu kuin kiro- ja haukkumasanat. No onneksi he ovat vähemmistö, ei kukaan fiksu työssäoleva vahingossakaan eksy työttömien palstalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu